Eläkevakuutuksen irtisanominen!
MEillä on pankin kautta eläkevakuutukset ja muistelen että ne sai irtisanoa vain jos joutuu työttömäksi, eroaa tai kuolee. Mutta kait ne voi muutenkin irtisanoa vai voiko?
Kommentit (9)
mutta voit muuttaa vakuutuksen ns. vapaakirjalle niin ettei tarvitse maksaa enempää noita vakuutusmaksuja kuin olette jo tehneet.
Jätät vaan kuukausieriä maksamatta niin pitkään kuin tarpeen. Meillä ainakin nettipankissa voi " poistaa" kuukausimaksun niin halutessaan.
Eikä ilmeisesti ole mahdollista että sen eläkesäästämisen muuttaa joksikin muuksi säästämiseksi esim säästöhenkivakuutukseksi jonka voi irtisanoa jossakin vaiheessa. Ilmeisesti tässä kummittelee se eläkeikä. Vai? t. ap
kun lapset ovat nuoria (autokoulut ja opiskelujen tukeminen). Luulen että kun ollaan eläkkeellä niin talo on myyty ja asutaan kerrostalossa tai mökillä. Eikä menoja välttämättä ole enään niin paljon. Silloin aikoinaan mietin että on hyvä säästää vanhuuden varalle mutta sen jälkeen on rakennettu toinen talo ja mökki joista saa rahaa jos ne myy. t. ap
onko sinulla vaikeuksia ymmärtää lukemaasi?
JÄTÄ KUUKAUSIERÄT TOISTAISEKSI MAKSAMATTA. Se on mahdollista (ainakin useimmissa pankin vakuutuksissa)
Niin me teemme nyt, kun asunnonvaihdon takia on tavallista tiukempaa. Vakuutus on olemassa, mutta emme maksa sinne mitään.
Tottakai se vaikuttaa vakuutuksen kertymään, mutta irtisanominen lopettaa koko homman.
Vai tarkoitatko, että haluaisit siellä jo olevat rahat käyttöön? Se nyt ei tietenkään onnistu... järkikin sen sanoo!
Ja lisäksi, jos en maksa, niin kertynyt pääma vähenee, sillä kuluja veloitetaan siitä kuitenkin koko ajan!
haluaisin ne rahat käyttöön ja sitä tässä nyt yritän tentata että olisiko se jollain keinolla mahdollista. Esim muuttamalla se säästöhenkivakuutukseksi.
muuta kuin juurikin työttömyyden, avioeron tai puolison kuoleman vuoksi.
Maksamatta voi jättää eikä se pienennä pääomaa. Kuluja toki peritään, mutta niin maksetaan korkoakin jo olemassaolevalle pääomalle.
sopimuksessa on sovittu. Olisin nimittäin nyt tarvinut niitä rahoja.