palkkakalleusluokka??
Olen sairaanhoitaja ammatiltani ja jo tehyä myöten kysellyt mihin palkkakalleusluokkaan kuulun?? Työskentelen kaksi kilometriä tampereen rajojen ulkopuolella (ja saan palkkaa kakkosluokan mukaan eli 100e vähemmän kuin tampereen puolella).
Enkä saa mistään tietoa! Tehyssä eivät tietäneet, lupasivat soittaa kun ottavat ensin selvää, mutta ei ole kuulunut mitään.
Tiedättekö te muut hoitajat mihin palkkakalleusluokkaan kuulutte?? Helsinkihän nyt on oma lukunsa ja kuuluvat helsinki-palkkakalleusluokkaan, joten helsinkiläisten ei tarvitse vastata:)
Kommentit (6)
Tehystä sanoivat että palkkakalleusluokat on vielä olemassa!
Kyllä on vaikeaa, kun edes liitto ei osaa auttaa..
kun en jaksa koko Finlexiä kahlata läpi, mutta olisiko tästä jotain apua:
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2003/20031055?search%5Btype%5D=pi…
Onko muilla vastaavaa?
Mies perusti oman yrityksen. Yritys on osoittautunut mielestäni ei-toimivaksi ja olen jo useaan otteeseen sanonut että se tulisi lopettaa. Miehellä olisi koulutusta vastaava palkkatyö johon palata jos haluja olisi ja jossa tienaa erittäin hyvin!! Itse olen sairaanhoitajana työelämässä.
Mutta mies epätoivoisestu uskoo firmaansa ja syytää sinne kaikki rahansa/rahamme. Olemme tässä parin vuoden aikana tehneet kauppoja joista on jäänyt hyvin rahaa (edellisen asunnon myynti ja mökin myynti). tarkoituksena oli näillä voitoilla maksaa nykyistä asuntovelkaa pois. Mutta ei, kaikki rahat ovat menneet yrityksen laskuihin/veroihin/työntekijöidenpalkkoihin ym...
Nyt on tilanne se että koko ajan pelkään millä maksamme asuntolainan lyhennyksen ym elämisen. Mies ei jotenkin halua nähdä todellisuutta jahyysää firmaansa kuin vauvaansa.
Mies ehkä tulee järkiin siinä vaiheessa kun alkaa asunto mennä alta, mutta ajattelin vain kysäistä että onko täällä muita vastaavassa tilanteessa olevia joilla yrittäminen mennyt ihan hulluuksiin?
hoitsu täällä tiedä mihin palkkakalleusluokkaan kuuluu? En kai voi olla ensimmäinen joka sitä alkaa miettimään... Sehän tietäisi että työnantaja voisi aivan mielipuolisesti päättää minkä peruspalkaksi laittaa, halvemman vai kalliimman kalleusluokan mukaan.
Sairaanhoitajan peruspalkkahan on kalleusalueluokka ykkösessä n.2017e plus peruskorotus 1.7% eli noin 2040e. .
Ja palkkakalleusluokka kakkosessa palkka on n.1930 plus yleiskorotus 1.7% eli n.2008e .
En nyt jaksa laskea niitä tarkalleen. Näissä summissa ei vielä sitten ole mitään ikälisiä tmv....
AP