Uudelleen alkanut yökastelu 5-vuotiaalla
Eli löytyykö kohtalotovereita / neuvoja?
Lapsi ehti olla täysin kuiva reilun vuoden, aloitti päiväkodin 3 kk sitten jonka jälkeen alkoi melkein heti myös yökastelu.
Viihtyy hyvin päiväkodissa omien sanojensa ja hoitajien mukaan, kavereita on. Vähän väliä ollaan flunssassa, mikä saattaa tietysti vaikeuttaa öisin heräämistä. Kolmessa kuukaudessa on ehtinyt olla viikon jakso jolloin sänky säilyi kuivana. Nyt kastelu on lisääntynyt, sänky saattaa kastua pari kertaa yössä.
Lapsi on päiväkodissa vain pari päivää viikossa, saa nukuttua hyvin hoitoa edellisenä päivänä ja odottaa innokkaasti tarhaan pääsyä.
Neuvolaan on otettu yhteyttä, virtsanäytteen vien sinne maanantaina virtsatulehduksen pois sulkemiseksi. Alkaa huolestuttaa pikkuhiljaa tämä tilanne!
hyväksikäyttöä? en halua pelotella, mutta yökastelu ilmeni siskolleni vastaavassa tilanteessa.