Lihavat maksaa!
Olin vaateostoksilla eräässä liikkeessä, kun kuulin myyjän ja toisen asiakkaan keskustelun.
Asiakas on erittäin ylipainoinen, joten hän luonnollisesti kokeili kokoa 46 tai 48, kuitenkin vaate oli todella isokokoinen. Hintaa katsellessa asiakas alkoi ihmettelemään kalliinpaa hintaa kuin koossa 36 olevassa hameessa.
Tähän myyjä erittäin asiallisesti selitti kyseisen valmistajan hinnoittelevan eri kokoiset tuotteet eri hinnoin johtuen erittäin kalliista kankaasta. No, asiakashan pillastui täysin ja alkoi huutaa ja meuhkata ja ilmoitti tekevänsä valituksen ties mihin.
Itse jäin miettimään hinnoittelupolitiikkaa. Onko oikein, että puolet isompi vaate maksaa yhtä paljon kuin puolet pienempi? Näinhän asia yleensä on..
Kommentit (5)
ns. normaalikoot loppuvat kokoon 44. Isojen tyttöjen koot alkavat usein koosta 46 ja ovat tosiaan kalliimpia kuin normaalikokoiset vaatteet. Itse olen välikokoa eli kokoon 44 saan itseni sullottua, mutta en halua näyttää samalta kuin 90% ylipainoisista makkarankuoripukeutujista. Isojen tyttöjen koko 46 taas on huomattavan paljon isompi kuin normaalikoko 44 eli ei noin 5kg isommalle suunniteltu vaan noin 15kg ja 20cm isommalle suunniteltu.
Vaatteita ei siis tahdo löytyä mistään.
enkä ole koskaan ajatellut asiaa noin kuin ap:n mainitsema asiakas. Isoon pukuun menee enemmän kangasta, eikö sen silloin pidä maksaakin enemmän. Vaikka harmittaahan se.
Mutta jos katsoo esim. Elloksen lastenvaatteita tms. niin on sielläkin halvempia tuollaiset 70-80cm vaatteet ja sama vaate 90-100cm on kalliimpi jne.
Ihan normaalia...
Eikä koko 46 ole kovinkaan suuri.. Jos olisi 64 niin voisi puhua todellaälyttömänhirmusenvaltavan lihavasta ihmisestä.
Todennäkösesti aloittajan poikaystävä on karannut jonkun rintavan ja uhkean naisen matkaan, ja aloittaja nyt miettii miten saisi omasta päästään paineen pois. :D
Kyllä tottakai teltta maksaa enemmän kuin pieni pusero. En usko että asiaks on suuttunut. miksi olisi noin selvästä asiasta.
syrjintää, jos koon mukaan hinnoitellaan. Samahan se olisi, jos lentoliput maksaisi kokonaispainon mukaan... Kamalaa ajatella joutuvansa tiskillä vaaálle :)