Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Apua, sukkaongelma! Terän kiilakavennuksesta

Vierailija
12.11.2007 |

Sukantekotaitoisia paikalla? Poimin kantapään sivusta eri määrät silmukoita, toisella puolella 2 enemmän. Miten nämä kiilakavennukset sitten, teenkö toiselle puolell ylimääräisiä (piilo)kavennuksia vai jatkanko kavennuskierroksia vain pari lisää. Olen kaventanut joka kierroksella molemmin puolin. auttaka aaloittelijaa

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
12.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

nyt siihen tulee pussittava tai kiristävä kohta, kun silmukoiden määrä ei ole tasapainossa.



Mutta kun niitä nyt kerran siellä on, voit kaventaa ne ylimääräiset seuraavilla kierroksilla näkyvissä, mutta teräosaan tehdessä kaikilla puikoilla pitää olla yhtä monta silmukkaa. Jos jätät toiselle puolelle enemmän tai vähemmän niin sukasta tulee epämuotoinen.

Vierailija
2/4 |
12.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä se yleensä jotenkin onnistuu. Mutta koska vahinko on jo tapahtunut, kavennat vain seuraavilla kierroksilla silmukat pois. Minusta ei tule mitään kiristäviä kohtia eikä pusseja, vaikka 2 niin väitti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
12.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo, tiedän että pitäisi poimia sama määrä. Luulin laskeneeni ne mutta enpäs ollutkaan (tai sitten oli tullut laskuvirhe). Sukat on muutenkin vähän oudot mutta tässähän siitä oppii. Kiitos lohdutuksesta 3

Vierailija
4/4 |
12.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kavennat pois siinä kavennuskohdassa, missä olet aiemmillakin kierroksilla kaventanut. Eli kun toisella puolella lopetat kaventamisen, jatkat toisella puolella vielä 2? kierrosta. Vaikea selittää, kysy vielä, jos et tajunnut selityksestäni mitään.



3