Lue keskustelun säännöt.
Lapsen puolipäivätarha + kotihoitaja, paljonko tulee maksamaan? Kellään kokemusta?
11.01.2008 |
Olemme ajatelleet sellaista systeemiä että 2-vuotiaamme voisi aloittaa puolipäivätarhassa, jonka jälkeen hän olisi loppupäivän hoitajan kanssa kotona. Onko kellään kokemusta tällaisesta järjestelystä ja sen kustannuksista?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
kokemusta, mutta olen pohtinut tuonsuunatisia vaihtoehtoja itsekin. Kuitenkin järkevämmältä tuntuisi palkata lapselle ihan kokopäivähoitaja kotiin. Kaksivuotias on vielä niin pieni, että se olisi järkevintä.
Sosiaaliset kontaktit muiden lasten kanssa voisi hoitaa kerhoilla ja avoimella päiväkodilla, siis niin että hoitaja kuskaisi lapsen vaikka kahtena päivänä viikossa kerhoon tai vastaavaan. Tämän " luppoajan" voisi siivota tmv. Tai kerhoon voisi kuskata vaikka mummu ja hoitajan työaika alkaisi vasta kerhon jälkeen. Tämä olisi paitsi edullisempaa, myös mukavampaa kun lapsen kanssa toimisi vain yksi luottoaikuinen. Lapsi saisi yhä olla tutussa ympäristössä kotona myös pöpöiltä suojassa ja kuitenkin saisi lapsiseuraakin.