Nyt kysytään meidän liitossa sitä tahtomista, mies nimittäin
jäi lokakuun alusta työttömäksi. Kyllä aamulla harmittaa kieltämättä kun mies jää kotiin kun minä lähden töihin. Hakenut moneen paikkaan mut vielä ei ole täepännyt. Tekee ruuat valmiiksi ja siivoaa ja ottaa lapsen koulusta vastaan mutta vaikea on olla näyttämättä miten mua harmittaa.
Kommentit (11)
Itse olen kotiäiti ja osaan kyllä arvostaa myös sitä koti-eloa! Hommaa sitä on kotonakin. Näytä ukolles että oot tyytyväinen kun se touhuaa kotona. Kyllä sulla sit taas riittää valittamista kun mieheski menee töihin ja on samalla tavoin väsynyt töiden jälkeen ja joudut tekemään enemmän kotihommia itsekin.
Mies yrittää selvästi parhaansa ja todellakin tekee kaiken tuon!!
Sinun pitää vaan pyrkiä kannustamaan ja muistaa sanoa, kuinka on mukavaa kun on koti kunnossa kun tulee töistä kotiin!
Eikö se helpota sinunkin arkea kummasti?
omaa käytöstäsi? Kuulostat tosi häijyltä tyypiltä, vai oletko vaan kateellinen että miehesi saa olla kotona mutta sä et? Osoita arvostusta miehesi kotona tekemälle työlle, jos on saanut kenkää töistä voi olla itsearvostus muutenkin miehelläsi nollissa tällä hetkellä. Sun kuuluu tukea miestäsi, niin hänkin varmasti tekisi jos sinulle kävisi niin että menettäisit työsi.
Tarkista nyt pian asennettasi. Nimittäin tahtoa kysytään nyt mieheltäsi eikä sinulta.
Hän on nyt siis ollut työttömänä puolitoista kuukautta. Anna nyt miehen vähän levähtää työelämän oravanpyörästä kun siihen tämmöinen pakkotilaisuus tarjoutuu, ja nauti siitä että teillä on hetken aikaa enemmän aikaa toisillenne ja perheelle. Tämä aika voi olla hyvin arvokasta teille jos avaat silmäsi.
kai nyt tuet ja kannustat miestäsi. Moni mies ei " kykene" tekemään mitään kotitöitä työttömänä. Ihanko oikeasti näytät huonoa tuulta, kun mies jää kotiin? Vai oliko tämä aloitus provo? Kuulostaa niin tyhmältä.
ja sen vuoksi vaaditaan ihan sitä tahtomista liitossa! Mikä on ongelmanne? Onko teillä niitä? Ei kuulosta siltä...
Nainen voi olla vaikka 15 vuotta kotona " hoitamassa lapsia" . Mies ei saa valittaa eikä missään nimessä ääneen ehdottaa että nainenkin osallistuisi perheen elättämiseen. Hyvässä liitossa rahathan (=miehen rahat) ovat yhteisiä ja täytyy olla keskenkasvuinen pikkupoika jos käy laskemaan, kuka maksaa mitä.
Mitä siitä jos nainen jää kotiin nukkumaan kun mies herää töihin. Naista täytyy ymmärtää, hänen täytyy levätä sillä hänhän raataa 24/7 vain koska on nainen. Miehen tulee tietysti tehdä puolet tai ylikin kotitöistä, hänhän käy vain töissä lepäämässä kun nainen kantaa päävastuun kodista. Ja illat on tietysti naisen lepoaikaa, mies hoitakoon lasten iltapuuhat kun on saanut olla töissä lepäilemässä.
Annas olla kun tilanne kääntyy toisinpäin. Näennäisesti onnellinen liitto on vaakalaudalla, jos mies on tahtomattaan hetken työttömänä. Jes, naiset.
mutta ei siltä tekstisi perusteella vaikuta. oletko kenties nainut miehesi ammatin perusteella? outoa, sanon minä. sun tässä pitäs tukea miestäsi ja tsempata.
Meillä kun mies jäi työttömäksi, päätettiin saman tien, että pitää nyt sitten pari kuukautta ihan vaan lomaa, ja lepää. Eikä ollut sillon viellä lapsiakaan. Uutta työtä tosin tarjottiin heti seuraavalla viikolla, mutta ukko sai sovittua, että alottaa vasta kuukauden päästä.
Tahtomista tarvitaan vasta oikeiden vastoinkäymisten tullessa eteen.
Miehen työpaikkallahan se rakkaus määritellään... Ja palkalla tietysti!
???