Vein lapset hoitoon ja hipsin sen jälkeen itse kotiin...
Olin edellisen päivän vatsataudissa (lapset kotona) ja päätin toipua ilman lapsia.
Nyt saa kertoa mielipiteen ihan vapaasti. En sanonut pk:ssa meneväni kotiin, kun en tiedä, oisko heidän mielestä lastenkin pitänyt sitten olla kotona.
Kommentit (9)
kiva kun välillä jää itselle koko päivä...ja olen myös huomannut, että lapselle helpompaa kun on säännöllisesti hoidossa, kun vie miten sattuu ja vapaa päiviä välillä
Tiedä vaikka tartutit meidän muksut. Kiitti vitusti!
Kyllä mäkin joskus raskaana ollessa vein lapset hoitoon ja tulin kotiin nukkumaan. Miksi ihmeessä en sitä muka olisi saanut tehdä ja mistä raosta olisin sen ajan ottanut, kun kuitenkin on levättävä, jotta jaksaa olla lapsilleen kyllin hyvä äiti. Hyvä vain. Ei asian tarvitse itse tarkoitus olla, mutta kyllä joskus voi itselleen suoda vähän vapaata.
Sehän tossa tarhassa onkin niin hyvä juttu, että vanhemmat saa sairastaa rauhassa toisin kuin lasten ollessa kotihoidossa.
Meillä oli mies vatsataudissa loppuviikon. Olisiko lasten pitänyt olla se aika karenssissa ja odotella, josko tauti tarttuu? Me muut ollaan vielä selvitty, ja voi olla, että saadaan tauti vasta ensi viikolla. Ei töistä yksinkertaisesti voi olla poissa paria viikkoa sillä varjolla, että lapset ovat potentiaalisesti sairastumassa.
Totuus on se, että olisin todennäköisesti ollut sairas pidempään, jos lapset olisivat olleet kotona. Ekana päivänä en vienyt lapsia hoitoon (en kyennyt) ja en ilmeisesti päässyt kunnolla lepäämään. Nimittäin seuraavana päivänä nukuin ja nukuin ja nukuin, vaikka taudin piti jo olla ohitse. Ja vielä kolmantena päivänäkin nukuin ja olo oli heikko.
Ja todennäköisesti olisin ollut terve aiemmin, jos jo ekana päivänä lapset olisivat olleet hoidossa.
5: Heh... oletteko te kotona odottamassa tauteja aina, kun epidemia on liikkeellä? ;) Nimittäin tuo tapahtui alkuviikosta ja meidän lapset eivät sairastuneet ollenkaan. Ota järki käteen, ei ihmiset voi olla kotona odottamassa, josko se tauti iskee vai ei. Työnantajakaan ei ymmärrä sellaista.
Tulin siihen tulokseen, että työnantajan (ja sairastuneen) kannalta on järkevämpää, että sairas sairastaa ja lepää kunnolla. Niinhän sitä sanotaan, että sairastamalla sairaudet kestää lyhyempään, " touhuamalla" pidempään.
Meillä on tällaiset epäviralliset ohjeet saatu töistä työterveydestä!
Kyllä se äitikin saa rauhassa sairastaa!
Ylipäätään ihmetyttää se kummallinen syyllistäminen, mitä täällä ja muuallakin on jos joskus vie lapsen esim. vapaapäivänään hoitoon!
Itse ainakin piti tässä viime viikolla pari päivää vapaata ja vein lapset hoitoon. Isommat jo ovatkin koulussa mutta pienin vielä päiväkodissa. Olin hyvällä omalla tunnolla shoppailemassa ystäväni kanssa =)
ja siivosin huushollin kunnolla!
Kummallisata kyllä, siitä tulee vähän morkkis. Mutta olen kuitenkin sitä mieltä, että koska olen lasten kanssa kaiken mahdollisen vapaa-aikani, voin joskus (pari kertaa vuodessa) viettää hyvällä omalla tunnolla muutaman shoppailupäivän ihan itsekseni! Piste.
Miksi päiväkodin akoilla olisi tähän mitään sanomista?
Jos maksan hoidosta niin mitä väliä olenko hoitopäivänä töissä vai vapaalla? En käsitä mikä oikeus heillä on vihjailla yhtään mitään?