Vaikuttaako äidin ylipaino siihen että sikiölle/vauvalle tulee down?
Kommentit (7)
Kaikkea sitä tuleekin mieleen kysyä, ja hei - kaikkea näköjään tulee mieleen myös uskoa........
että downin syndrooma ei ole periytyvä muutakuin muutamalla prosentilla perheistä, on siis todella harvinaista että perheeseen syntyisi toinen down-lapsi. äidin ikä vaikuttaa jonkin verran (todella nuorilla äideillä sekä iäkkäämmillä äideillä riski kasvaa) mutta suurin osa down-lapsista syntyy ihan 20-35v äideille. Down-lapsi on yleensä täysin sattumaa.
Vaikuttaako se sitten jotenkin niihin hormoneihin vai mitä?
Ikä ja verikoe ja niskapoimu-ultra minulta katsottiin ja nämä yhteensä aiheuttivat sen, että riski saada down-lapsi oli kohonnut. Lapsivesitutkimusta tarjottiin enkä sinne mennyt ja tuloksena oli ylipainosta huolimatta terve neiti. Ylipainosta huolimatta olen saanut myös kolme muuta tervettä lasta ennen kuopusta.
Tietysti ylipaino on muuten riski ja voi vaikeuttaa tai vaarantaa raskauden. mutta down on hedelmöitymishetkellä tapahtunut " virhe" ja täysin sattumaa (paitsi niissä harvoissa transakalaatio-tapauksissa). Ikä kylläkin lisää tämän sattuman todennäköisyyttä, mutta muuten ei voi itse vaikuttaa.
No ei todellakaan ole asian kanssa mitään tekemistä.