Onko taalla tai tunnetteko laheisesti uskovaisia homoja/lesboja? Kiinnostaisi tietaa, koetteko ristiriitaa uskon ja suuntautuneisuuden valilla ja miten mahdollisen ristiriidan
Kommentit (15)
6:11 Tällaisia jotkut teistä olivat ennen, mutta nyt teidät on pesty puhtaiksi ja tehty pyhiksi ja vanhurskaiksi Herran Jeesuksen Kristuksen nimessä ja Jumalamme Hengen voimasta.
Ruumis on Pyhän Hengen temppeli
6:12 " Kaikki on minulle luvallista" - mutta kaikki ei ole hyödyksi. " Kaikki on minulle luvallista" - mutta en saa antaa minkään hallita itseäni.
6:13 Ruoka on vatsaa ja vatsa ruokaa varten, ja Jumala on tekevä molemmat tarpeettomiksi. Mutta ruumis ei ole siveettömyyttä vaan Herraa varten, ja Herra on ruumiinkin valtias.
Häntä ei ollut lapsena kastettu. Aikuisena kiinnostus uskoa ja kirkkoa kohtaan heräsi. Kävi jonkinlaisen riparin (en nyt muista millaisen), kastettiin, sai kummit jne. ja on nyt onnellinen kirkon jäsen.
Ei siis ainakaan kirkkoa haitannut ottaa häntä jäsenekseen.
Mulla ei ole asian kanssa mitään ongelmaa. Omassa elämässä riittää tarpeeksi pohtimista eikä tässä elämässä liikaa niitä hyviä ja luotettavia ystäviä ole, joten kukin tallaa tavallaan eikä mua häiritse ollenkaan se, että ystävämme on sekä homo että uskossa.
kautta aikojen on löytynyt :o. Alkoi jo mennä usko että sellaisia onkaan.
Vierailija:
Häntä ei ollut lapsena kastettu. Aikuisena kiinnostus uskoa ja kirkkoa kohtaan heräsi. Kävi jonkinlaisen riparin (en nyt muista millaisen), kastettiin, sai kummit jne. ja on nyt onnellinen kirkon jäsen.Ei siis ainakaan kirkkoa haitannut ottaa häntä jäsenekseen.
Mulla ei ole asian kanssa mitään ongelmaa. Omassa elämässä riittää tarpeeksi pohtimista eikä tässä elämässä liikaa niitä hyviä ja luotettavia ystäviä ole, joten kukin tallaa tavallaan eikä mua häiritse ollenkaan se, että ystävämme on sekä homo että uskossa.
Kolmonen vastasi vain kysymykseen oman mielipiteensä ja perustelut, mihin perustaa mielipiteensä.
Anteeksi että vastasin, ei saisi kysyä, ellei hyväksy negatiivisiakin vastauksia.
Ap olis voinu sanoa, että vain homoutta puoltavat vastaukset hyväksytään, olisin jättänyt vastaamatta.
käytöstä syntinä, vaikka uskovainen olenkin. huomioni koski vain ja ainoastaan tuota argumenttia, joka siis on aika kökkö.) Oma näkemykseni on, että Raamatussa homoseksuaalisuudella ei todellakaan tarkoiteta vastuullista parisuhdetta vaan jotain ihan muuta. Toisekseen, Raamattu on aikaansa sidottu kirja ja meillä ihmisillä on tiedon lisääntyessä oikeus ajatella asioista toisella tavalla kuin mitä siellä kehotetaan ajattelemaan.
Noh, nyt se raamatullapäähän-uskis tietenkin seuraavaksi väittää, että enhän minä sitten mikään kristitty ole. JNE. tunnen keskustelun....
Mä en tuomitse ketään, enkä väitä, että olen ainut kelvollinen taivaaseen, enkä ole täydellinen uskovainen minäkään.
Vastasin vain ap:n kysymykseen OMASTA PUOLESTANI, en ala väittelemään omasta periaatteestani. Muut saa olla mitä mieltä tahtovat. Mä vetäydyn tästä keskustelusta, koska menee tappeluksi ja olen jo oman mielipiteeni kertonut.
Mrs_Starlight:
t. uskovaisen homon hyvä ystävä...
" Vau. Palstan ensimmäinen tervejärkinen uskovainen
kautta aikojen on löytynyt :o. Alkoi jo mennä usko että sellaisia onkaan."
Asia selvä.
ystäväni tuntee olevansa puun ja kuoren välissä: seurakunnassa häntä ei hyväksytä homona, ja toisaalta hänen homoystävänsä ihmettelevät, miksi hän kumartelee seurakuntaan päin.
(Ja aiemmin tunsin myös toisen samaan uskonnolliseen ryhmään kuuluvan lesbon;)
1. Oli varsin liberaali uskon suhteen, ja ihan julkisesti seurusteli naisen kanssa. Hän oli uskossa, mutta ei pahemmin käynyt kirkossa. Myös hänen perheensä hyväksyi asian.
Tämä henkilö taas jonka edelleen tunnen, on asian kanssa " pississä" .
Häm on uskossa ja homoseksuaali, ja molempia 110%. Nämä vain eivät oikein sovi yhteen.
Koska hänen uskovainen puolensa " kieltää" homouden (=hänelle on aina petettu ja ja hän uskoo itsekkin että homous on syntiä), ja toisaalta hän ON lesbo eikä heteroksi voi muuttua, koska se on aina ollut, on, ja tulee olemaan osa häntä.
Tämä on johtanut mm. parin vakavan suhteen kariutumiseen, koska vaikka hän kumppaneitaan rakastanut, niin heikkoina hetkinä hän ei ole pystynyt kantamaan " synnin taakkaa" , vaan oon kieltänyt homouden itsessään.
Ja kyllä, ko. henkilön mielenterveys kärsii uskonto vs. homous " taistelusta" . Lisäpainetta tuo se, että hän ei koskaan voisi kertoa esim. 80+ vuotiaille isovanhemmilleen kertoa olevansa homoseksuaali.
näin typerän ja turhan asian takia :(. Ehkä homojen ja lesbojen kannattaisi perustaa oma kirkkonsa, jossa saisivat olla rauhassa kiusaajilta.
vaan korkeintaan sitä että jos hän tietää ettei ole hetero, niin miksi ei voi olla uskossa ja homoseksuaali. Se vaan ei " sopinut" , kiitos lapsuuden aivopesun:(
Olen saanut sen käsityksen että hellareilla pienemmät piirit ja tiukemmat säännöt mitä " tavis" uskovaisilla...?
6:9 Ettekö tiedä, että vääryydentekijät eivät saa omakseen Jumalan valtakuntaa? Älkää eksykö! Jumalan valtakunnan perillisiä eivät ole siveettömyyden harjoittajat eivätkä epäjumalien palvelijat, eivät avionrikkojat, eivät miesten kanssa makaavat miehet,
6:10 eivät varkaat eivätkä ahneet, eivät juomarit, pilkkaajat eivätkä riistäjät.
1.kor.6:9-10