Minkäikäisen uskallatte päästää nyt aattona yksin ulos?
Meillä on 11- ja 12-vuotiaat lapset. Asumme Itä-Hgissä. Lapset ovat päiväkausia kärttäneet tietoa huomisista suunnitelmistamme ja suunnitelleet kavereiden kanssa, mitä tekevät. Lasten kaverit viettävät aaton lähinnä ulkona hengaillen, eivät vanhempiensa kanssa. Näin ainakin viime vuonna tapahtui. Minä en tätä oikein hyväksy. Meillä on kaksi leikki-ikäistä näiden isompien lisäksi, joten emme voi lasten kanssa kovin myöhään ulkosalla olla. Eli, joko lapset olisivat keskenään tai toisen vanhemman kanssa ulkona (jolloin toinen viettäisi aattoa yksin kotona) tai sitten olisimme kaikki kotona.
12-vuotias tyttäremme on hyvin vastuullinen, rauhallinen ja fiksu ikäisekseen, mutta vuotta nuorempi veljensä on aikamoinen viipeltäjä, samoin kaverinsa. Pojat keksivät ihan normaali-iltoinakin niin älyttömiä tempauksia, etten todellakaan luota siihen, että huominen sujuisi ilman ongelmia, jos yksin ulkosalla ovat.
Saimme aikaan hirveän huutomyrskyn, kun aiemmin päivällä ilmoitimme lapsille, että olemme päättäneet pakata koko jengin autoon ja lähteä juhliin toiselle puolelle kaupunkia. Ratkaisimme asian siis näin. Voimme kaikki juhlia yhdessä toisten tuttavaperheiden kanssa eikä tarvitse pohtia lasten menemisiä.
Mutta miten te olisitte tämän ratkaisseet? Eikö kenenkään mielestä ole outoa, että tämänikäiset lapset hengaavat myöhään yöhön ulkona ilman aikuisia? Se, että on uusivuosi ei mielestäni riitä selitykseksi, koska silloinhan ulkona liikkuminen on vielä tavallistakin vaarallisempaa. Ihmiset ovat humalassa, raketteja ammutaan sinne tänne. Puhumattakaan siitä, että lapset ammuskelevat kaikenlaisia pommeja keskenään. Miksi tuntuu siltä, että tässä korttelissa me olemme ainoat vanhemmat, jotka ajattelevat näin? Saako täältä edes taustatukea?
Kommentit (12)
että 12 vuotias sais mennä hetkeks kavereidensa kanssa, mutta hän ei. Ja painottasitte sitä, että omalla käytöksellä ansaitsee luottamusta ja erikoisjuttuja ja että ens vuonna saattaa hänkin päästä jos käytös on parempaa. Antaisko tsemppiä miettiä ennen kuin tekee? ;)
Nooh, mutta eipä ne lapset siihen kuole vaikkei pääsekkään kavereidensa kanssa, varmasti niille tulee kiva ehtoo kun on kuitenkin samanikästä seuraa. Ihan oikea sun päätös on!
Mukavaa UuttaVuotta! :)
10
Meidän 10-v poika ja 11-v tyttö täällä Lahden suunnalla saa kyllä lähteä kavereiden kanssa " kaupungille" illaksi, omat tohinansa niilla siellä sit on. Kotiin on tultava vuoden vaihtumisen jälkeen.
Ei millään pahalla vitonen, mutta oikeasti tuo kyllä kuulostaa korviini vastuuttomalta. Enää en ihmettele, miksi niin moni tuolla kaupungilla näyttää niin nuorelta. Ilmeisesti he OVAT pieniä, vaikka ovatkin siellä kännisten aikuisten ja rakettien seassa keskenään :-/ Olen kuvitellut, että näiden lasten vanhemmat ovat itse kännissä kuin käet ja jotain sosiaalihuoltotapauksia. Mutta näköjään ihan tavisperheissäkin(?) voi vanhemmat olla ajattelemattomia.
Kunpa muutkin osaisivat olla vastuullisia vanhempia: asettaa rajoja ja pitää niistä johdonmukaisesti kiinni suojellakseen lapsiaan. Se jos mikä on rakkautta! Liian monella äidillä ja isällä on nykyisin aikuisuus ihan hukassa, jopa alle teini-ikäisille lapsille halutaan olla kivoja kavereita ennemmin kuin vastuullisia vanhempia.
Minkään kaupungin keskusta ei ole alaikäisiä varten uutenavuotena, ei etenkään jopa alle 15-vuotiaiden lasten! Kyllä jokaisen pitäisi se tajuta. Tarjoamalla mielekästä muuta (yhteistä) menoa vanhemmat paitsi pitävät huolta myös antavat lapsilleen mahdollisuuden kieltäytyä kunniakkaasti huonon seuran tarjoamista vaihtoehdoista.
Siis ok johonkin kahdeksaan asti illalla voisi ehkä olla ilman aikuisia. Sen jälkeen meidän lapset saavat liikkua omalla pihalla, sekä naapurin pihalla, jossa on lapsille tärkeä " varavaari" myös ulkona. Meidän pihassa saisi olla kavereitakin, mutta varavaari ei oikein tykkää muista lapsista, joten sinne eivät sitten voisi enää mennä. Aikuinen ei välttämättä olisi koko ajan mukana, mutta seurailisi kuitenkin. Tosin meidän lasten kavereilla on samanlaisia nössövanhempia kuin me, joten kaveritkin ovat kotonaan.
Monet aikuiset ovat helpottuneita kun lapsilla on omaa tekemistä, On helppo keksiä tekosyitä päästää lapset keskenään omiin juttuihinsa, jolloin vanhemmilla voi olla omia juttuja. Ei enää jakseta vaivautua huolehtimaan lapsista kunnolla ja asetamaan rajoja kun se on niin hankalaa ja rankkaa.
täällä Lahden suunnalla saa kyllä lähteä kavereiden kanssa " kaupungille" illaksi, omat tohinansa niilla siellä sit on. Kotiin on tultava vuoden vaihtumisen jälkeen. Viime uutena vuotena olivat vielä valvotusti kaverinsa luona isoissa uudenvuodenjuhlissa, siis kaverin vanhempien järjestämissä, minut ja miehenikin oli kutsuttu mutta jouduttiin silloin päivystämään kotona kun siskollani oli laskettu aika käsillä, hänen lapsiaan vahtimaan valmiina oltiin.
Viime vuonna korttelin lapset pyörivät vielä puolenyön aikaan keskenään ulkona. Meidän lapset hyppivät turhautuneina parvekkeella tasajalkaa :-/ Mieheni oli töissä enkä voinut jättää pieniä yksin kotiin, joten isommatkin saivat katsella meininkiä kotosalta.
Meno on täälläpäin niin hurjaa, ettei kyllä olisi hirveästi kiinnostanut tuonne ulos mennäkään. Kun aikuiset ihmiset tolkuttomassa kännissä lähettelevät isoja raketteja kerrostaloyhtiön sisäpihalta, ei voi paljon hullummaksi enää mennä. Siinä sitten istuin ja mietin, mistä ikkunasta tulee pommi sisään :-( Juu, huomenna todellakin lähdetään evakkoon täältä!
Ap
Kuulostaa aika hurjalta! Mitäs sitten, kun löydätte jomman kumman lapsistanne polilta yöllä reikä päässä tai joku sekopää kaappaa/hakkaa ne kännissä?
ja lapset 11 ja 12v saavat olla keskustassa puol kymmeneen asti. Tämän jälkeen voivat olla vielä ulkona niin pitkään kuin haluavat, mutta pitää pysyä omassa pihassa.
hurjalta varmaan kuulostaa, mutta meidän lapset on fiksuja ja luotan heihin ja kavereihinsa täysin. Heitä kuskailee yhden isoveli, ei tarvi kävellä eikä kulkea julkisilla. Siellähän ne pääkatua ravaa edestakas ja kirkuu pommeille:) Varmaan mennään sit itte puolenyön aikaan raketteja katsomaan, yhytetään lapset kännykän avulla ja mennään kotiin jatkamaan juhlia naapurin kanssa.
johonkin yheksään tai kymmeneen ja hakisitte ne sitten viettämään loppuehtoon teijän kanssa?
Näin sais lapsetkin vähän pitää hauskaa
Ainakaan tuota 11-vuotiastamme en aio päästää hetkeksikään kavereidensa kanssa huomenillalla, vaikka kuinka kurjalta kuulostaakin. Meillä nimittäin ei tuosta vitosen mainitsemasta luottamuksesta voi puhuakaan. Juuri eilen mieheni otti pojan kaverit puhutteluun, kun yhytti heidät parkkihallin takaa polttelemassa tupakkaa. Heittelivät siinä samalla toisiaan palavilla tulitikuilla :-/ Tosi kivaa. Huomenna varmaan sitten heittelevät toisiaan raketeilla. Että näin täällä meillä.
Meillä on onneksi uusi asunto haussa ja jostain ihan muualta...
Tuolla juhlissa on kyllä ihan tarpeeksi samanikäisiä lapsia paikalla, joten saavat viettää siellä aikaa heidän kanssaan, mutta valvotusti. Onhan se ikävää, etteivät voi juhlia omien kavereidensa kanssa, mutta vaikka omiini luottaisinkin, noihin kavereihin en todellakaan!
Ap