Mies opetti 4-vuotiasta puolustautumaan tönimällä =(
Poikamme päiväkodissa on muuan villi poika, joka aiheuttaa mielipahaa usein muille lapsille mm. tönimällä, riehumalla jne. Tänään oli poikamme sitten allapäin, kun tämä toinen oli taas tuuppinut. Isänsä kanssa keskustelivat asiasta ja kuulin keittiöön, että isä käski poikaani tönimään takaisin!! Ei hitto noitten miehien kanssa! Miten sitä saa lapsista kasvatettua kunnon kansalaisia? Minä itse kannatan vähän " pehmeämpää" tyyliä, mutta tuleeko pojastani sit nynny?
Kommentit (8)
Ne luulevat saavansa lyödä toista, koska se on aina vain itsepuolustusta! Aina toinen on tehnyt jotain, miksi hänen piti puolustautua. Esimerkiksi toinen sanoo jotain epäystävällisesti (ei siis hauku tai pilkkaa!) ja tämä kaveri lyö sitä naamaan. Hän vilpittömästi uskoo vain puolustautuvansa eikä ymmärrä että lyöminen oli huono reaktio toisen sanoihin. Ja kun vanhemmat ovat lapsen kanssa samaa mieltä (pitää ja saa puolustautua vaikka nyrkein) niin opettajat ovat aika voimattomia...
Yksi tällaisen perheen kasvatti kävi maila kädessä itseään n. puoli vuotta vanhemman pojan kimppuun. Tämä vanhempi poika ei suostunut antamaan pojalle yhtä arvokasta keräilykorttia, joten tämä sankari kävi kimppuun maila kädessä. Onneksi ei käynyt pahasti... Vanhemmilleen hyökkääjä poika kertoi vain puolustautuneensa ja keskustelu välikohtauksesta ajautui siihen, että vanhempia kiinnosti vain se löikö poika mailalla vai ei. No ei lyönyt, nyrkit riittivät. Vanhempien mielestä tilanteessa ei ollut mitään väärää: poika puolustautui (?), ei lyönyt mailalla ja hyökkäyksen kohde oli poikaa vanhempi (pienempiä eli nuorempia ei saa kiusata)... Toisen pojan vanhemmat eivät olleet ihan samaa mieltä.
Jos väkivalta on sallittua, niin toivon vanhempien ottavan sen huomioon, että myös heidän lapsensa lyöminen itsepuolustustarkoituksessa on sallittua! Eli joka opettaa lapsensa käyttämään väkivaltaa, valmistautukoon myös seurauksiin (jatkuvia yhteydenottoja koulusta, ip-kerhosta ja kavereiden vanhemmilta; näillä lapsilla ei ole juurikaan ole kavereita...). Järjenkäyttö on lasten kasvatuksessa sallittua ja jopa suositeltavaa!
siis sellaiset pehmeämmät keinot jotka toimii.
Oikeassa elämässä ne kiusaajat lyö aina vaan kovempaa ellei lyö takaisin :( Lapsella on keinot aika lailla vähissä ellei paikalla olevat aikuiset puutu asiaan.
Siitähän nuo 4 vuotiaiden riidat yleensä tulevat että käydään heikomman kimppuun ja käydään toistekin jos huomataan että toinen on nyhverö. Mutta jos nyhverö antaa kunnolla takaisin, niin kyllä lyöjä sen muistaa. En ymmärrä miksi aikuisten pitää joka asiaan puuttua. Miten tuollaiset lapset pärjäävät elämässä jos aina puututaan joka asiaan. Ja mä en kestä lainkaan kantelevia lapsia. Olen omani opettanut että niin ei tehdä, ainoastaan jos on kunnon asiaa. Sellaista en kuuntele että: Pekka tönäisi kun en antanut autoa tms *nitisevällä äänellä*. Eikä omat lapset ole koskaan sellaisia olleetkaan.
eli jos teilläpäin mamuja, on ihan hyvä että oppii tönimään takasin.
Vierailija:
Oikeassa elämässä ne kiusaajat lyö aina vaan kovempaa ellei lyö takaisin :(
Niin hienolta periaatteelta kuin toisen posken kääntäminen kuulostaa, se ei kerta kaikkiaan toimi tosielämässä. Kiusatuksi joutuvat juuri ne jotka eivät koskaan nouse puolustamaan itseään.
Sille lyöjällekin tekee hyvää oppia että jos lyö toista niin voi itse saada turpiinsa.
että jos joku käy käsiksi niin ensin annat takaisin kovempaa ja sanot että " älä tee noin!" . Jos ei lopu niin hoitajalle " kantelemaan" .
TIlanne oli se, että hoitopaikassa hieman isompi uusi poika kävi jatkuvasti päälle, lähinnä lyömistä, raapimista. Tämä oli melkein jokapäiväistä, eikä hoitotädit puuttuneet siihen mitenkään, pitivät asiaankuuluvana pikku pojilla. No, poika opetteli " antamaan takaisin" , ja jonkin ajan kuluttua isompi ei enää käynyt päälle, ja siitä jonkin ajan kuluttua pojista tuli ylimmät ystävykset.