Kuinka monta serkkua, tätiä, setää ja enoa sulla on?
Mulla on 3 setää, yksi täti ja neljä enoa, joista yksi kuoli puoli vuotiaana mahaportin ahtauman takia ja toinen kuoli kuusi vuotiaana verenmyrkytykseen.
Serkkuja löytyy isän puolelta 12 ja äidin puolelta neljä. Pikkuserkkuja löytyykin varmaan 60-70, joista en tunne kuin muutaman.
Kommentit (9)
2 enoa
9 tätiä
5 setää, joista yksi kuollut
lisäksi vielä yksi täti ja yksi setä, jotka ovat kuolleet aivan vauvoina
43 serkkua, 8 tätiä, 6 enoa ja 4 setää. Pikkuserkkujen määrän voi hahmotella serkkujen määrästä eli ihan mahdoton määrä, en edes tiedä kaikkia!
Enoja 4 (joista 2 annettiin adoptoitavaksi kun syntyi avioliiton ulkopuolella kun mamma oli piikana.. isännän syrjähyppyjä siis.. )
Tätejä äidin puolelta 1, isän puolelta 1 (joka annettiin kans adoptoitavaksi.. eri isoäiti siis, mutta vahinko raskaus ja avioliiton ulkopuolella syntynyt tämäkin)
setiä 1
serkkuja taitaa olla 11
yksi täti, äidin sisko, kuoli 2-4 vuotiaana (en tiedä mihin)
setiä 0
enoja 4
tätejä 10
kaikki elossa
serkkuja 48 + 2 joita pidän serkkuina, mutta verisukulaisia eivät ole eli ovat adobtoituja sukuun.
Sekä isä että äiti ainoita lapsia perheissään..
3 setää, joista yksi kuoli jo ennen kuin synnyin
1 täti
0 enoa
3 serkkua
9 serkkua (10. tulossa), 1 täti, 3 setää (joista 2 elossa kun 1 kuoli 2kk vanhana), 4 enoa.
Eli aika normaalia.