Lapsen kaveri valittaa
meidän lastenhuoneen siisteydestä. Joka kerta kun hän on meillä, 6-v. tyttö, alkaa marista kuinka meillä on leluja lattialla lastenhuoneessa. Ekan kerran vain hymyilytti, mutta eilen meni hermot ja oli pakko lähteä toiseen huoneeseen. Ei siellä huoneessa ole mitenkään erikoisen sekaista! Pitäiskö laittaa arvon neiti siivoamaan, jos`sekasotku´ kerran häiritsee?
Kommentit (6)
mutta täytyy nyt vaan hymyillä ja antaa tytön marista. Kun ei täällä tuo lastenhuone pysy ojennuksessa kovin kauaa, kun on kolme omaa lasta järjestelemässä paikkoja. ap
Koita suhtautua säälien, kotona on varmaan hirmuinen kuri, etteivät saa lapset leikkiä rauhassa edes lastenhuoneessa, vaan aina pitää olla siistiä.
En hymyillen kyllä kuuntelisi, vaan ojentaisin vähän, jos en ulos heittäisi =)
ei tuonikäinen vielä sellaisella mitään tarkoita, eri asia on, jos joku 10v arvostelee
Mulla kanssa yhden kaverin muksut sotkee meillä mielellään, kun kotona ei saa sotkea eikä näin ollen myöskään leikkiä kun pitää olla niin siistiä. Samoin kysyvät et miksi on julisteita seinällä
Voit ihan hyvin sanoa tälle 6.v että se on lastenhuone ja leikkimistä varten
meillä myös yksi lapsen kaveri on sellainen, että aina päivittelee että onpa sotkuista huoneessa, mutta en jaksa enää välittää. On hän muutaman kerran jopa siivonnutkin huoneen lapseni kanssa yhdessä (oma-aloitteisesti) ja annoin jädet sitten palkaksi ;). Toiset lapset vaan ovat sellaisia, että pitävät kaiken aina hurjan siistinä ja toiset sitten sotkupettereitä ;).