Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pika-apua! 5-vuotiaan silmä KARSASTAA ja ihan yhtäkkiä!

13.01.2008 |

Sattuipa tässä tänä aamuna, että poika herätessään sanoin näkevänsä kaiken kahtena.. Luulin ensin, että pelleilee, mutta sitten huomattiin todellakin toisen silmän vetävän sisäänpäin. Mitä ihmettä?



Poika on täysin terve pian 6-vuotias, jolla ei ole ollut tähän mennessä mitään silmä-/näköongelmia. Silmä ei tunnu kipeältä ja hetken se toimii normaalisti, kunnes taas toiseen suuntaan katsoessa menee sisäänpäin. Ollaan nyt pidetty merirosvon silmälappua vuorotellen kummassakin silmässä ja kun karsastava silmä on " vapaana" , se katsoo ihan normaalisti.



Kipeä poika ei ole eikä väsymyksenkään pitäisi vaivata. Telkkaria ei ole katsonut eilenkään paljon mitään eikä siis muutakaan epätavallista ole sattunut. Voisiko silmä olla ärtynyt, jos on vaikka nukkuessa painautunut kämmenellä?!



Kiitos avusta! Tarkoitus on huomenna olla yhteydessä neuvolaan tai lääkäriin.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
13.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

saatiin lähete silmäpolille, mutta mentiin sit yksityiselle. Yllätys oli, että toinen silmä oli voimakkaasti heikkonäköinen. Tuli peittohoito ja lasit. Kunhan saataisiin tuo toinenkin silmä näkemään, niin sitten kai jotain tehdään karsastukselle, näin ymmärisin.



Eli kannattaa hakeutua joko neuvolan kautta eteenpäin tai suoraan yksityiselle silmälääkärille, kuitenkin sellaiselle, joka osaa lapsia hoitaa.

Vierailija
2/6 |
13.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

http://www.lea-test.fi/su/vanhem/poikkeavuudet.html



Karsastus

Karsastus on tavallisin silmälääkärissä käynnin syy ensimäisen ja toisen elinvuoden aikana. Karsastuksella tarkoitetaan sitä, että silmät katsovat eri kohteisiin joko hetken eli lapsella on ajoittainen ilmeinen karsastus tai jatkuvasti, jolloin kyseessä on jatkuva ilmeinen sisään- tai uloskarsastus. Lapsen karsastava silmä katsoo joko sisäänpäin tai ulospäin toisen silmän katsoessa suoraan eteenpäin. Vertikaaliset eli ylös- alas-karsastukset ovat harvinaisia. Silloin toinen silmä katsoo joko ylös- tai alaspäin toisen silmän katsoessa suoraan eteenpäin.



Normaalisti pikkuvauvan silmät katselevat samaan kohteeseen suurimman osan aikaa, mutta karsastuksia esiintyy lähes kaikilla vauvoilla kolmeen kuukauteen saakka. Sen jälkeen karsastus saattaa ilmaantua vauvan ollessa väsynyt tai peloissaan. Kuuden kuukauden iän jälkeen karsastuksia ei saisi esiintyä enää edes lyhytaikaisena.



Erityisen tarkkana on karsastuksen arvioinnissa oltava, jos vauvan silmät ovat jo pysyneet suorassa jonkin aikaa ja sitten lapselle ilmaantuu selvä karsastus. Kyseessä voi nimittäin pahimmassa tapauksessa olla silmän sisäinen kasvain, joka on aiheuttanut keskeisen näön huononemisen ja silmä sen vuoksi lakkaa toimimasta yhdessä toisen silmän kanssa. Kasvaimet ovat erittäin harvinaisia ja siksi tällainen vauva/lapsi tutkitaan aina viipymättä silmäpoliklinikalla. Lasta ei siis laiteta jonoon odottamaan pääsyä silmälääkärin vastaanotolle vaan lapsi pääsee heti polikliiniseen tutkimukseen. Tällainen karsastus eroaa tavallisista karsastuksista siinä, että karsastava silmä on selvästi heikkonäköinen, vaikka karsastus olisi ilmaantunut vain muutamaa päivää aikaisemmin. Toisen silmän peittäminen häiritsee silloin vauvaa/lasta selvästi.



Koska kyseesssä voi ja toivottavasti on joku kohtalaisen helposti hoidettava silmäongelma, äkillisena vaivana lääkäriin meno on todellakin aiheellinen. Voisit ihan varalta soittaa alueenne keskussairaalaan (toivottavasti päivystävä silmälääkäri paikalla) ja kysyä kiireellisyysneuvoa ja minne pitäisi hakeutua huomenna. Riittääkö tk vai yritätkö saada ajan yksityiseltä silmälääkäriltä vai haluavatko ihan polille.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
13.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitää sitten soitella tuonne päivystykseen kaupunkiin. Itse en haulla tuommoista löytänytkään!

Vierailija
4/6 |
14.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos karsastus alkaa yhtäkkiä niin lääkäriin on mentävä mahdollisimman pikaisesti ts. ei ole aikaa odotella päiviä/viikkoja.

Vierailija
5/6 |
14.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Loppujen lopuksi erikoislääkäri tutki poikamme eikä mitään muuta outoa ollut kuin tuo nyt molempien silmien karsastus. Tänään soittavat sitten mahdollisiin jatkotutkimuksiin. Tänä aamuna silmät olivat taas aivan kunnossa. Saapi nähdä, mistä tuo nyt sitten johtui..

Vierailija
6/6 |
18.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

kipin kapin. Myös aivokasvaimet (joiden esintyvyys " yleisimmillään" 4-5v tienoilla) voi oireilla kaksoiskuvilla ja karsastuksella.