Olen niin huono äiti :((
Tänään huusin vajaa kaksi vuotiaalle useampaan kertaan :( Hänellä on nyt joku uhmavaihe menossa, eikä usko yhtään mitään. Pinnani ei kestänyt ja huusin pikkuiselle :(
Kommentit (5)
En vain saa mielestäni niitä säikähtäneitä kasvoja, jotka minuun silloin katsoivat :(
ap
Tervettä jos tosiaan pyytää anteeksi ja ei koske fyysisesti lapseen.
on niin masentunut että lääkitystä tai osastojaksoa mietitään
arvaa miten paska olo kun miettii mitä tein väärin
Tuollaista sattuu aina välillä, se on inhimillistä, vaikkakin se on kaikille osapuolille kurjaa. Mutta lapsi ei siitä vahingoitu, jos siitä ei tule tapa. Kannattaisi analysoida, miksi hermostuit, miksi et kestänyt lapsen käytöstä? Kannattaisi ehkä miettiä myös vastaisuuden varalle, mitä vastaavassa tilanteessa voisit tehdä ensi kerralla, kun tunnet, että alkaa keittää. Jos sinulla olisi joku vaihtoehtoinen toimintatapa mietittynä valmiiksi, voisit turvautua siihen.
Tämä kuulosti ikävästi besserwisser-vastaukselta, pahoittelen sitä.
Tiedätkö mitä, et ihan satavarmasti ole ainoa, joka on suuttunut lapselleen. Se on inhimillistä. Oikein olet tehnyt, kun et ole kuitenkaan puuttunut fyysisesti lapseen. Näitä sattuu, lapsen kanssa voi asian ottaa puheeksi ja pyytää anteeksi.