Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ajattelin käydä tarkistamassa että mahaasukilla on kaikki hyvin, kannattaako ultrassa käydä ja missä vaiheessa raskautta?

Vierailija
23.11.2007 |

Mulla menossa 7 viikko. Näkyyköhän syke jo?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
23.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Puolet raskauksista menee kesken ennen rv10, vaikka kaikki olisi kuinka kunnossa rv 7..



Syke saattaa näkyä mutta todennäköisempää on että ei näy.



Pistä toki rahasi menemään yksityislääkärille ultraan jos se tuo hyvän olon yhdeksi hetkeksi, mutta seuraavana päivänä jo masuasukkisi voi olla kuollut.

Valitettavaa, mutta totta. Toivottavasti kaikki menee kuitenkin osaltasi hyvin ja pääset riskirajan 12rv paremmalle puolelle.

Vierailija
2/4 |
23.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse kävin juuri tuolla viikolla ultrassa ja siellä näkyy syke, jos ajatuksesi raskauden ajoituksesta on sama kuin todellinen ajoitus.



Samoin tuolloin tulee esiin tuulimunaraskaus, jolloin ultrassa näkyy vain ruskuaispussi. Minulla on tuokin kerran löydetty ja pääsin/jouduin sitten saman tien kaavintaan.



Jos Sinulla on mahdollisuus käydä ultrassa, niin ilman muuta minä kävisin. Tuolla odotuspuolella on keskustelujakin tästä aiheesta.



Tosiasia kuitenkin on, että ei mikään ultra takaa raskauden jatkumista normaalisti, mutta kyllä se ainakin minulle antoi mielenrauhaa. Ja jos sitten asiat ovat pielessä (esim. tuulimuna), niin mielellään sitten senkin asian saa hoidettua pois.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
23.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

rv 7 on hyvä. Silloin jo näkyy mahdollinen syke.



Ja sen jälkeen kun syke näkyy on jo 95% mahdollisuus että kaikki menee hyvin.





Eiköhän jokainen tiedä että vauva voi kuolla vielä synnytyksessäkin. Itsekkin voi kuolla vaikka jo tänään.



Mutta sitä on turha murehtia etukäteen.



Itselläni oli kokoalkuraskaus pientä verenvuotoa ja pelotti aika turkaisesti onko siellä kohdussa mitään. Oli helpottavaa käydä ultrassa ja saada tietää että kaikki oli kunnossa ja syke näkyi. Just rv 7++

Ihana täysaikainen poika syntyi lopulta.



Mutta omalle mielenrauhalle tuo ultra oli todella tärkeä juttu.

Vierailija
4/4 |
23.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Juuri tänään kävin alkuraskauden ultrassa. Viikkoja piti olla 7+4 mutta alkio vastasi kokoa 6+5. Lääkäri ei ollut huolissaan koska syke oli vahva ja raskaus näytti muuten täysin normaalilta.



Mulla kyllä rauhoittaa mieltä tietää ettei se ainakaan tuulimuna ole. Ja kun ei ole rahasta tiukkaa niin miksen kävisi?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kaksi yksi