Mistä lapselle hoitaja muutamaksi päiväksi viikossa?
Uskaltaako esim jonkun lukiolaistytön palkata? Onko palkka-asiat vaikea hoitaa (vakuutukset, eläkemaksut ym)
Kommentit (10)
mol piste fi
Kerrot, millaista työtä tarjolla. Ei ole mitenkään supervaikeaa hoitaa palkka-, vakuutus- ja työnantajamaksut.
Jos hoitajalle maksaa esim 8 euroa/tunti? JA töitä n. 10 tuntia/viikko? Paljon kaikkia maksuja ym tulee?
Mieluummin ottaisin jonkun joka tulee meille kotiin hoitamaan.
sana kiertämään. Ainahan joku kotiäiti saattaa löytyä, joka mielellään ottaa tuollaiseksi lyhyeksi ajaksi hoitolapsen. Itsekin olen niin tehnyt, kun olen useamman vuoden ollut omieni kanssa kotosalla.
Niin erilaiset tavat ihmisillä hoitaa lapsia. Ei se vielä kerro mitään jos on omia lapsia.
eikö ole tuttavia, lapsen isovanhempia tai muuta tutun tuttua joka pystyisi sanomaan luotettavaksi hoitajaksi jonkun? tietenkin mahdollista ehkä saada päiväkotiin tai perhepäivähoitajalle jota en kylläkään suosittele ellei lapsi ole ollut näissä aikaisemmin, sekottaa liikaa uusipaikka pientä päätä jos vain väliaikaista hoitotarvetta. minkä ikäinen lapsi on kyseessä?
Ja ei, ei ole sukulaisia hoitoapuna. Hoidon tarve olisi luultavasti n. 2-3 kk.
Toisen palkkaaminen on tosi hankalaa. Ota selvää mitä sinulle tapahtuu jos palkkaamasi henkilö joutuu sairaseläkkeelle.
ehkä sanoisin että työkkäristä käyt kattoon, siellä varmasti löytyy koulutettuja työttömiä hoitajia ja katso myös heidän työkokemus ja suositukset.
kai sieltä hesasta sellanen löytyy