Katsoitko eilen punainen lanka- ohjelman? Ihan kamalaa.
Siis erittäin kunnioitettavaa mitä se espoolainen perhe oli tehnyt. Vähensivät päästöjä ja näin yrittävät vaikuttaa ilmastonmuutokseen. Pienesti, mutta kuitenkin. Kamalaa tosiaan, jos ilmasto lämpenee kovasti. Mitä siitä seuraa?!
Itse mietin, että mitä voisin tehdä, jotta voisin minäkin osaltani vaikuttaa. Vaihdoin jo lamput energiansäästölamppuihin ja ostin kuukupin. Mitä muuta voisin tehdä? Vähentää kulutusta. Varmasti näin.
Kerroppa sinä omat vinkit, joita minä ja jokainen muukin voisi alkaa toteuttamaan. Tämä on meidän yhteinen maapallomme ja minusta meistä jokainen voisi sen säilymisen eteen tehdä pienen hyvän teon. =) Edes pienen. Eikö niin.
T:vasta asiaan herännyt tähän asti kovasti kuluttanut..
Kommentit (70)
Joka tapauksessahan tämä uusi kone valmistetaan jossain päin maailmaa vaikket sinä sitä ostaisikaan nyt vaan 5 vuoden päästä. Sama koskee lamppuja, jos vaihdat ne nyt niin joka tapauksessa niitä tullaan valmistamaan. Ulkolaiset hedelmät, joka tapauksessa niitä tuodaan suomeen vaikka suurinosa ei niitä ostaisikaan. Kauppojen pitäisi olla ostamatta niitä, tai maahantuojan tuomatta
sitä tehokkaampaa se on. Ei yksi ihminen todellakaan voi yksin vaikuttaa asioihin, mutta kun useampi toimii miten edellä on neuvottu, sillä alkaa olla vaikutusta.
Niitä koneita valmistetaan sitten jatkossa vähemmän, kun huomataan, että kysyntä ei vastaa tuotantoa. (Tai tuskin kulutus vähentyy, mutta ainakin kulutuksen kasvu hilliintyy.)
Luen ylläolevia neuvoja, joissa neuvotaan, ettei pidä käyttää rumpukuivainta, polttaa lamppuja tai ostaa plasma-tv:tä. Minä surutta olen niitä käyttänyt, vaikka nuo kaikki tuottavat kamalasti lämpöä - mutta kun tuo lämpöhän vain lämmittää asuntoamme eikä pattereiden tarvitse paahtaa.
Mites sitten minä voin säästää sähköä suorasähkötalossa?
Toki niitä koneita tehdään ja hedelmiä tuodaan ellei vähitellen suuri joukko ihmisiä ala boikotoimaan kyseistä asiaa. Kyse onkin joukkovoimasta ja pitkän aikavälin muutoksesta.
tehokas pelkkänä lämmityslaitteena, kyllä siinä kuluu energiaa ihan siihen pyykin pyöritykseenkin. Kyllä ne pyykit kuivuu narullakin varmasti vähemmällä energialla. Sama pätee telkkariin, eli ei se lämmityslaitteena kovin tehokas ole. Sähkölämmittäjä voi laskea asteella tai parilla lämpötilaa niin siinä tulee säästöä.
talvella tomaatti on epäekologista teit niin tai näin. Suomalainen tomaatti kun kasvatetaan talvellakin kasvihuoneissa, mikä ei ole kovin ympäristöystävällistä...
Vierailija:
Voi syödä vaikkapa juureksia, porkkanoita yms. Ja sitten marjoja, jos on pakastimessa. Tomaattia kotimaisena, mutta jos liaan kallista, niin älä ainakaan sorru espanjalaisiin. Karta kaikkea ruokaa, joka on matkustanut enemmän kuin sinä itse :-)
Suorasähkölämmitteisessä talossa:
Hommaa ilmalämpöpummppu, meillä käytössä koko ajan. Muuta lämpöä ei kauheesti tarvi.
Takka
Hyödynnä yösähkö: meillä aina astianpesukone ja pyykkikone ja kuivausrumpu yöllä päällä.
Kun teet uuniruokaa, tee silloin useampia ruokia/leivonnaisia. Uunin lämmittäminen on kuluttavinta.
Turhat valot/stand byt pois
Vähennä huonelämpötilaa pienemmäksi
Sauno harkiten. Kaikki peheenjäsenet samalla lämmityskerralla. Turha kiukaan lämmittäminen pois.
Täydet koneelliset pyykkiä/astioita.
hedelmiä ihan huvin ja harrastuksen vuoksi? Kyllä ne tulee ihan kulutukseen. Eli jos kulutus vähenee, vähenee tuontikin.
Lämmityskaudella suorasähkötalossa televisio on yhtä hyvä lämmönlähde kuin patteritkin ehkä parempikin sillä se sijaitsee yleensä keskemmällä huonetta. ILP ja varaava takka/leivinuuni kyllä auttavat.
Vierailija:
Suorasähkölämmitteisessä talossa:Hommaa ilmalämpöpummppu, meillä käytössä koko ajan. Muuta lämpöä ei kauheesti tarvi. EN OLE TUTUSTUNUT, MUTTA EMME ASU OMAKOTITALOSSA, JOTEN KAIKKEEN EMME VOI VAIKUTTAA.
Takka. ON VARAAVA TAKKA, JOTA KÄYTÄMME
Hyödynnä yösähkö: meillä aina astianpesukone ja pyykkikone ja kuivausrumpu yöllä päällä. MEILLÄ ON YÖSÄHKÖ, MUTTA EN EHDI KÄYTTÄMÄÄN SITÄ, KOSKA EN JAKSA VALVOA YÖTÄ MYÖTEN. YÖSÄHKÖ ALKAA KLO 20, JONKA JÄLKEEN PESUKONE PESEE 2 TUNTIA JA RUMPUKUIVAIN KUIVAA 2 TUNTIA - EN JAKSA VALVOA KLO 12:STA.
Kun teet uuniruokaa, tee silloin useampia ruokia/leivonnaisia. Uunin lämmittäminen on kuluttavinta. NÄIN TEENKIN USEIN
Turhat valot/stand byt pois. NÄIN TEENKIN, MUTTA EIKÖS SE VALO VAPAUTA LÄMPÖÄ, JOKA LÄMMITTÄÄ ASUNTOA?
Vähennä huonelämpötilaa pienemmäksi. HYRRRRR, TÄTÄ EN TEE IKINÄ!!!!
Sauno harkiten. Kaikki peheenjäsenet samalla lämmityskerralla. Turha kiukaan lämmittäminen pois. SAUNOMME PARIN VIIKON VÄLEIN.
Täydet koneelliset pyykkiä/astioita. PESEN LIIANKIN PALJON
MUITA IDEOITA?
kannattaa ola varovainen, hjoukuttelee nimittäin helposti hiiriä ja mitä alempana ollaan niin amhdolisesti muitakin eläimiä, taloyhtiössä voidaan saada hepuli.
Biodiesel ei ole millään tavalal ympäristöystävällistä, ensinnäkin sitä roudataan toiselta puolelta maapalloa ja toisekseen sen tuottamista varten on kaadettu sademetsää. Eli palmuöljyä ei tulisi hyväksyä.
Tuli kyllä hyviä vinkkejä, joita kannattaa itsekin ruveta noudattamaan. Tuli vielä sellainen mieleen, että joku aika sitten uutisoitiin sitä ruuan määrää, joka menee roskiin kaupoista, siis tonnettain! Kannattaisikohan suosia mahd. pieniä kauppoja prosmojen ja citatreiden sijaan, nehän ostaa tavaraa aivan liikaa, kun kaupatki on mahdottomia hehtaarihalleja.
Niin ja lähiruokaa kannattaa suosia, vaikka suoraan tuottajilta jos mahdollista. Appelsiineja ja banaaneja ei periaatteessa edes tarvita, suomesta löytyy hedelmiä ja hyvät säilöntämenetelmät, joilla on ennekin pärjätty:)
- ota oma kangaspussi/verkokassi kauppaan hedelmille ym. ei tarvitse niitä pikkupusseja
- käytä eko-pesuaineita
- käytä kestovaippoja
- käytä kuukuppia
- kierrätä vaatteita, osta kirpparilta
- kävele, pyöräile
- luovu toisesta autosta (vuodessa jaa satoja kertoja taksilla samalla hinnalla, kuin auton pitäminen)
- aja autolla mahdollisimman vähän
- aja hieman hiljempaa, polttoaineen kulutus huomattavasti vähäisempää
- valitse ekosähkö
- anna lahjoiksi palveluita (kauneushoitola, day spa-päivä, lapsen hoitolupaus, liput teatteriin tms.)
-kun lajittelee ja kierrättää jätteensä
-ajaa työmatkat julkisilla tai fillarilla, edes osaksi (esim. kun keli kerran salli, minä tulin tänäänkin pyörällä töihin, matka 20 km suuntaansa. Olin perillä samaan aikaan kuin ruuhkabussilla..! )
-suosii itsekasvatettua tai lähiruokaa (jos ruokaa rahdataan pitkiä matkoja tai maapallon toiselta puolelta, siitä tulee eniten päästöjä)
- sammuttelee turhat vehkeet ja valot (säästää myös rahaa)
- Välttää heräteostoksia
- Kunnostaa vanhaa
- matkustaa kotimaassa junalla
- Suosii luontoystävällisiä pesuaineita kuten etikkaa ja mäntysuopaa
- Suosii kotia sisustaessa puuvillaa, villaa ja pellavaa sekä umpipuisia huonekaluja, joiden valmistuksessa on syntynyt mahdollisimman vähän myrkkyjä ja kuljetuspäästöjä
Kannattaa myös miettiä, onko kaupassa käyminen joka päivä bensiiniprutkulla ympäristöystävällistä ilmastolle. Mitäpä jos kävisi harvemmin ja hommaisi esim. lihat suoraan isoina satseina pakkaseen tuottajalta?
Meillä sähkölämmitteisessä omakotitalossa hinta ero on vain noin 3 euroa kuukaudessa.
Osta tavarat oman kaupungin kaupoista (ne joita saa). Älä lähde ostosmatkoille ideaparkkiin tai ikeaan.
tuollaiset ohjelmat ovat hyväksi, harmi, etten itse nähnyt. Olen kärsinyt huonosta omatunnosta kulutuksen suhteen mutta näitä juttuja lukiessani tajusin kuitenkin, että olemmehan mekin jo paljon tehneet kulutuksen vähentämiseksi. Vielä varmasti voisi tehdä vaikka mitä...
Meillä on:
- luovuttu toisesta autosta ja turhista automatkoista
- vaihdettu kaikki hehkulamput energiansäästölamppuihin (joskin joku jo sitäkin joskus kritisoi, kun ovat ongelmajätettä)
- ei turhia asuinneliöitä (tai no, voisihan näistäkin vielä tinkiä mutta toisaalta talo on matalaenergiatalo; 133 neliötä/5 henkeä; ei kuitenkaan suuri halleja eikä ylimääräist' luksustilaa vaan kaikki tehokäytössä)
- lasi ja paperi kierrätetään
- suihkussa vedenkulutus minimissä
Vielä pitäisi hankkia kunnon talvenkestävä kompostori. Kuivausrummusta en minäkään ole valmis luopumaan täysin. Lakanat ja pyyhkeet kuivaan narulla, vaatepyykin rummussa, jos naru täynnä. Olen koko kesän allerginen, joten meillä ei narukuivatusta voi harrastaa, ikävä kyllä.
kun ne kipataan sit kaatopaikka sinne samaan penkkaan kuin sekajäte. Ei ole markkinoita kierrätyslasille
aika suuri osa suomalaista harrastaa etelänmatkailua.... vaikka vain kerran elämässä kävisit etelässä, et koko elämäsi aikana pysty ikinä korvaamaan sitä omilla säästötoimillasi
Ei ole vanhemmillanikaan.
Kierrätetään jätteet,vaatteet ym.
Käytetään kauppareissuilla reppua tms ns. omaa kassia.
Ei heitetä roskia luontoon,sähkönkulutus minimissä,ei matkustella kuin kerran vuodessa junalla... Tässä esimerkkejä.
Jopa esikouluikäinen lapseni on oppinut sammuttamaan turhat valot,ei lutraa veden kanssa jne.
Meille tulee vain viikonloppuna lehti ja aikakausilehdet olen perunut, sillä minulla on huonosti aikaa lukea niitä. Ostan mieluummin lehden kaupasta silloin, kun on mahdollisuus lukea. Lisäksi saa aina valita mieluisimman lehden :) Tulee halvemmaksi.