Riisipuuroa syövät vauvelit
Ihan sellaista tässä lähdin kummastelemaan, että miten olette tarjonneet riisipuuron vauvoillenne ? Eikös se oli tosi " könttistä" , siis kun riisit siinä tuntuu ja vauva kyökkii sitten sitä mukaa..
Me koitettiin kaurapuuroa, mutta mun mielestä se teki vauvan tosi vaivaseksi ja yöt huononi.
Uteliaana lion
Kommentit (5)
On myös ravitsevampaa kuin pelkät riisihiutaleet.
syädään Nallen-riisihiutaleista tehtyä puuroa.
annoin eilen illalla ekan kerran 5kk vauvalle. Tein veteen mikrossa ja soseutin sauvasekoittimella, joukkoon hieman hedelmäsosetta ja maistui hyvin. Öisin oli aiemmin herännyt usein rinnalle. Viime yönä vain kerran ja nukkuu edelleen. Ei voi tietenkään sanoa, että ensi yö menee taas näin.
Riisi-banaanipuuro siis, 5kk alkaen. Meillä tyttö tykkää tosi paljon, varmaan sen luontaisen makeuden takia =)
Meillä neuvolatäti vinkkasi keittämään mannapuuroa!! Onkin tosi hyvä juttu, olen keittänyt mannasuurimoita veteen ja sitten " laimentanut" korvikemaidolla ja laittanut mustikkasosetta päälle, namskis.
Keitän vauvalleni iltaisin riisihiutalepuuroa Muksu-merkkisistä hiutaleista, joihin lisätään vain lämmin vesi. Tosi samettisen sileää on tullut. Valmiiseen puuroon lisään itse tehtyä omenasosetta ja maitojauhetta - hyvää on tullut. Suosittelen!