Köyhänä ei voi olla onnellinen.
Olen aina halunnut ajatella, että en ole kateellista sorttia.
Mutta täytyy kai jo myöntää, että tunnen kateutta hyvin / keskitasoisesti toimeentulevia kohtaan.
Kommentit (15)
Ja lapsuutta sisaruksieni kanssa en vaihtaisi mihinkään vaikka köyhää olikin.
Onnellisuus on mielentila, eikä rahassa mitattavat asiat voi olla onnellisuuden ja tyytyväisyyden perusta.
Onnellisuus lähtee aina omasta oivalluksesta olla onnellinen niistä asioista mitä sinulla on. Jos rahattomuuden näkee köyhyytenä, elämä ei luultavasti koskaan ole onnellista. Mieti mistä asioita olisit valmis viimeiseksi luovuttamaan. Ole onnellinen siitä mitä sinulla on. Kaikki muu tulee aikanaan eteesi.
Vierailija:
rahalla ei saa rakkautta :(
Eikä terveyttä, tiedän. Mutta ihan samalla tavalla terveysongelmat ja rakkaudettomuus voivat kummitella köyhänkin elämässä.
ap
leipäjonosta olen joskus leipäni saanut hakea kun ei ole ollut rahaa.
ja kun ei ole rahaa on myös huono kouluttautua..
Tavallaan olin tuolloin kuitenkin onnellinen. Virkistykseksi riitti jonkun vaikkapa uimarannalla istuminen.
Nyt on enemmin rahaa. On auto, lapset, ruokaa kaapissa..
Jotenkkin raha on nyt tärkeämpää. laskuja on enemmin. Ne täytyy maksaa ajallaan.
Silloin kun ei ollut rahaa, ei tullut tilattua mitään, ei auton osamaksuja, ei tv-lupaa..Ilo tuli ihan pienistä asioista.
Toisaalta tuntuu että elän nyt elämäni onnellisinta aikaa. Rahaa on ja sitä menee. Onhan se kiva lähteä vaikka kaverin kanssa kaupungille kahville, ei tarvitse miettiä joka pennosta, siis senttiä.
Täytyy sanoa, että asioilla on kaksi puolta.
sinulla olisi enemmän rahaa? Maksaisitko laskuja, ostaisitko uusia tavaroita? Mikä on se asia, joka saa sinut uskomaan, että olisit onnellisempi, jos olisit rahallisesti rikkaampi?
Vierailija:
Onnellisuus on mielentila, eikä rahassa mitattavat asiat voi olla onnellisuuden ja tyytyväisyyden perusta.
Onnellisuus lähtee aina omasta oivalluksesta olla onnellinen niistä asioista mitä sinulla on. Jos rahattomuuden näkee köyhyytenä, elämä ei luultavasti koskaan ole onnellista. Mieti mistä asioita olisit valmis viimeiseksi luovuttamaan. Ole onnellinen siitä mitä sinulla on. Kaikki muu tulee aikanaan eteesi.
Tarkennan vielä, että köyhyydellä tarkoitan ihan todellista rahanpuutetta, kamppailemista jokapäiväisistä kuluista selviämisistä. Jonkun toisen mielestä kun köyhä voi olla sellainen, jolla ei ole varaa reissata ulkomailla ja hankkia plasma-tv:tä vaikka selviää laskuistaan helposti.
Onnellisuus on mielentila.....onko?
Olen koettanut repiä iloa elämästä juurikin ajattelemalla positiivisesti, vertaamalla tilannettani huonompaan eikä parempaan. Olemalla onnellinen, siitä mitä minulla on. Ajoittain siihen onnellisuuden tilaan pääsenkin, mutta eipä aikaakaan kun rymähdän jo onnesta irti kun rahattomuus palauttaa ahdistuksen.
ap
Vierailija:
Mikä asia muutuisi paremmaksi elämässäsi, jos
sinulla olisi enemmän rahaa? Maksaisitko laskuja, ostaisitko uusia tavaroita? Mikä on se asia, joka saa sinut uskomaan, että olisit onnellisempi, jos olisit rahallisesti rikkaampi?
Jos minulla olisi enemmän rahaa, voisin maksaa laskut ennen eräpäivää. Voisin olla varma, että sähköä tulee, nettiä ja puhelinta ei katkaista, minun ei tarvitsisi mennä luimistellen viemään lastani harrastukseen jonka (halpa) harrastusmaksu on vieläkin maksamatta. Voisin hankkia pienelle pojalleni urheiluseuran kalliin verkkaripuvun, josta hän haaveilee.
Voisin ostaa itselleni vaatteita. Vaikka kengät!! Minulla on viidet kengät: korkokengät(10 vuotta vanhat), sandaalit ja sitten on vielä lenkkarit ja mokkakengät, jotka molemmat ovat rikki, sukat kastuu. Alusvaatteet eivät kestä päivänvaloa. Köyhä säästää ensimmäiseksi omista vaatteistaan, vähät rahat menevät lasten tarpeisiin.
Voisin säästää säästötilille pahan päivän varalle. Nyt kun on " paha päivä" koko ajan, elämme kädestä suuhun. Haaveilen, että olisi vararahasto, josta ottaa jos tarvitsemme uuden pesukoneen, tai auto menee rikki.
Suurin ero nykyiseen oloon olisi se, että olisi turvatumpi olo kun ei olisi rahahuolia ylimääräisenä riippana elämässä. Kun on tässä muutakin.
ap
täyteen tyhjyyteen. Raha ei koskaan tule antamaan mitään siitä onnellisuudesta, jonka voi tavoittaa ihan muilla keinoin. Joskus voi olla parempi antaa kaiken mennä ja luottaa siihen, että elämä kantaa. Kenellekään ei anneta enempää, kuin hartiat jaksaa kantaa.
Onko kaikki ajallaan maksetut velat todella sen mielipahan väärti, jonka koet jokaisena hetkenä, kun huomaat tiliotetta katsoessasi, etteivät rahat riitä alkuunkaan. Mitkä on menetykset? Mitä haluat ehdottomasti pitää? Hae neuvoja ja apua, sitä on tarjolla yllin kyllin, kun olet oma-aloitteinen. Missään nimessä tarkoitukseni ei ollut vähätellä tunnettasi vaan nimenomaan vilpitön kannustus siihen, että aina on vaihtoehtoja!
Eli pieni hetki niin luen hetkeä aiemmin jättämäsi viestin...
Vierailija:
täyteen tyhjyyteen. Raha ei koskaan tule antamaan mitään siitä onnellisuudesta, jonka voi tavoittaa ihan muilla keinoin. Joskus voi olla parempi antaa kaiken mennä ja luottaa siihen, että elämä kantaa. Kenellekään ei anneta enempää, kuin hartiat jaksaa kantaa.Onko kaikki ajallaan maksetut velat todella sen mielipahan väärti, jonka koet jokaisena hetkenä, kun huomaat tiliotetta katsoessasi, etteivät rahat riitä alkuunkaan. Mitkä on menetykset? Mitä haluat ehdottomasti pitää? Hae neuvoja ja apua, sitä on tarjolla yllin kyllin, kun olet oma-aloitteinen. Missään nimessä tarkoitukseni ei ollut vähätellä tunnettasi vaan nimenomaan vilpitön kannustus siihen, että aina on vaihtoehtoja!
En pahastunut viestistäsi ollenkaan. Huomasin kyllä, että olet kirjoittelemassa kannustavalla mielellä :)
ap
Voitko neuvotella pidemmän maksuajan tiettyihin menoihin? Voiko vesi-sähkö yms. laskuja jaksottaa pienempiin eriin. Tee paperille laskelma kaikista tuloista ja menoista kuukaudeksi. Jos tulot ovat menoihin nähden suuremmat, mieti voitko karsia menoja vielä jostakin. Jos et, niin Kela- Sosiaalitoimisto- voiko niistä olla apua? Mieti kaikki vaihtoehdot, voisitko tietata ylimääräistä tilapäisillä töillä, jos kokopäiväinen työ on jo ja tai jostain syystä kokopäiväistä työtä ei ole tarjolla.
Ole avoin, lasten harrastuksiin kuluvat rahat ovat varmasti pieiä eriä koko toimintaa ajatellen. Varmasti löytyy vaihtoehto, eikä tarvitse viedä lasta luimistellen harrastuksiin. Voitko korvata harrastusmenoja omalla työpanoksella?
Kaikki tahot joiden kanssa olet tekemisissä ja kaikki joihin olet yhteydessä, ovat IHMISIÄ, fyysisiä henkilöitä, jotka ymmärtävät erilaisia elämäntilanteita.
Vierailija:
Voitko neuvotella pidemmän maksuajan tiettyihin menoihin? Voiko vesi-sähkö yms. laskuja jaksottaa pienempiin eriin. Tee paperille laskelma kaikista tuloista ja menoista kuukaudeksi. Jos tulot ovat menoihin nähden suuremmat, mieti voitko karsia menoja vielä jostakin. Jos et, niin Kela- Sosiaalitoimisto- voiko niistä olla apua? Mieti kaikki vaihtoehdot, voisitko tietata ylimääräistä tilapäisillä töillä, jos kokopäiväinen työ on jo ja tai jostain syystä kokopäiväistä työtä ei ole tarjolla.Ole avoin, lasten harrastuksiin kuluvat rahat ovat varmasti pieiä eriä koko toimintaa ajatellen. Varmasti löytyy vaihtoehto, eikä tarvitse viedä lasta luimistellen harrastuksiin. Voitko korvata harrastusmenoja omalla työpanoksella?
Kaikki tahot joiden kanssa olet tekemisissä ja kaikki joihin olet yhteydessä, ovat IHMISIÄ, fyysisiä henkilöitä, jotka ymmärtävät erilaisia elämäntilanteita.
En halua tänne palstalle kertoa itsestäni liikaa, mutta sanon sen, että tilanteessani ei ole kelasta tai sosiaalitoimistosta mitään hyötyä. Käyn kokopäivätyössä, lisätöitä ei ole mahdollista lastenhoidon kannalta ottaa. Ellei se ole jotakin kotona tehtävää (hmm....viihdelinjalleko? He hee)Raha-asioiden hoitamista vaikeuttaa sekin, että elämässämme hallitsee ainainen väsymys ja ajanpuute. Tuntuu, että ei ole voimia eikä aikaa alkaa järjestelemään ja miettimään asioita.
Haluatko kertoa omista taustoistasi? Miksi putosit? Kuinak korkealta ja minne? Miksi?
ap
Hmm... Tätä ajatustenvaihtoa voisi tietysti käydä muuallakin kuin täällä nimettömällä palstalla kasvottomana henkilönä... Ehdotuksia?:) Onko sulla jotain " vähemmän" tärkeää meiliosoitetta, jota voisi käyttää vai käynkö luomassa?
Asiat eivät ole ihan noin musta-valkoisia.
ap