Miten saisin 10 v pojan innostumaan lukemisesta?
Poika lukee kyllä akuankkoja, mutta mitään muita kirjoja häntä ei saa lukemaan. Koulukirjojenkin luku on kun tervanjuontia.
Opettaja kysellikin vanhempain vartissa pojan lukemisesta ja kun kuuli että lukee vain akuankkoja, ei tykännyt yhtään asiasta vaan sanoi pojalleni että ne on ekaluokkalaisten harjoituslukukirjoja ja pitäisi lukea jo kunnon kirjoja missä on paljon tekstiä, jotta lukutaito kehittyisi hyväksi. Näinhän se onkin, jJoten kysymys kuuluukin miten saada innostumaan poika omaehtoisesti asiaan. Lahjontaa, kiristystä ja uhkailua on kokeiltu ja niillä on pari kirjaa saatu (Risto Räppääjiä) lukemaan, mutta eihän tälläinen pidemmän päälle mitään järkevää ole. Olisikin kiva kuulla miten paljon teillä muilla pojat lukee kirjoja?
Niin ja pojalla ei kuitenkaan mitään lukivaikeuksia ole vaan lukee kyllä ihan sujuvasti kun olen kuullut ja seuraa telkkarin tekstiä myöskin sujuvasti, eli kyse on enemmänkin laiskuudesta tms
Kommentit (21)
Ei varmasti lukeminen kiinnosta ketään, jos muu perhe katsoo telkkaa, juttelee mukavia ja leikkii pihalla.
Koko perhe lukemaan samaan aikaan, niin poikaakaan ei vedä muut touhut puoleensa niin kovasti. Aikuisen malli on tärkeä.
Aku Ankkojen lisäksi on kyllä ahminut kaikki Harry Potterit läpi. Muukin fantasiakirjallisuus (Narniat, Magiaa-sarja) menee joskus ja nyt sain hänet lukemaan ensimmäisen Agatha Christien. Kirjan aloittaminen on (Pottereita lukuun ottamatta) kuitenkin aina pienen patistamisen takana.
Ehdoton suosikki on edelleenkin Aku Ankat. Taskukirjoja on monta hyllymetrillistä ja lehtiä pinokaupalla.
Viime aikoina olemme lainanneet kirjastosta äänikirjoja (lähinnä 8-vuotiaan pikkuveljen iloksi, mutta isovelikin on noita kuunnellut. Esim. Parkkisen karhukirjeet ovat olleet poikien mieleen.
Harry Potterit ja muut seikkailu ja jännityskirjat.
Ja jos itse viitsit, niin lue alkuun lapselle tai kerro ainakin mistä kirja kertoo. Ja menkää yhdessä klirjastoon valitsemaan mukavia kirjoja.
No joo, se on vain oma kokemukseni. Nimittäin oma 12-vuotiaani ei sitten millään ole innostunut lukemisesta. Heillä on jo pari vuotta ollut koulussa sellainen tapa, että joka kuukausi on luettava yksi kirja. Meidän poika lukee tosi ohuita ja " lapsellisia" kirjoja. Olen raahannut selkä vääränä ihan kaikenlaisia kirjoja, mut kun ei niin ei. Kyllä se ne (ohuet) lukee, mutta tosi tosi vaikeesti.
Me vanhemmat luemme paljon, joka ikinen päivä. Ja pojalle on luettu 1-vuotiaasta asti joka ikinen ilta. Potteritkin olen sille ääneen lukenut. Tuntuu vain ettei mikään auta. Ja itse asiassa olen iloinnut, että akkarit sentään alkoivat maistua nyt puolen vuoden aikana. Pojalle tuli aku ankka 10-vuotiaaksi, sitten peruin, kun se ei lukenut. Nyt ne vanhat sentään kelpaavat ....
ala sinä lukemaan ääneen mielenkiintoista kirjaa, vaikka Blytonin seikkailu-sarjaa tai pottereita tai jotain - jätä kirja kesken mielenkiintoiseen kohtaan. Katso, jatkaako hän siitä.
Paljon lukevien vanhempien lapsetkin lukevat. Joku sanoikin ettei voi olettaa että lukeminen kiinnostaa jos muu perhe tekee jotain " kivaa" , siksi suosittelisin iltoja jolloin tv on kiinni ja kaikki puuhailevat jotain omaa, lukee lehtiä tai ristikkoa mutta kuitenkin sellaista jolloin voi keskityä kirjaan.
tapana on lukea sängyssä ennen nukahtamista, ehkä joku vastaava tapa sais lukemaan jonkin verran joka ilta ?
Anna pojallesi jokaisesta lukemastaan kirjasta pieni summa (vaikka 2e). Niin eiköhän lukeminen ala kiinnostaa.
eikä niin että määrätään joku aika milloin luetaan
nyt helvetissä tehkö lukemisesta pakkoa ja kiristämällä ikävää. Kuinka moni teistä harrastaa nyt ilolla ja riemulla niitä asioita joihin lapsena on pakotettu? Lukeminen on niiin hieno asia ettei sitä iloa saa pilata keneltäkään, koska lapsi voi innostua siitä itsekseen myöhemmin. Älkää tappako sitä mahdollisuutta pakottamalla.
Voithan ap hakea kirjastosta " helppoja" kirjoja aluksi ja jättää ne pojan näkyville. Aloitat vaikka kuvitetuista kummitustarinoista, ennätyskirjoista, mistä poika nyt onkaan kiinnostunut.
Mutta kirjoja, joista voisi kiinnostua, voisin listata: Parvelan Ellat, Pilkeyn Kapteeni Kalsarit, tosiaan noi Räppääjät ja Potterit. Applegaten Animorphs-sarja iski täysillä! Kauhukartano- sarja oli hauska ja hyvä. Spiderwickin kronikat, siitähän tuli just elokuvakin.
Osa noista ei tosiaankaan ole kovin korkealaatuista lukemista, mutta jos tarkoitus on saada innostumaan, niin Kapteeni Kalsaritkin toimii :-)
meillä on perhe jossa luetaan koko ajan. Vanhemmat lukeavat aina, se on meidän suosikkiharrastus. Lapsellekin on luettu iltastuja ja luetaan vieläkin. Mutta hän ei silti lue itse. Hänellä on kyllä lukihäiriökin, ja kai sekin vaikuttaa, mutta lopputulema on joka tapauksessa että ei vain lue.
No meillä on tätä nykyä lukupakko, eli joka päivä on luettava jotain. Kirjojen on syytä olla tarpeeksi helppoja ja humoristisia. Meidän 10-v tykkää vielä katsella kuviakin.
ja luulen että vaikuttaa tuo lukupakkokin, tosin ei ehkä toivotusti...
Vierailija:
ja luulen että vaikuttaa tuo lukupakkokin, tosin ei ehkä toivotusti...
kun kerran muuten ei lukutaito kehity!
Vierailija:
Vierailija:
ja luulen että vaikuttaa tuo lukupakkokin, tosin ei ehkä toivotusti...kun kerran muuten ei lukutaito kehity!
Mutta lukuhaluja se ei varmaan ainakaan nyt lisää.
Miten olisi uhkailu, lahjonta ja kiristys? Ne kai ne normaalit kasvatuskeinot...
Meillä poika (tosin 7 vasta ja opetellut tässä lukemaan) sai 7 ensimmäisestä lukemastaan kirjasta Legopaketin, josta saa rakennettua 7 erilaista legoautoa. Seuraavasta 5 kirjasta saa Cluedo-pelin. Tietty nämä lapsellisia varmaan 10-vuotiaalle, mutta itse poikasi tunnet ja tiedät mikä on hyvä palkinto. Ja yhdestäkin kunnon kirjasta voi palkita, nuo meidän kirjat kun oli sellaisia, jotka pystyi 1-2 illassa lukemaan.
Kiristys lienee myös erinomainen keino. Poika voi " ostaa" itselleen vaikka pleikka-aikaa eli saa pelata yhtä kaupan pleikkaa kuin mitä lukee? Meillä ainakin vaaditaan suht saman verran lukemista, ulkoilua ja pleikan peluuta, niin ei mene mikään ihan överiksi ;-)
Meillä 11-vuotias poika eikä lue edes Aku-Ankkoja. Osaa lukea, mutta ei ilmeisesti pysty keskittymään pitkiin teksteihin, jotta jaksaisi lukea niitä.
Koulukirjojakaan ei lue. Luen niitä hänelle ääneen esim. ympän kappaleita. Muuten ei pärjäisi kokeissa koska ei pysty opettelemaan asioita.
Varsinaista lukihäiriötä ei ole todettu, mutta erilaisia tarkkaavaisuushäiriöitä kyllä.
Lukee korkeintaan lauseen parin mittaisia juttuja kerrallaan.
Kiitos kaikille vastanneille. Meillä on pojalle luettu pienestä vauvasta lähtien, on käyty kirjastossa pienestä pitäen, me vanhemmat luemme myöskin kirjoja ja kun kirjoitin että telkkarista lukee tekstejä niin telkkaria katsomme todella vähän eli sekään vempele ei ole häiritsemässä. Poika on aina jaksanut kuunnella satuja ja on jaksanut keskittyä niiden kuuntelemiseen. Mutta kun poika aloitti koulunkäynnin ja olisi pitänyt ruveta itse lukemaan niin sitä hän ei ole kiinnostunut tekemään. Ainoastaan akuankat alkoivat häntä kiinnostamaan ja niitä hän sitten onkin lukenut. Unohdin aikaisemmassa viestissä kertoa että myöskin yhden Harry Potter kirjan hän on myöskin lukenut Perheessämme on myös pari vuotta nuorempi tyttö ja hän todella innostunut lukemisesta, joten ei tuo perheen malli voi olla pelkästään syy asiaan.
Se vain opettaa tehokkaasti että lukeminen on jotain ikävää mikä pitää hoitaa pois päiväjärjestyksestä että pääsee tekemään jotain kivaa.
Lukeminen on nautinto! Jos en saa tartutettua lapseeni lukemisen intoa niin olkoon sitten lukematta.
Entä sitä kauhujen talo -sarjaa?