Uskaltaako 2200e/kk yhteistuloilla ottaa asuntolainaa 100 000?
maksuaika saisi olla pidempikin, vaikka 25 vuotta.
Saako tällaisilla tuloilla edes tuollaista lainasummaa??
Riittääkö henkilötakaajat, jos ei ole omia säästöjä ollenkaan?
Kommentit (10)
Ja lainaa satte varmasti, jos takaajat löytyy. Eri asia sitten on, kannattaako nyt oikeasti ostaa asuntoa (siihenhän laina ilmeisesti on?). Jos ap pystytte vitkuttelemaan asunnonostoa vaikkapa vain puolella vuodella, saatte rahallanne varmasti jo paljon enemmän. Itse odotamme ainakin vieä puolitoista vuotta.
Ja en ole vielä edes töissä, mutta suunnitelmissa siis mennä töihin ehkä vuoden päästä. Silloin hyvällä lykyllä bruttotulot saattaisivat olla yhteensä n. 2600e.
Tuntuu vaan niin tyhmältä nyt maksaa vuokraa reilusti yli 600e kun 800-900 eurolla maksettaisiin jo lainaa+yhtiövastike :/
Onko asuntojen hintoihin tulossa sitten laskua paljonkin esim. vuoden sisällä?
jos ei ole muuta omaisuutta niin en itse ottaisi enkä usko että saisinkaan.
Meillä nelihenkinen perhe ja nettona suunnilleen tuo. Velkaa reilusti yli sata tonnia eikä mistään ole puutetta.
Vierailija:
Ihan tässä saa silti maksella! Pätkääkään enempää velkaa en ottaisi.
No mikähän teitä oikein sitten vaivaa - kysyn vaan. Meillä bruttotulot noin 4000, velkaa 250 000, eikä mistään täydy tinkiä. Yltäkylläistä joulua vietettiin. Asumiskuluihin menee noin 1500 kuussa, hyvin riittää meillä 1500 muuhun elämiseen ja korkojen noustessakin eletään vielä mukavasti, toki mahdollisuus tehdä enemmän töitä, jos hätä tulee - nyt teen osa-aikaista työtä.
että kyllä sitä uskaltaa ja pakkohan se on nykymaailmassa uskaltaa.
Teillä siis 9000 tulot, lyhennätte lainaa varmaan max 1000 kuussa. Ja tiukkaako tekee? Ei ole pelkuruudella rajoja.
Itse en ottaisi tuollaista lainaa noilla tuloilla edes siinä tapauksessa, että kyse on nettotuloista.
Tuloista menisi liki puolet lainanhoitoon ja yhtiövastikkeeseen, eli tiukille menee. Ja lainanhoitomenojen varoitellaan todennäköisesti lähivuosina nousevan, korkojen nousun myötä.
Laskekaa itse, pankkien sivuilla pitäisi olla laskurit ja arviolaskelmat. Noin hanskasääntönä lienee, että lainanhoito ei saisi ylittää 45% yhteenlasketuista nettotuloista.
Jos otatte sata tonnia 25 vuodeksi, lainaa pitää hoitaa liki seitsemällä sadalla kuukaudessa.
Ja teillä olisi siis laina-aika jo TOSI pitkä, siinä ei ole juurikaan jouston varaa jos ja kun korkotaso ennustetusti nousee jossain vaiheessa.
Tulisitte sitä paitsi maksaneeksi tuossa ajassa yli 102 tonnia korkoja pankille, ja siis ennätyspienen koron mukaan laskien noin.
Lainaa on talosta 90 000e, remonttilainaa 5000e + 5000e
Otettiin pitkä laina-aika (25v) ja maksetaan 615e/kk.
Ostettiin itsellemme säännöllinen korko viideksi vuodeksi.
Siihen meni n. 1000e mutta minusta se on halpa hinta mielenrauhasta.
Viiden vuoden päästä tehdään uusintakatsaus tilanteeseen.
Ihan hyvin pärjätään.
Meillä tulot:
Mies: 1750e/käteen 1400e.
Mulla: kotihidontuki 330e + lapsilisä 100e ja muu tulo 100e.
Käytettiin omatakausta joka maksettiin pankille lainarahalla,
lisäksi minulla on perintönä asunto-osakkeita 13 000e arvosta.
Ihan tässä saa silti maksella! Pätkääkään enempää velkaa en ottaisi.