Koirallisia paikalla? Miten saa koiran pysymään omassa pihassa?
koira tuli meille kun se oli 8vko. Asuttiin silloin kerrostalossa. Nyt koira on 1,5v ja muutettiin joku aika sitten omakotitaloon.
Aluksi pysyi ihan hyvin vapaana takapihalla, mutta sitten huomasi että myös parin talon päässä on koira. Nyt on jo monta kertaa karannut sinne ja pari kertaa myös tielle.
Tulee kyllä takaisin kun sitä huudellaan, mutta joskus saa huutaa kauan.
Pentuna pidettiin sitä vapaana mökillä ja vanhempieni ja miehen vanhempien pihassa, sieltä ei karannut.
Omalta pihaltakaan ei karkaa, jos sitä koko ajan leikittää esim. heittää palloa.
En enää uskalla pitää koiraa vapaana, jää vielä auton alle :(
Pihan rajoja ollaan kierrelty ja olen kehunut aina kun kutsusta tulee luokse. Mikä neuvoksi??
Kommentit (10)
Onko kyseessä uros-koira - niillä voi olla enemmän ongelmia reviirillä pysymisen kanssa. Ei taida auttaa kuin järjestelmällinen koulutus jos sekään. Koiran rotukin vaikuttaa. Riistaverisiä voi olla vaikeampi kouluttaa pysymään pihassa.
kesällä varsinkin olisi hyvä että pysyisi pihassa vapaana. Siis ei se yksin pihalla ole, mutta kuitenkin niin ettei koko ajan tarvitse kytätä.
onko jo liian myöhäistä kouluttaa...
harmi ettei asuttu tässä kun koira tuli meille.
ap
pitää sitten käskeä mies keväällä vetämään jotain aitaa tohon pihalle. Hihnassa koira vaan vinkuu surkeana.
ap
Vaikka koira oppisikin alueensa, juoksuaikaan tai nähdessään jotain kiinnostavaa (esim. riistaviettiset koirat) sitä ei pidättele mikään.
Löydät varmasti tietoa netistä tai jostain hyvästä koulutus/kasvatusoppaasta.
Vai annatko lastenkin lähteä pihasta omille teille jos niitä vaan saattuu huvittamaan?
Vierailija:
Hihnassa koira vaan vinkuu surkeana.
ap
no en minä sitä tarkottanut. Mieluummin pidän sitten sisällä kun pihalla vinkumassa ja haukkumassa hihnassa.
Hihnassa koira on lenkillä.
Aita kuulostaa kyllä ihan hyvältä ajatukselta. meillä vaan niin iso piha, että melkein pitää aidata koiralle oma aitaus...
ap
Tuskin siihen pystyy koiraa kouluttamaan.
Meillä on belgianpaimenkoira, johon luotan lähes täysin. Arkitottelevaisuus on lähes 100%, mutta koira on eläin, jota vietit vievät. En kinä jätä koiraa yksin pihalle ( ei ole aitaa). Ei todellakaan pysy pihassa yksin, vaikka minun tai mieheni ollessa pihalla ysyy satavarmasti.
Koiran turvallisuuden vuoksi ja naapureiden koirapelkoisten iloksi suosittelen sitä pihan aitaamista. Se on minullakin suunnitelmissa ensi kesäksi, vaikka mies vielä nikotteleekin, idiootti kun on joissain asioissa miehiseen tapaansa.
Tehkää aita, eiköhän ala pysymään.