Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Millä hoitaa 2,5- vuotiaan tytön yskää?

09.01.2008 |

2,5 vuotiaallamme on ollut sitkeä yskä jo pitkään.

Lastenpoliklinikalta saimme reseptin ventoline-astmalääkkeeseen, josta ei ole ollut apua. Erilaisia yskänlääkkeitä on myös kokeiltu, reseptillä ja ilman. Näistä ei ole juuri ollut apua, vatsa on vaan mennyt sekaisin.

Ostin luontaistuotekaupasta munkin kuusenkerkkäsiirappia, jota annoimme iltaisin tytölle. Tämä auttoi hyvin, jalanpohjiin laitoimme lisäksi carmolistippoja.

Pitkästä aikaa meillä nukuttiin hyvin ja vatsakin pysyi kunnossa.

Nyt yskä on taas tullut takaisin, ja kuusenkerkkäkään ei tunnu auttavan. Onko kellään vastaavia kokemuksia tai kokemuksia vaihtoehtohoidoista, esim. vyöhyketerapiasta ja homeopatiasta?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
09.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uusimmassa Tiede-lehdessä oli juttu, jonka mukaan uudessa amerikkalaistutkimuksessa oli todettu hunajan olevan tehokkaampi yskänlääke lapsille kuin apteekin käsikauppalääkkeet. Jutussa neuvottiin antamaan lusikallinen hunajaa ennen nukkumaan menoa.



Kannattaa varmasti kokeilla, ellei lapsi ole sitten tosi pahasti siitepölyallerginen. Suodattamattomassahan hunajassa on hieman siitepölyä, suodatetusta se on poistettu, joten se sopii joka tapauksessa.

Vierailija
2/6 |
09.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset


Meillä on kaalikääre auttanut lasten tavalliseen yskään. Eli eivät yskähdä kertaakaan koko yön aikan jos laitan kaalikääreen rinnan päälle :)

Myös itselle auttaa tietenkin. Ajaa pois tulevankin yskän jos älyää tarpeeksi ajoissa laittaa. On auttanut myös ystävien lapsille kun olen kertonut heille tämän.



Ohessa teksti kirjassani jossa tuo kaalikäärevinkin lisäksi muitakin flunssavinkkejä



Kirjasta: Lapsen Luonnonmukainen Hoito (1990)

Toimittaneet Leeni Peltonen, Marketta Hoogesteger





Luonnon antibiootteja



Luonnon antibiooteista kuuluisin lienee AURINGONHATTU. Intiaanien vanhasstaan käyttämää yrttiä on tutkittu paljon, ja sillä on todettu olevan selvästi taudinaiheuttajia heikentävä vaikutus. On viitteitä siitä, että auringonhattu tehoaisi jossain määrissä myös viruksiin eikä vain bakteereihin. Auringonhattu ei heikennä suoliston omaa bakteerikantaa.



Auringonhattua voi käyttää kaikenlaisten lievien infektioiden hoidossa. Se sopii tukihoidoksi silloinkin kun käytetään voimakkaampia antibiootteja. Akuutissa tilanteessa infektion iskettyä, auringonhattu-uutetta voi ottaa nesteen kanssa hyvinkin tiheästi, jopa joka tunti.



Sen annostus on lapsen iän ja koon mukainen: karkea sääntö on antaa kerralla yksi tippa ikävuotta kohti.



Pitempään auringonhattua on syytä käyttää silloin, kun infektiokierre on päässyt syntymäänja se halutaan katkaista. Tällaisessa tapauksessa auringonhattua voi antaa pienellekin lapselle jopa koko talvikauden ajan. Pitkän kuurin aikana lääkettä otetaan korkeintaan kolmesti päivässä.



Toinen tehokas luonnon antibiootti on SIPULI. Sen sisältämät haihtuvat öljyt heikentävät taudinaiheuttajia, edistävät verenkiertoa, irrottavat limaa ja avaavat hengitystiet. Sipulimaito, sipuluhunaja tai sipulinpuolikas yöpöydällä ovat vanhoja flunssan hoitokeinoja. Kekseliäimmät vanhemmat ovat viritelleet sipulinpaloja ¿virikeleluiksi¿ vauvan koppaan tai amuletin tavoin leikki-ikäisen kaulaan.



Vielä tehokkaampi on kaulalle tai rintakehälle laitettu SIPULIKÄÄRE. Sitä varten sipuli silputaan pieniksi palasiksi jotka laitetaan sideharson tai muun ohuen liinan sisään. Kääre kiinnitetään paikoilleen esim. Kaulahuivilla ja sen annetaan vaikuttaa muutaman tunnin ajan.



Myös KAALIKÄÄREELLÄ voi hoitaa hengitysteiden infektiota, jopa uhkaavaa tai jo alkanutta KEUHKOPUTKEN TULEHDUSTA. Kaalikääre on helppo toteuttaa silloinkin kun lapsi liikkuu. Kaalinlehti kiinnitetään paidan sisäpuolelle esim. Maalarinteipillä. Kääreen ansiosta limaa irtoaa ja hengitystiet puhdistuvat. Samalla kaalikääre viilentää miellyttävästi ja lievittää kipua esimerkiksi kurkkutulehduksen aikana.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
09.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Unohdinkin sanoa, että tuota hunajaa meillä on myös annettu.

Annoin äsken tytölle 2 tippaa frantsilan kylmänroppi- yrttiuutetta, jossa on auringonhattua. Kaalinlehtä yritti vaan syödä:) Käyn ujuttamassa sen yöpaidan alle, kun nukahtaa. sipulikääre on myös vieressä. toivotaan, että apu löytyisi. Kiinnostuin muuten kovasti kirjasta, saakohan sitä ostettua mistään?

Vierailija
4/6 |
10.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Limainen vai kuiva " virkayskä" ? Jos limaa, suosittelen puhalluspulloa: http://www.heli.fi/content/Julkaisut_materiaalit/Oppaat_aineistot/Astma… muistaakseni sivulla 6 selitetään. Lääkäristäkin pitäisi voida saada pullo, mutta helppo se on tehdä itsekin.

Vierailija
5/6 |
11.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Höyryhengitys on meillä ollut tehokas. Eli mennään höyryiseen kylppäriin istuskelemaan. Vettähän siinä kyllä menee, kun ensin tekee sinne sen höyryn avaamalla hanat. Myös ilmankostutin on meillä auttanut. Muistelen, että minulle olisi joskus hierottu VapoRubia (?) rintaan, kun olin pieni. Ja jotkut kai lorauttaa sitä vähän ilmankostutinveteen. Onkohan siitä haittaa?

Vierailija
6/6 |
12.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voiko muuten tuota auringonhattua käyttää raskausaikana?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kolme yksi