LOVE CONNECTION 12!!!
Kommentit (1342)
Jäikö multa jotain huomaamatta vikassa jaksossa ......kun meinaan markuksen ja hannan keskustelua missä hannalle ilmoitetaa että jäät rannalle EI OLE OLLENKAAN ?
Vai onko hanna sen kieltänyt näytettäväksi ?
Jäikö multa jotain huomaamatta vikassa jaksossa ......kun meinaan markuksen ja hannan keskustelua missä hannalle ilmoitetaa että jäät rannalle EI OLE OLLENKAAN ?
Vai onko hanna sen kieltänyt näytettäväksi ?
[quote author="Vierailija" time="05.01.2014 klo 01:10"]
Jäikö multa jotain huomaamatta vikassa jaksossa ......kun meinaan markuksen ja hannan keskustelua missä hannalle ilmoitetaa että jäät rannalle EI OLE OLLENKAAN ?
Vai onko hanna sen kieltänyt näytettäväksi ?
[/quote]
Olihan se siinä.
No niinpä oli
ei pitäisi väsyneenä katsoa
tosin kyllä looginen järjestys surkea
289: toisen nimissä kirjoittaminen on rikos, ei ollut hyvä läppä.
Huomasiko kukaan muu yhdennäköisyyden Markuksen isän ja Michael Schumacherin kanssa? Nimikin taisi olla Mike. :)
Ei Ann-Mariellakaan olleet kauniit sääret..Kun nyt kerran Ennin sääriä haukuttiin.
[quote author="Vierailija" time="04.01.2014 klo 21:40"]
[quote author="Vierailija" time="04.01.2014 klo 17:10"]
[quote author="Vierailija" time="04.01.2014 klo 17:03"]
Jos mummot ja papat harvoin osaavat/haluavat käyttää edes tietokonetta, niin miten sitten älypuhelinta? Johan vanhan sormetkin ovat niin kankeat, ettei kosketusnäytön näppäimiin osu. Mutta tämä tästä aiheesta.
[/quote]
Nyt oli siis kyse 60-75-vuotiaista ja fakta nyt vain on se, että _osa_ heistä käyttää älypuhelimia. Kuusikymppisethän ovat monesti ihan vetreitäkin. Mutta tosiaan tämä tästä, ihan muut ihmiset kuin kouluttamattomat nettikirjoittajat analysoivat ja päättävät, mistä aiheesta kannattaa väikkäri tehdä.
[/quote]
Osa nykyajan 60- ja 70-vuotiaista on todella "nuorekkaita". Ei yhtään mikään turha tutkimusaihe.
[/quote]
Suurin osa 60-70-vuotiaista käyttää tietokoneita varmasti päivittäin. Älypuhelimen käyttö ei ole sen kummoisempaa. Hieman naurattaa tämä keskustelu. Huomaa, että keskustelijat ovat paljolti varmaan jotain kakskymppisiä, joille kuuskymppiset ovat aivan toisesta maailmasta.
Voin nyt valistaa. Ihminen ei muutu suoristustasoltaan paljonkaan elämän aikana. Tiedän tämän oman sukuni perusteella. Kasikymppiset oppivat kännykän käytön yhdellä kertomalla jne.
Toisaalta tiedän joitakin nuorempia, joille kaikki tekniikka tuntuu pelottavalta. Juuri he tarvitsisivat tukea käytössä.
Tutkimusaiheena älypuhelimen käyttäminen on hyvä. En tiedä aiheesta lähemmin, mutta tulee mieleen esim. sellaista, miten ihmiset hyödyntävät älypuhelimen lukuisia käyttöominaisuuksia, mitä ongelmia käytössä on, millä tavalla puhelimia kannattaisi kehittää käyttäjöystävällisemmiksi. Kaikki toimii yhä enemmän puhelinten välityksellä, kohta myös maksaminen kaupoissa.
[/quote]Ei Markus olisi tyytynyt Ennin ulkonäköön koska tylytti kauniimpiakin naisehdokkaita eaittelyvideoita katsoessa.Enni oli täysin ulkonäöltään Matti-tasoa länkisäärillään.
[/quote]
Täällä on niin karmeaa kommentointia, kuten lainauksesta ilmenee, että aivan ihmetellä täytyy, millainen ihminen tuonkin viestin on kirjoittanut. Enpä haluaisi tavata. Missä kaikki käytöstavat? Niitä ei kai voi edes kirjoittajalta vaatia. Haluaisin nähdä hänet.
Keksin laittaa youtubeen "love connection yle" ja löysin tollasen videon viime tammikuulta, jossa ylen tuotantotiimi tai siis Lotta Backlund haastattelee skypessä miehiä. Lehdistötilaisuus käynnissä. 44:46 alkaen ainakin on poikien haastattelua. Tossa näkyy myös ne miehet, jotka ei päässytkään ohjelmaan.
[quote author="Vierailija" time="04.01.2014 klo 16:48"]
[quote author="Vierailija" time="04.01.2014 klo 16:46"]
[quote author="Vierailija" time="04.01.2014 klo 16:11"]
Oliko Markuksen isä todellakin niin juntti, että sanoi A-M:n tutkimusaiheesta: Mitä tutkimista siinä on, eihän ne (kuuskymppiset) osaa edes käyttää puhelinta. Missä oli se kuuluisa amerikkalainen sujuvuus ja keskustelukumppanin kunnioittaminen.
[/quote]
Siis Ann-Mari sanoi, että tutkii kuinka 60-75-vuotiaat käyttävät älypuhelimia..Ja isä vitsinä.."they don`t use them". Eipä tuossakaan heitossa mitään ihmeellistä/haukuttavaa oikeasti ollut.
Ann-Marie olisi toki voinut heittää takaisin, että "in Finland they do" tms.
[/quote]
Jos rehellisiä ollaan, niin ihmettelin minäkin tutkimusaihetta. En tunne ketään noin vanhaa, jolla olisi älypuhelin.
[/quote]
Se tarkoittaa yksinkertaisesti, että et tunne oikeastaan ketään yli 60v. ;)
Kuinka vanhoina täällä ees pidetään yli 60-vuotiaita? Moni on vielä työelämässäkin. Äidillänikin on Nokia Lumioita ollut vaikka kuinka ja käyttää sitä ahkerasti, hän on 60v.
[quote author="Vierailija" time="04.01.2014 klo 16:15"]
[quote author="Vierailija" time="04.01.2014 klo 14:00"]
[quote author="Vierailija" time="04.01.2014 klo 13:57"]
[quote author="Vierailija" time="04.01.2014 klo 11:08"]
[quote author="Vierailija" time="04.01.2014 klo 01:03"]
[quote author="Vierailija" time="04.01.2014 klo 01:00"]
[quote author="Vierailija" time="03.01.2014 klo 23:44"]
[quote author="Vierailija" time="03.01.2014 klo 23:40"]
Mitä Markus tarkoitti sillä järki vastaan tunteet-jutulla? Tunne oli A-M:n puolella luonnollisesti, mutta eikö A-M ollut myöskin järkivalinta? Miksi järki olisi puoltanut nimenomaan Hannan valitsemista?
[/quote]
Ehkä isä oli puhunut sille jotain, että Hanna on enemmän down to earth ja A-M:llä on liian korkeat akateemiset tavoitteet sopiakseen Markuksen kiinnostuksiin ja niin edelleen. Lempielokuvakin oli synkeä Schindlerin lista (siis isä tuntui jotenkin siitä hetkeksi pysähtyvän). Mutta kuten tiedämme, se ei ole ollenkaan koko totuus A-M:sta.
[/quote]Hannasta puolestaan kertoi paljon se, ettei osannut kertoa millaisista elokuvista pitää. Isä nieli kauniiden kasvojen takia tuollaiset kommentit paremmin kuin Markus, jolla oli treffeillä tappotylsää Hannan kanssa.
[/quote]En minäkään osaa nimetä jotain yhtä suosikkielokuvaa, tai jos nimeän, niin se on aika keinotekoista. Monesta, keskenään hyvinkin erityylisestä, elokuvasta voi tykätä eri syistä.
[/quote]
No olisi antanut edes esimerkkejä. Ei se ole niin vakavaa. Ei tuollaisilla vastauksilla luoda keskusteluja.
[/quote]
Jospa hanna ei piittaa leffoista ollenkaan. Kummalinen oletus, että elokuvia katsovat kaikki ja varsinkin joidenkin niistä täytyy olla "suosikkeja". Mulla ei ole ensimmäistäkään. Joskus vuosia sitten oli, mutta en nykyään anna niillekään mitään arvoa.
[/quote]
Voi apua. Olisi vastannut sitten, että ei pidä leffoista ja perustellut miksi. Siitäkin olisi syntynyt KESKUSTELUA, mikä oli se koko pointti kysymyksessä. Jäätte junnaamaan epäolennaisuuksiin.
[/quote]
Suomessa tuntemattomat ihmiset eivät kysele tällaisia asioita toisiltaan "mikä sun lempielokuvasi on" ... harva edes miettii näitä asioita. Ei siis mikään ihme, että kysymys hämmentää, jos ei ole sitä koskaan ennen edes miettinyt.
hannalle kuitenkin pisteet rehellisyydestä, kun isä kysyi ruuanlaittotaidoista. Ei osaa mitään. Ehkä oikea vastaus olisi siihenkin ollut "en osaa, mutta harjoittelen koko ajan ja yritän kehittyä paremmaksi ihmiseksi siinäkin."
[/quote]
Tuo Hannan kommentti oli ehkä yllättävä. Mielestäni se kertoo joko itsensä vähättelystä tai ruoanlaittotaidon vähättelystä tai sitten siitä, että ruoanlaittotaito on jotakin tavallisen arkiruoanlaittotaidon yläpuolella olevaa. Se voi olla oikea päätelmä. Jos ajattelen itseäni parikymppisenä opiskelijana kauan sitten, en oikeastaan laittanut ruokaa. Söin päivisin opiskelijaruokalassa ja iltaisin söin hedelmiä, leipää jne. Taisin olla erittäin askeettinen. Mieleeni tulee noilta vuosilta lähinnä ruisleipä ja appelsiinit. Vaikka ruoanlaitto ihan kemiallisena prosessina kiinnosti, en kuitenkaan laittanut ruokaa. Lähinnä luin reseptejä ja keräilin niitä myöhempää käyttöä varten.
Miehille ruoka ja ruoanlaittotaito ovat tärkeitä juttuja. Joten naisen kannattaa varmaan osata jotain. Ainahan sitä haluaa kumppaninsa elämän sulostuttamiseksi tehdä kaikenlaista. Kannattaa opetella vaikka kymmenkunta varmaa juttua. Sillä pääsee jo pitkälle :) Itse en vieläkään ole gourmet-kokki, mutta osaan sentään jotain. Keittokirjoja on kyllä hyllyllinen ja reseptejä useita laatikollisia ja netissä useita tiedostoja ruoasta.
Mutta minusta osoittaa Hannalta rohkeutta sanoa, ettei osaa laittaa ruokaa. Sellaiseen naiseen voisi varmaan luottaa.
Ei (perus)ruoanlaittamisessa ole mitään osaamista. Laiskuutta se on, jos ei kokkaa. Netti on reseptejä väärällään.
[quote author="Vierailija" time="04.01.2014 klo 18:59"]Uuh, Mattikin on näköjään tykänny A-M:n aatonaattona lisäämästä FB-kuvasta :D
Kertoo mun mielestä lähinnä siitä, että Matti oli varmaan kateellinen ja osin pettynytkin, kun hänen ehdokkaansa eivät olleet samanlaisia kaunottaria kuin Markuksella. Mene ja tiedä, johtuiko Matin jäykkyys juuri siitä, että kukaan naisista ei yksinkertaisesti napannut eikä kipinää löytynyt. Kenties Matti on ollut niin pitkään ilman sinkkuna, että paineet kumppanin löytämiseen alkoivat kasvaa ja yritti sitten väkisin saada suhdetta aikaan, vaikka tiesi ajavansa päin punaisia valoja.
[/quote]
jopa on analyysi fb-tykkäyksen perusteella! Tsiisus!
Jos Hanna päätyy yhteen Markuksen isän kanssa, niin sitten kyllä Tuulia jonkun niistä trapetsiopettajista ;)
Ikävä tulee suosikkisarjaa.
[quote author="Vierailija" time="06.01.2014 klo 06:04"]
[quote author="Vierailija" time="04.01.2014 klo 16:11"]
Oliko Markuksen isä todellakin niin juntti, että sanoi A-M:n tutkimusaiheesta: Mitä tutkimista siinä on, eihän ne (kuuskymppiset) osaa edes käyttää puhelinta. Missä oli se kuuluisa amerikkalainen sujuvuus ja keskustelukumppanin kunnioittaminen.
[/quote]
Jep. Ja mies on itse kohta kuusikymppinen ja dissaa kuusikymppisiä. Mitäs se kertoo ihmisestä? Toiset eivät kasva henkisesti aikuisiksi koskaan, he ainoastaan vanhenevat.... :D
[/quote]Ehkä se kertoo ihmisestä sen, että hän heitti läppää! Herätys tosikot!
Tää on kyllä parasta viihdettä lukea tätä ketjua :) Repesin tuolle ylemmälle kommentille. Totta tosiaan; Matti käy tykkäämässä facebookissa yhdestä kuvasta ja av-muori osaa tehdä siitä pitkän analyysin :-D
[quote author="Vierailija" time="05.01.2014 klo 14:15"]
Ei (perus)ruoanlaittamisessa ole mitään osaamista. Laiskuutta se on, jos ei kokkaa. Netti on reseptejä väärällään.
[/quote]
Tai sitten sitä, että ei vaan kokkaile. Syö vain raakaravintoa jne. Eihän ruokaa välttämättä tarvitse laittaa. Kun pysyy hengissä ilman ruoan laittamista, se on ok. Aikaa säästyy muuhun.
Missä kaikki ny on? :O
Henri taas puhuu muista naisista treffeillä :D Tosin nyt Sari kysy mut kysymys kannattais väistää..