kohdunulkoinen raskaus
Apua, millasia oireita.
Mulla siis kierukka laitettu reilu kuukaus sitten ja kaiken maailman ongelmaa sen kanssa on ollu, laitto meni hyvin mutta muuten sen jälkeen olen miettinyt et putooko se, sitten kävin tarkistuttaa mut kaikki oli hyvin. Sen jälkeen en ole kierukkaa tuntenut, koskaan en ole edes lankoja tuntenut mutta nyt ei ole ollut edes mitään oloa et tuntisin, joten tietenkin epäilen että nyt se on pudonnut.
Menkatkin tuli, aika pitkät mutta ei hirveen runsaat, sellaset normaalit. Nyt ne vihdoin vissiin loppu, välillä pientä tiputtelua.
Tänään ollu aika kovat menkkakivut, juilii masua. Mitään niska / pää kipua ei ole, mutta vasen käsi usein puttuu / kihelmöi, mihin se voi liittyä.
Luin kierukka esitteestä että ekat 3kk oireina voi olla samat kun vaikka olis ehkä raskaana mutta ei siis ole.
Ahdistaa kaikki ehkäisyt, miks pitää olla niin vaikeeta : (
Kommentit (5)
Onko tulehdusoireita, kuumetta, kohdun arkuutta?
että hormonikierukan kanssa tulee epäsäännölliseti kunnon kuukautiset alussa, nyt taas nimittäin oli tullut ihan ns. kuukautiset, ja edelliset loppui noin 2-3 päivää sitten.
ap
oliko teillä alussa normaalit kuukautiset milloin sattuu
ap
kertokaa ekan 3kk oireet kierukan kanssa.
ap
Mä sain hormonikierukasta kohdunulkoisen kolmen vuoden käytön jälkeen ja tiesin sen siitä, että kuukautiset jäi pois. Mulla normaalisti kierukan kanssa tuli suht runsaatkin kuukautiset ja pitkittyneet, 12 pv.
Sen lisäksi kun laskee kaikki muut sivuoireet, niin olen enemmän kuin onnellinen, ettei mulla ole sitä enää.