Koska valmistuu vuoden 2007 verotus? Ts. koska voin jättää äitiyspäivärahahakemuksen,
jos haluan, että se lasketaan vuoden 2007 tulojen perusteella? Ja koska millä raskausviikolla hakemus on viimeistään jätettävä?
nimim. tarkkaa on ;)
Kommentit (8)
Vaan sillä, MILLOIN äitiyspäivärahakautesi alkaa.
Jos se alkaa vuoden 2008 puolella, otetaan tulot huomioon vuodelta 2006.
Jos se alkaa vuonna 2009 (2.1.2009 on eka äitiyspäivärahan maksupäivä siis), tulot huomioidaan vuodelta 2007.
Ja tämä ON VARMAA TIETOA!
Jos jo raskaana olet niin ei onnistu.. mutta 6 kk:n työtulojen mukaanhan se sitten lasketaan!
jos äitiysloma alkaa vuonna 2008 käytetään 2006 verotusta ja jso alkaa 2009 käytetään 2007 verotusta -eli laskettu aikasi vois olla aikaisintaan 6.2.2009
vielä sen verran, eli sulla pitää olla laskettu aika ensivuoden (2009) helmikuun paikkeilla, jotta saat äitiyspäivärahasi vuoden 2007 verotuksessa vahvistettujen tulojen mukaan. Siis kun äitiysrahakausi alkaa sen 30 päivää ennen laskettua aikaa. Joten onnea yritykselle! Jos lapsellasi on laskettu aika 1.2.2009, voin kertoa että se on liian aikaisin!
Teen tänä vuonna huomattavasti vähemmän töitä kuin viimevuonna, eli siksi olisi hyvä saada äippärahat sen mukaan..
t. ap
silloin saat äippärahan 2007 mukaan
Vaan 2008 äitiyslomalle jäävä saa rahaa 2006-tulojen mukaan. Raja menee vuodenvaihteessa.
siis tuskin voit sitä käyttää, ellet vasta suunnittele raskautta.