Julkkisäitien ihmeen nopea palautuminen raskauden jälkeen
palauduin hoikaksi ristiäisiin mennessä,ennen lasta mitat 176cm/56kg,palauduttuani 61kg,koska olin ennen alipainoinen,tätä en enää halunnut.Imettämällä/vaunulenkkeillen sain itseni kuosiin.Ai niin,kiloja tuli 25 odottaessa.Nyt kakkosen kohdalla palautuminen hieman hitaampaa,painoa tuli +26kg,vieläkin jäljellä 9kg,vauva 2 kuinen.Painoni siis nyt 70kg.Tosin muiden mielestä olen jo "hoikassa" kuosissa,itseni mielestä kaukana siitä.täysimetys/kahden lapsen hoitaminen ainoat "keinot".
Kommentit (17)
mitat 168 cm/52 kg. Esikoisesta (1/2006) lihoin 17 kg, palauduin osittaisimetyksellä vuodessa lähtömittoihin. Kakkonen (6/2008) lihotti 15 kg, josta nyt vielä sulamatta 3 kg. En liiku sen kummemmin muuta kuin elän kiireistä 30+ -elämää:). Nyt 33 v, ja haaveissa vielä kolmas. Uskon saavani ylimääräiset kilot pois ihan vaan säännöllistämällä liikuntaa.
Mulla ensimmäinen raskaus takana ja synnytyksestä nyt kaksi viikkoa. Kiloja on vielä 4-5 ylimääräistä, mutta niistä kyllä osa tisseissä maitona, olen huomattavan uhkea juuri nyt... Mahaa on jäänyt vähän, ennen mulla oi tosi pinkeä masu, nyt siinä on tietty löysää, mutta monilla lapsettomilla kavereillani on sitä paljon enemmänkin. Olen synnytyksen jälkeen syönyt ihan tuhottomasti ja epäterveellisesti, joten olen suht varma että jos olisin oikeesti kiinnittänyt huomiota ruokavaliooni, olisin hyvinkin jo entisissä mitoissani. En olis uskonut palautuvani synnytyksestä näin nopeasti. Kaikki on mennyt jotenkin tosi helposti. Mainittakoon kuitenkin, että on tässä huonotkin puolensa ollut, raskaus kun oli todella rankka puolestaan.
Mielenkiintoista tämä on siksikin, että omat raskauteni olivat hyvin kurinalaisia raskausdiabeteksen takia eli painoa tuli joka kerta lisää vain noin 10 kg. Vauvat pysyivät hyvissä mitoissa myös. Lisäksi taustalla vaikuttaa viimeistä edellinen raskaus, joka meni kesken eli aloin odottaa uudelleen lähes saman tien tavallista isommista lähtökohdista eli jo valmiilla pömppövatsalla :)Painoindeksini on hyvä ja ongelmana on vain tuo vatsanseutu: on ylä- ja alamaha ja vähän sivurengasta. Varmasti saan liikunnalla kiinteytettyä niitä, kunhan vain alan toimia.
Silti olisi mukava joskus lukea julkkisäidistä, jolla on ongelmia kropan kuntoon saamisen kanssa tai nähdä ihan omin silmin joku pönttömasuinen äiti lehtien palstoilla. No, ehkäpä lukijoita ei riittäisi :)
kuusviikonen, olen normaali löllö itseni jo
painoa tuli alunperinkin vähän liian vähän.
Imetin ja söin.
Mun kokemuksen mukaan imettävät äidit nimenomaan palautuvat nopeammin, viehän imetys aika lailla energiaa.
puoli vuotta ilman tutteja, korvikeita ja tuttipulloja ja sittenkin vielä toista vuotta kutakin tosi paljon. Imeä vauvat ovat saaneet iltamaratoninsa eli vaikka neljä tuntia putkeen ja kaiket yöt. Mahtavan työn olen tehnyt ja ylpeä suoriutumisestani. Palautuminen vain hidasta silti, joten minun on aina ollut vaikea uskoa tuota imetyksen vaikutusta. Ekan jälkeen epparikin vaivasi vuoden kipuillen ja sitten ihmeesti tuli kuntoon. Kolmannen jälkeen parani ihmeen pian, mutta synfyysikipuja minulla oli vielä pari viikkoa sitten, vaikka vauva on pian vuoden. Synfyysikivut ovat olleet raskauksissani hurjat eli nyt viimeksi tunsin halkeavani vielä pitkään synnytyksen jälkeenkin. Painosta vielä jotain iloista: peppuni on kyllä hieno ja kiinteä :) Samoin käsivarret ja reidet, pohkeet. Ilmeisesti tämä kotiäidin työ rasittaa juuri niitä, muttei juuri lainkaan vatsan seutua. Sen kimppuun on käytävä ihan erikseen.
Sinänsähän sitä on aika hyvässä kunnossa, kun ei ole alleja ja rasva ei ole kertynyt reisiin. Lapsettomalla ystävälläni on nuo kohdat aika hurjat, vaikka muuten ei kovin pyöreä olekaan. Mutta hitsit, kun oma maha on kuin olisi koko ajan kuudennella kuukaudella! Kakkosen jälkeen moni kysyikin, että olenko jo uudelleen raskaana niin pienen vauvan kanssa, huoh. Nyt on taas pelko, että kysymyksiä alkaa sadella :)
Voiskos taa rippuua vaikka aineenvaihdunnasta? Meilla 2 lasta, vanhempi 2v nuorempi 2kk. MOlemmissa raskauksissa tuli about 13kg painoa, mika lahti t o d e l l a hitaasti pois. En herkutellut, soin ihan terveellisesti, tein paivittain vaunulenkin, mutta paino vaan jymahti.
Taallapain maailmaa tarjotaan paljon synnytyksen jalkeisia hierontoja ja kaareita,kait sen nesteen poistamiseksi.... oli tarkoitus nro 2 jalkeen kokeilla, mutta en saanut aikaiseksi. Olisi ollut hauska nahda, olisiko siita ollu jotain hyotya.
Mulla on lahtopainoon viela 4kg jaljella ja siihen lisaksi viela 3-4kg jotka jai ekan jalkeen tallelle.....
Vuosi siina menee meikalaisen kohdalla, ei auta '"itku markkinoilla"...
Joo, ja taysimetyksella 6kk asti ja siita osittaisella vuoden ikaan asti.
Oli sitten näyttelijä, laulaja tai muu viihteenammattilainen niin suomessa ei makseta niin kovia liksoja että olisi aikaa jäädä makoilemaan.
Toinen että julkun hommissa on pakko olla kuosissa tai huudellaan heti joka palstalla että kato kuin lihava ja työt saattaa mennä sivu suun.
Se on vähän toista mennkiä kuin luullaan. Ei istuta Kämpissä naukkailemassa skumppaa ja kroisantteja aamupalaksi vaan käydään Esson baarissa hakemassa juosten juustosämpylä ja syödään tienpäällä.
Julkkikset jotka on ennen raskautta hoikkia treenauksen ja terveellisten elämäntapojen takia on paljon paremmissa lähtökuopissa palautumisen kanssa.
ei ainakaan mun kenellekään timmille kaverille oo hankaluuksia tuottanut palautuminen. parille ois vanhat farkut mahtunut jo laitoksella päälle.
Imetys kaiketi useimpia laihtuttaa.. ainakin multa kilot karisi imettämällä vaikka söin kun pieni sika.
Raskauden jälkeen olin omassa painossani ja siitä paino alkoi hiljalleen nousta imettäessä. Johtui varmaan siitä, että olin todella alakuloinen koko imetysajan ja varmaan lohduttelin itseäni ruoalla.
Ekan kohdalla painoa tuli 12kg, joka lähti pois reilussa kuukaudessa synnytyksen jälkeen, ja sittenkin vielä laihduin 10 kiloa. Olin silloin jo aivan alipainoinen (175cm ja 55 kg). Meillä oli tuolloin iso ja aktiivinen koira jota lenkitin kolmesti päivässä aina vähintään tunnin kerrallaan ja lisäksi imetin.
Tokan kohdalla kiloja tulikin sitten 28 jotka lähtivät vuoden kuluessa synnytyksestä. Koiraa ei enää ollut mutta vauva ollessa vajaa 2kk aloin käymään jumpassa 3-5 kertaa viikossa ja sen lisäksi vauulenkkeilin päivittäin. Imetys epäonnistui tässä heti alkuunsa, joten sillä ei ollut vaikutusta asiaan.
Kolmannesta kiloja tuli 12. Vauva on nyt 2 kk ja jäljellä on vielä 5-6 kg. Täysimetän ympäri vuorokauden, poika syö n. tunnin välein, pisimmillään taukoa on 2 tuntia. En ehdi juuri liikkumaan, vain kotitöitä teen imetysten väleillä. Syön ehkä 1/3 osan siitä mitä normaalisti (ei vaan ehdi enempää) ja syön ihan normaaliruokaa, en siis herkkuja tai eineksiä, pizzaa tms. Paino ei ole viimeisen kuukauden aikana ole tippunut kuin kilon! Toisalta, mihinkäs sitä kuluisikaan, kun istun paikoillani suurimman osan vuorokaudesta ja imetän.
Kahdesssa aiemmassa synnytyksen jälkeisessä ajassa söin ihan normaalimääriä peruskotiruokaa.
Mystistä se on tää naisen kilojen katoaminen... Liekö hormoneilla vaikutusta?
kahden viikon kuluttua. tiukan, läkärin märäämään ja seuraamaan, ruokavalion takia mulle on nyt tullut lisäkiloja kokonaista kaksi eli olen ihan luottavainen, että synnytyksen jälkeen palaudun ihan mukavasti normaalipainoiseksi.
Olen imettänyt ja kävellyt paljon. En ole ollut kovin kipeä synnytyksen jäljiltä, joten liikkuminen ei ole ollut hankalaa.
julkkisäideillä on hirveä paine päästä mittoihinsa nopeasti. Paparazzit vaanivat pusikoissa hetki synnytyksen jälkeen ja sitten alkaa uutisointi, joko : "Katso hämmästyttävät kuvat: Sejase bikinikunnossa jo 6 vkoa synnytyksestä!" tai "Vauva tuli, kauneus ja ura meni". Ja siksi julkkikset laihduttavat (mitä ei suositella imetysaikana) ja palkkaavat personal trainerin, joka ruoskii kropan kuntoon hetkessä.
Laihdutus imetysaikana tai imetyksen lopettaminen laihdutuksen takia sekä jatkuva poissaolo vauvan luota treenauksen takia eivät kyllä ole vauvalle hyväksi. Joten kantakaa ihranne ylpeydellä, kyllä te ehditte!
piilevä keliakia tai muu imeytymishäiriö :-) itse tunnen juuri yhden tällaisen tapauksen, eikä niitä kiloja raskaanakaan tullut. Toisaalta julkisuuteen palaavat nopeasti vain ne, jotka nopeasti palautuvat. Muut jäävät piiloon :-I
On niitä plösöjäkin tosin, ainakin Heidi Willman tms on aika "pehmeäksi" jäänyt.
Itse olen nimittäin palautunut kahdesta ensimmäisestä tosi nopeasti ja kolmannestakin kohtuuajassa. Aina suurin osa raskauskiloista on jäänyt laitokselle enkä ole ylipainoinen eli siis painoindeksi 19. Raskauskiloja on joka kerralla jäänyt +2kg siinä vaiheessa, kun olen lähtenyt laitokselta kotiin (kolmannella kerralla vuorokauden kuluttua). Myös muuten palautuminen on ollut nopeaa eli isompia renkaita tms. ei ole jäänyt.
Jälleen kerran lehdessä kirjoitettiin äidistä, joka on jo kuosissaan vain 2,5 viikon kuluttua synnytyksestä tai lähes entisissä mitoissaan. Yleensä sentään julkkisäideilläkin menee lehtien mukaan keskimäärin kaksi kuukautta, sentään! Mikähän meitä taviksia auttaisi? Minä palauduin ensimmäisestä niin hitaasti, että meni ainakin vuosi, että vartalo oli edes vähän entisellään, toisesta en ehtinyt palautua ollenkaan, kun jo uudelleen raskaana, ja kolmannesta en taida päästä entisiin mittoihin ikinä.
Ilmeisesti monet julkimoäidit eivät imetä? Minä ainakin joudun syömään todella paljon imettäessä ja siinä ei kyllä voi laihtua, eikä suositellakaan, tietenkään. Jumppaamaan en ole paljon ehtinyt tai en ole jaksanut, koska arjessa on pyörittämistä ja vapaahetket rentoudun vaikkapa netissä :) Mahtaako noilla vaatekaappejaan ja vauvojaan esittelevillä äideillä olla vauvoille hoitajat ja korvikkeet ja itselle henkilökohtainen kunto-ohjaaja? Vai joko ne ottavat rasvaimuja viikko synnytyksestä? Kertoisiko joku tavallinen äiti täällä, jos on palautunut yhtä nopeasti ja miten?