Punatukkainen vauva
Onkohan täällä muita jolla punatukkainen vauva tai isompi lapsi? Itse olen miettinyt, että kuinka usein vauva-aikainen punatukkaisuus säilyy/häviää iän myötä. Olisi niin ihanaa, jos lapsellani säilyisi tuo mahtavan punainen sävy hiuksissa.
Kommentit (19)
Jos jo isompi niin varmaan punasävy säilyy jo.
Suvussa on ollut vauvoja, joilla punainen syntymätukka. Parin kuukauden päästä ovat jo muuttunueet blondeiksi.
Vauva nyt reilut 2kk. Hiusten sävy ei ole muuttunut eikä hiuksia ole lähtenyt. Toivottavasti säilyisi tuo sävy!
Suvussani on useita punatukkaisia henkilöitä, mutta meillä vanhemmilla tai vauvan sisaruksilla ei ole punaisia hiuksia.
on nyt melkein musta tukkainen. Hiuesten väri alkoi muuttua pikkuhiljaa ½-vuoden iän jälkeen, ja nyt poika on 6 ja siis melkein musta tukka.
Meillä ei ole suvussa punatukkaisia, siksi tästä olikin miehen kanssa pitkät keskustelut. Itse olen täysin blondi, mies mustatukkainen. Sain sitten kuulla, että usein vaaleatukkaisen, ja mustatukkaisen vauva saattaa olla ihan pienenä punatukkainen. Eli meillä asia selvisi:)
Lapsiveden vaikutus alkoi poistumaan hiljalleen puolen vuoden...vuoden ikään mennessä. Jotain mineraaleja lapsivedessä? Ja päänahan punertava hilsekin heijasti tukkaan väriä.
mutta lapsellani oli piki musta tukak kun syntyi. Puolivuotiaana hän oli blondi.
Niin vaaleita hiuksia harvoin näkee
Nyt vajaa 4-vee, ja mahonginpunainen tukka edelleen. Takaa kun nostelee hiuksia, niin vaalentumista havaittavissa. Saa nähdä, jääkö tuo väri vai ei.
Ja sinulle "hyiiiiiiii" kommentin kirjoittaja: olen varma, että lapsesi on kaunein, mahtavin ja älykkäin kaikista, ja itse et koskaan joudu kohtaamaan surua ym. maallisia murheita.
oli syntyessään pikimusta tukka. Siitä hiljalleen vaalentunut, nyt on "maantienharmaa", mutta tietyssä valossa siinä näkyy hieman punaista. Miehelläni on punaisensävyiset viikset/parta, tämä on tyypillistä hänen suvun miehille. Pojan hiuksista siis tuskin tulee punaisia, mutta parrasta saattaa hyvinkin tulla... =)
esikoinen 8v on ollut syntymästä saakka oikein kunnon punahiuksinen. Itselläni on syntyessä ollut punaiset hiukset joka ei sitten kuitenkaan pysynyt. Mies on suht vaalea jolla parta olisi punainen jos sellaisen kasvattaisi. Meidän nuoremmat lapset ovat sitten ihan vaaleita niinkuin isänsä. Mielenkiinnolla odotan minkä väriset hiukset on meidän lähiaikoina syntyvällä neljännellä lapsella.
alkoi puolivuotiaana vaalentua ja hiukset ovat nyt vaalean kullanpunertavat. Ystävän vauva oli ihan porkkanapää, eikä se väri lähtenyt minnekään, tosi kaunis punainen tukka edellen.
Kuopuksella samoin oli punainen tukka mutta se lähti pois ja tilalle kasvoi hänellekin platinanvaalea
Olleet jo syntymästä lähtien, eikä osoita merkkejä haalistumisesta. Lapsi nyt 3,5 v.
syntyessään ihanan punaruskea tukka. Se kuitenkin lähti vähitellen pois, eikä pojalla enää isompana ollut punaista tukkaa.
Vauvatukka siis voi olla erivärinen kuin varsinainen tukka.
Eli nähtäväksi jää, miten poikamme hiustenvärille käy... :) Jos väri säilyy, niin lapsi olisi miehen suvussa ensimmäinen punatukkainen koskaan.
Sitäkin jo mietin, et miten myöhemmin toiset lapset suhtautuvat punatukkaiseen lapseen esim. koulumaailmassa. Onko kenelläkään siitä kokemuksia?
terveisin ap
Ei ainakaan tytär ole sanonut että kukaan olisi kiusannut häntä hiusten värin takia eli siitä voisin kuvitella että näin olisi tapahtunut jos haluaisi värjätä hiukset toisen väriseksi. Hänellä ei kylläkään ole pisaman pisamaa vaikka hiusten väri onkin punainen. Se voisi mahd aiheuttaa kiusaamista.
Aloitti tokan luokan syksyllä.
T. 11
hiukset, punaiset ripset ja kulmakarvatkin ensimmäisillä viikoilla.
Nykyisin ripset ovat mustat, kulmakarvat ja hiukset tummanruskeat!
Ja me vanhemmat olemme kumpikin blondeja!
oli vauvan ihan porkkanan väriset hiukset, nyt aikuisena punaruskeat, erittäin voimakas punapigmentti edelleen.
joka pikkuhiljaa punertui. Joskus 5-vuotiaana oli täysin kuparinpunainen tukka ja samansävyinen se on edelleenkin. Samoin on käynyt kahdelle sisarukselleni. Nyt jännityksellä odotan oman tytön tukan lopullista väriä, syntyessään oli vaalea, nyt ikää 3v ja aivan aavistuksen kultaan vivahtava vaalea....
Meillä miehelläkin punainen parta, muuten vaalea tukka....
puolenvuoden iässä, nyt neiti pian 2v. ja ainakin vielä nätti punertava sävy säihkyy hiuksissa! :0)