Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kellään kokemusta Reggio Emilia päiväkodista?

Vierailija
06.01.2008 |

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
06.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

kyse montessori-päiväkodista? Yksi paikka pääkaupunkiseudulla, johon en kyllä lastani laittaisi....

Vierailija
2/6 |
06.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

muistelisin, että Reggio Emilia on montessoriin liittyvää....



2

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
06.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ap

Vierailija
4/6 |
06.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei vaan ollut mahdollisuutta laittaa, kun ei paikkakunnalla ole. Reggio Emilia -pedagokiikka panostaa paljon ilmaisuun ja projektityöskentelyyn.

Vierailija
5/6 |
06.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Reggio Emilia -pedagogiikan filosofia pohjautuu yhteisön arvoihin, joita ovat lasten ja aikuisten oikeus olla oman elämänsä tärkeitä toimijoita, moninaisuuden kunnioitus, demokratia ja osallisuus, oppiminen, leikki, ilo ja tunteet. Reggiolaista pedagogiikkaa kutsutaankin usein sadan kielen pedagogiikaksi.



Reggio Emilia -pedagogiikan tärkein työväline on pedagoginen dokumentointi ja tutkiminen. Lapsilähtöiset projekti- ja pienryhmätoiminnat ovat yleisiä tapoja toteuttaa reggiolaista pedagogiikkaa. Sen avulla päiväkotien ja koulujen lasten toiminta tehdään kaikille näkyväksi ja kaikkien reflektion ja suunnittelun pohjaksi. Lisäksi lapset voivat syventää kiinnostuksensa kohteita ja seurata oman kasvamisensa polkuja. Päivähoidon ja koulun työntekijät taas voivat dokumentoimisen ja tutkimisen avulla reflektoida omaa työskentelyään sekä luoda uutta. Vanhemmat ovat mukana lastensa kasvamisessa. Ympäröivä yhteiskunta ja kaikki vierailijat pääsevät lähemmäksi tämän päivän lapsuutta ja sen avulla he voivat reflektoida omaa työtään ja toimintaansa.

Vierailija
6/6 |
06.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuoko muka on jollain tavalla niin omaperäistä että sitä varten täytyy oikein perustaa oma pedagoginen " koulukunta" !



*LOL*

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kaksi yhdeksän