Minkälainen/kokoinen pipo vauvalle talveksi?
Eli la olisi tammikuussa ja pitäisi pipo hankkia(äp pakkausta en ota), mitä olette muut hankkineet? Minkä kokoisia ovat yleensä vastasyntyneen päänympärys? Katsoin Maxikids fleecemyssyä vastasyntyneelle, mutta koko hieman mietityttää, oli 37cm ja 39cm ovatkohan liian suuria vai pieniä?
Onko kenelläkään kokemusta näistä(esim.Stocka myy)? Entäs Ruskovillan silkkimyssy, pärjäisiköhän pelkästään sillä koko talven?
Siitä olen kuullut paljon kehuja, vaikka en ole ihan varma että on tarpeeksi lämmin pakkasille?
Kommentit (7)
35 cm, meillä tytöllä oli 34 cm ja (pojilla) voi olla lähellä 40 cm. Toppahatut ja muut tosi paksut ovat liian kuumia pääsääntöisesti vaunuissa matkustavalle pienelle, kuulemma jopa " vaarallisia" kun nostavat lämpötilaa liikaa.
Minusta oikein hyvä yhdistelmä on villainen/puuvillainen/silkkinen kypärämyssy joka suojaa samalla kaulan ja niskan ja siihen päälle mieluiten villainen nauhallinen myssy, esim. Kivat merkillä on villainen nauhallinen myssy, jossa koot 00 ja 0, joista 00=0-3 kk ja 0 = 3-6 kk. Niitä on eri väreissä ja hieman eri mallisia, hinnat jossain 20 ¿ kieppeillä. Ostin juuri kaverin tulevalle vauvalle 2. laatuisena 6 ¿. huuto.netissäkin noita olen nähnyt, eivät mene miksikään parin-kolmen kuukauden käytössä. Kamalan vähän kaupoissa on pieniä, talveen sopivia villaisia myssyjä vastasyntyneelle, tuo Kivat on melkein ainoa jonka olen nähnyt! Meillä tytöllä oli Ruskovillan silkkinen kypärämyssy ja siinä päällä H&M:n puuvillainen myssy, mutta villa on kyllä ihan paras.
(Äp:n toppahattu -05 oli sopivan kokoinen 1,5-vuotiaalle, joskin jäi meillä kyllä kokonaan käyttämättä, kun oli ihan " potta" , kamalan värinen ja epäkäytännöllinen :O)
Mutta meillä tuo isompi poika on syntynyt tammikuussa-06 ja käytössä oli puuvillainen kypärämyssy ja sen päällä sellainen puuvilla-neulos-hattu, jossa narut leuan alle. Noita oli vielä kahta eri kokoa, eka meni heti alussa, ja toinen 2-3 kk iässä. Molemmat on tosiaan tosi pieniä verrattuna äitiyspakkauksen hattuun, joka jäikin käyttämättä, kun se oli vasta kesällä sopiva pojalle! Päässä oli vielä useinmiten toppapuvun huppu, joten hyvin pärjäsi, vaikkei mitään toppahattuja tai muita superlämpimiä hattuja käytössä ollutkaan. Eipä se vauva pitkiä aikoja ulkona ollutkaan talvella, lähinnä vaunuissa suojalta kaikelta kylmältä ja viimalta.
Kahden marraskuussa syntyneen talvivauvan kokemuksella voin sanoa, että ei ole Ruskovillan voittanutta. Ostin esikoiselle Ruskovillan villahaalarin lisäksi villaisen kypärämyssyn, silkkivuoriset villatumput alushanskoiksi ja ohuet villaset sukat. Nyt juuri kaivoin ne tulevaa kolmosta varten kaapista ja ovat kuin uudet. Eli suosittelen ehdottomasti tätä pakettia - on hintansa väärti! Päässä olen pitänyt vastasyntyneellä vielä kypärämyssyn päällä ohuesta villalangasta kudottua pipoa (siskoni tekee niitä " liukuhihnalta" ), joka tulee hyvin korville+niskaan ja siinä on nauhat. Yleensä pakkasilla vauvalla on vielä talvihaalarin huppu pään alla, jota sitten löysennän lämpösemmillä keleillä.
Näin meillä. Mun mielestä pipoja ym. ei noin pienellä tarvitse useita, mutta laatuun kannattaa satsata eli hengittävää ja lämmintä.
t. Jogu (29+4)
sellaista käsin neulottua vauvanmyssyä. On siis samaa mallia kuin Ruskovillan silkkimyssy. Esim. Novitan nettisivuilta löytyy ohje. Jos on koulussa ala-asteella oppinut neulomaan oikean silmukan niin osaa tuollaisen tehdä, tai sitten voi valjastaa jonkun tutun hommiin ;) Villainen ei ole liian kuuma ja hengittää pienellä vauvalla ja tuo malli suojaa parhaiten korvia, poskia ja otsaa. Alle vaan puuvillainen kypärämyssy niin ei kutita vahingossakaan.
nummuli kera maaliskuun pakkasille syntyneen typyn
Tamperelaisittain puhuin vaan piposta ;-), mutta minäkin tarkoitin siis tuota samaista vauvanmyssyä, mistä [b]nummulikin[/b] kirjoitti. On tosi suojaisa eikä paina vauvan päätä niinkuin joku isompi toppahattuviritys voisi painaa.
t. Jogu
Kivatin myssy on luullakseni jokseensakin vastaava kuin edellisten puhuma itse kudottu. Mulle ei vaan tullut mieleen, että kait sellaisen voi itsekin tehdä, itse kun en osaa mitään silmukoita edes aloittaa :D Ruskovillan silkkinen kypärämyssy käy muuten herkemmillekin joille villainen kypärämyssy ei sovi ja siihen päälle villamyssy, niin on kyllä paras yhdistelmä! (Ruskovillan silkkivuorelliset lapaset, sukat ynnä muut ollet meilläkin sairaalasta asti käytössä. Mies välillä vitsailee tyttömme (nyt jo 1v. 10 kk) olevan " Ruskovilla mainos" , kun on sukat, haalari, lapaset ja myssy päällä lähdössä ulkoilemaan tai unille ;)
Itse mietin juuri aivan samaa... =) Laskettu aika myös tammikuussa meillä. Hankittuna on tällä hetkellä 62cm toppahaalari sekä äitiyspakkauksen hieman isompi haalari... äp:n hattu on niin valtavan suuri, että pakko todellakin hankkia jonkunlainen toinen hattu.
Vauvan päänympärys vaihtelee, suunnilleen siinä 35cm kieppeillä kai voisi sanoa että keskiarvo menee.
Alussa vauva on niin pieni, että luulen fleecemyssyn tai vuoratun talvipipon olevan paras vaihtoehto puuvillaisen kypärämyssyn kanssa. Vauva kuitenkin puetaan haalariin sekä huppuun ja makuupussiinkin tai lämpöpussiin, joten lämmintä riittää kyllä.
Noista vaihtoehdoista ottaisin sen 39cm kokoisen, jos en hieman jopa suurempaa.. Itse katselin h&m:n senttikooltaan 62cm kokoista hattua.
Ruskovillan tuotteista meillä ei ole kokemusta, mutta käsittääkseni ne silkkimyssyt ovat aika ohuita kuitenkin...? Joku joka tietää paremmin, voi toki oikaista asiaa. =)