Näkyykö esim. perusverenkuvassa jos on syöpä????
Kolme nuorta tuttua ihmistä kuollut puolen vuoden aikana syöpään, jotenkin tuo asia kovin pinnalla. Onko mitään selviä ennusmerkkejä olemassa, jos sairastaa?? Voiko esimerkiksi verikokeista vaikka pienestä verenkuvasta nähdä, jos on syöpä tai mitä muita oireita voi olla? Vai onko se tosiaan niin, että jonain kauniina päivänä todetaan, että sorry emme voi enää mitään, vaikkei olisi ollut mitään oireita?
Kommentit (3)
omalta kohdaltani yritän elää sen enempää ajattelematta terveellisesti eli en juo, en polta, harrastan liikuntaan, syön monipuolisesti ja terveellisesti, olen perusterve, vain yksi sukupuolisuhde henkilön kanssa jolla sama tilanne ( jo 18 vuotta takana ja seksi taivaallista) eli en tiedä mitä muuta voisi tehdä ???
käyn säännöllisesti vuoden välein gynegologilla....ahdistaa vaan hirveesti kun pieniä lapsia jää ilman äitiä, tiedän se on elämää, eikä sitä kannata etukäteen surra, mutta kun monta menee vierestä kerralla, niin väkisinkin ahdistaa.
ap
solariumissa. Hakeudu lääkäriin, mikäli huomaat uuden, kasvavan kyhmyn rinnassa tai muualla keholla, poikkeavan luomen (kasvaa, tummuu, on epätarkkarajainen tai väriltään epätasainen), muutoksia suolentoiminnassa (pidempään kestänyttä ummetusta tai ripulia, verta tai limaa), poikkeavia gynekologisia vuotoja, pitkään jatkunutta yskää tai veriysköksiä, laihtumista ilman että laihdutat, jatkuvaa lämpöilyä tai hikoilua, aiemmasta poikkeavaa päänsärkyä, joka tuntuu et. aamuisin ja johon liittyy oksentelua, uudet neurologiset oireet (huimaus, kaksoiskuvat, halvausoireet jne).
Tiedäthän, että valtaosa syövistä on hoidettavissa ja ihmiset jatkavat elämäänsä syöpädiagnoosin jälkeenkin. Esim. rintasyövästä paranee jo lähes 80%.