Voiko eskarilaiselle laittaa kypäräpipon?
Kommentit (13)
Löytyy varmaan useampia eri merkkejä kuten Kivat mutta meidän kypärät ovat olleet Prismasta Ciraf-merkkisiä joissa on puuvillavuori ja villaa päällinen joten käy pakkasellakin.
T. 4
Sulla taitaa olla elämä mallillaan kun ehdit moistakin miettiä?
eskarilaisen mielestä kuin laittaa pipo ja huivi kaulaan. Juuri viime viikolla ostettiin uus kun edellinen oli käyny pieneks.
Hyvää elämää elän.
Meidän eskarilainen pidentää vähän nyt päivää eli ulkoilee myös päiväkodissa. On tähän asti ollut kotona ja sitten vain sen eskaripäivän 4 tuntia. Eli en ihan tiedä, mitä päiväkodeissa käytetään.
Mulla on yksi ulkoiluhaalari+kypäräpipo+hanskat-setti sävy sävyyn ja ajattelin pukea lapsen siihen, mutten tietty laita kypäräpipoa, jos muut ei enää käytä sellaisia.
Ap
Ne valahtaa silmille jostain syystä, vaikka koko muuten olisi ok.
Ap
ilomielin kypärämyssyä ja samoin eskarikaverinsa. On lämmin ja helppo pukea päälle!
Siksi hänellä on vielä haalarikin, kun se on helpoin ja kevein.
Meidän lapset on muuten tosi pienikokoisia eli senkään takia en halua yhtään pukea heitä "vauvamaisemmin" kuin muut. Saavat helposti muutenkin ikätasoaan nuorempaa kohtelua, mikä ei ole hyvä, eikä kiva.
Ap
Meidän eskarilainen viime vuonna ei olisi suostunut.
kokopuvun mieluummin kuin takin ja housut, isosiskonsa aikanaan ei suostunut kokopukua käyttämään, vaikka ryhmässänsä suurinosa kulki kokopuvussa.
Itse olen ope, ja eka- ja tokaluokkalaisillakin näkee vielä kokopukuja ja kypärämyssyjä.
T. 9
pallopäälapsille.
Jos lapsen pää on normaalikokoinen tai pieni, älä osta Kivatia. Roikkuu silmillä.
haluaa itse kypäräpipon, kun se suojaa kaulan ja niskan. Meillä on puuvillainen puuvillavuorella ja villainen puuvillavuorella. Nykyisin niissä on usein myös joko vahvistus tai toppalappu korvien kohdalla.
Toki käytössä on myös sekä puuvillaisia että villaisia pipoja.
Eli onko niissä jotain "paksuuksia"? Suositelkaas nyt jotain hyvää merkkiä, 4½v pojalle.