Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Antaisitko paljaana?

Vierailija
04.11.2008 |

Tanskassa halutaan sallia hiv-positiivisten seksi



Tanskan johtavat aids-tutkijat katsovat, että myös hiv-positiivisilla täytyy olla oikeus suojaamattomaan seksiin.



Heidän on voitava unohtaa kondomin käyttö ilman pelkoa vankilaan joutumisesta, sanoo tanskalaistutkija Berlingske Tidende -lehdelle.



Asiantuntijoiden mukaan on väärin, että hiv-tartunnan saanut voi saada neljän vuoden vankilatuomion suojaamattomasta seksistä.



Paremman lääkityksen ansiosta sairaus ei ole läheskään niin tappava kuin aiemmin. Professori Jens Sundgren Rigshospitalet-sairaalasta arvioi, että lääkitysohjeita hyvin noudattavan miehen on oltava yhdynnässä 25 000 kertaa tartuttaakseen yhden kumppaninsa.



- On kohtuuttoman syrjivää, että hiv-positiivisten sairaudesta tehdään rangaistava. Eihän näin ole muiden tartuntasairauksien kohdalla. Pahinta on että seksuaalielämän kriminalisointi saa ihmiset välttämään hiv-testejä, sanoo ylilääkäri Sundgren.





STT

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
04.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Perjantaina saan kuulla tulokset.



Jos olen positiivinen, mä voisin muuttaa vaikka Tanskaan. Aika hyvä kirjoitus.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kolme viisi