Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kaipaan tietoa Brysselin (II) EU-koulusta.

22.02.2008 |

Kaikki tieto on tervetullutta! Esim. " yläkoulun" ja lukion puolelta luokkien koot, oppilaiden vaihtuvuus, sijainti, onko läheltä mahdollista saada (viihtyisää) asuntoa, liikenne (onko kaaosta, ruuhkia ym.), sijaitsevatko " alakoulu" ja eskari lähellä, millaisia eskari ja " alakoulu" ovat viihtyvyydeltään jne.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
22.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meilla siis vasta eskarikokemuksia. Eskari on samassa rakennuskompleksissa kuin muutkin koulun osat, mutta fyysisesti hiukan erillaan ja lapsilla oma piha jossa ulkoilevat. Tama on minusta hyva, koska koulu on todella suuri (3000 oppilasta jos en vaarin muista) ja lapsia on tosiaan 4 vuotiaasta kai n. 18 vuotiaaseen, ja nuo pienimmat voisivat helposti jaada jalkoihin. Eskari on mielestani oikein mukava, lapsia on n. 20/ryhma (pienta vaihtelua on jo talla tasolla kun ihmisia tulee ja menee), ja ainakin meidan taalla Brysselissa lapsinemme " aina" olleiden nakokulmasta kaikki oikein hienosti jarjestettya. Voisin tosin kuvitella etta jos tulee suoraan Suomesta ja jos lapsi on ollut viela kotihoidossa niin koulu voi tuntua suurelta ja paivat pitkilta, mutta niin olisi kylla varmasti belgialaisessakin koulussa, taalla on hyvin erilainen lastenkasvatuskulttuuri kuin Suomessa. Tama lienee kuitenkin lahinna tottumiskysymys. Meidan eskarilainen menee aamulla koulubussilla kouluun, iltapaivalla koulubussi vie hanet iltapaivakerhoon, josta haemme sitten hanet kotiin. Pienen alkuhankaluuden jalkeen menee nykyaan mielellaan bussilla ja siella on hanella myos kavereita joiden vieressa istua. Koulun ymparilla on aamuisin " aina" ruuhka, siksi(kin) paadyimme koulubussiin, koska muuten matkoihin menisi mahdottomasti aikaa koko perheelta. EE II:han on Woluwe-Saint-Lambertissa ja WSL seka naapurikunta Woluwe-Saint-Pierre ovat Brysselin kalleimpia ja halutuimpia asuinalueita, eli miellyttavia asuntoja (tai lahinna taloja) on lahietaisyydelta helppo loytaa, ennen kaikkea vuokralle mutta nayttaisi niita olevan jokunen myynnissakin jos ostaminen kiinnostaa. Jos haluat lisatietoja, laita s-postisi niin laitan ihan mielellani yksityisviestia.

Vierailija
2/4 |
25.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kävelymatkan päässäkin voi siis asua. Koulun läheltä pääsee myös bussilla n. vartissa suoraan Schumanille useimpien työpaikkojen ääreen, joten periaatteessa arjessa voi pärjätä ilman autoakin. Myös metrolle (Roodebeek) pääsee nopeasti bussilla. Koulubussit ovat käteviä, mutta vaativat aamuvirkkua luonnetta: vain alle 5 km etäisyydellä asuvakin voi joutua menemään pysäkille jo jopa tuntia ennen koulun alkua. Tämä pidentää lapsen muutenkin pitkiä päiviä. Autollakaan kulkeminen ei ole mahdotonta, mutta parkkipaikka kannattaa suosiolla hakea vähän kauempaa.



Alakoululaiset on saatettava portille (esikoululaiset luokkaan asti) eivätkä he saa poistua koulun alueelta ilman huoltajaa. Suomessahan ainakin yli 8-vuotias jo yleensä kulkisi koulumatkat yksin.



Koulu on kovin ylikansoitettu, mutta opetuksen tasoa kehutaan laadukkaaksi. Me emme ole edes harkinneet paikallisia kouluja.



Ensi lukuvuoden hakuaika muuten päättyy jo 14.3.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
25.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

...vaikkakaan en ole varma, etta jos ei ole viela taalla Brysselissa vaan muuttaa vasta myohemmin tanne, tuo ilmoittautumisaika ei valttamatta pade vaan kouluun voi tulla kesken lukuvuottakin. Nain sen perusteella etta ainakin meidan lapsen luokalla on ollut nyt jo pienta meno-ja tuloliikennetta muutaman lapsen osalta kesken lukukaudenkin ja jouluna tuli useampikin uusi. Kannattaa kuitenkin ottaa tarkoin selvaa koska (kuten kaikkialla muuallakin taman tyonantajan leivissa ;-)...) proseduurit voivat olla koukeroisia ja paivamaarista voidaan olla myos tikukkoja.



Paikallisesta koulusta sanoisin viela sen etta se voi olla varteenotettava vaihtoehto jos molemmat vanhemmat ovat suomalaisia ja lapsen halutaan siis oppivan ranska (tai harvinaisemmin hollanti). Nain on ainakin meidan tuttavapiirissamme.

Vierailija
4/4 |
26.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Molemmat vanhemmat olemme siis ulkomaalaisia täällä, mutta halusimme lapsemme oppivan tuon nykyään Belgian " tärkeimmän" kielen. Opetuksen taso on todella hyvä, ja jopa vaativampi mielestäni kuin Suomessa kouluissa. Matematiikkaa, kieliä ja liikuntaa on todella paljon lukujärjestyksessä.