Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Leivonta-asiantuntijat! Miksi miffinssini AINA lysähtävät?

Vierailija
10.12.2007 |

Muffinssini kohoavat hyvin uunissa, mutta kun otan ne pois, ne lässähtävät - ja todellakin lässähtävät. Niin, että niihin tulee ihan monttu keskelle! Ärsyttää! Kuinka saan kauniita muffinsseja, kun en kehtaa tuollaisia kraaterimuffinsseja vieraille tarjota? Kiitos!

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
10.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuleeko muna-sokerivaahto vai sokeri-rasvavaahto? Mulla suklaamuffineille käy yleensä noin, koska on sellainen kovin suklainen taikinaohje, niistä tulee sellaisia mudcake-tyylisiä. Ja siinä reseptissä on sokeri-rasvavaahto. Mutta kun teen kustikkamuffineita muna-sokerivaahdolla niin pysyvät ihanan kuohkeina ja muhkeina.

Vierailija
2/5 |
10.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

muna-sokerivaahtoa seuraavaksi, josko se olisi kestävämpää. Minäkin usein laitan suklaata mausteeksi, joten sekin saattaa sitten olla se ongelman ydin. Jatkan siis harjoituksia! Kiitos!



Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
10.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saisinko ohjeen, kiitos!

Vierailija
4/5 |
10.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Täältä sain ohjeen kakkupohjaan joka lässähti aina ja joku tiesi,e ttä onnistuu kun laittaa vähemmän leivinjauhetta.

Vierailija
5/5 |
10.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

jotka pysyvät aina kuohkeina:



Mustikkamuffinit

2 munaa

1,5dl sokeria

-> kuohkeaksi vaahdoksi vatkattuina

1dl sulatettua voita/margariinia sekaa

2dl vehnäjauhoja ja 0,5tl leivinjauhetta sekaan

2dl pakastemustikoita sekaan



nosta kökkäreinä vuokaan (käytän sellaista silikonivuokaa, tästä taikinasta tulee juuri sopivasti kun siinä on tilaa 12 isohkolle muffinille)



paista n. 20 min ja 200C, keskitasolla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kolme yksi