Haalarin kokoasiaa
Pähkäilen nyt haalarin ostamisen kanssa. Meillä nyt 6kk poika, joka on pienikokoinen (5kk-neuvolassa 62,5 cm pitkä). Reiman haalaria olen ostamassa ja mietin kumpi koko 68 vai 74? Reimahan on reilua kokoa? Haalarin täytyisi kuitenkin mahtua koko talven pitkälle kevääseen, muttei saisi olla nytkään liian iso. Kokeilemaan en välttämättä vauvan kanssa pääse. Siis mitä tekisin?
-supukka-
Kommentit (3)
Ja aloin pitämään tyttöä tooo-osi pitkäselkäisenä. Vaan niin alkoivatkin sen jälkeen raajat kasvaa vauhdilla, ja monet olevinaan pieneksi jäänneet vaatteet otettiinkin takaisin käyttöön. Nykyään vajaa 1,5v tyttö onkin sitten varsin normaali mittasuhteiltaan.
Meillä meni viime talvi varsin hyvin 68cm haalarilla. Siis nimeomaan näissä reilumman mitoituksen haalareissa. Tiedän tuon 74cm haalarin olevan käytössä monilla tänä syksynä/talvena 1v täyttävillä. Meidän neiti on nyt pituudeltaan 83cm, ja hänellä on Reimatecin 80cm-haalari käytössä, ja siinä on varsin hyvin vielä kasvunvaraa. Eli minä ottaisin tuon 68cm:n.
Mutta saat varmasti kumpaakin vastausta, joten ota sitten selvää :)
1,5-vuotiaalla pojallani on Reimatecin 92-talvihaalari, pituutta n.86cm ja kyykistyessä jo krinnaa haaroista.. Meidän kaikki lapset ovat pitkäselkäisiä ja siksi en allekirjoita tuota " Reimat ovat reilua kokoa" .. :D
Mutta tosiaan, jollet halua liian reiluakaan, niin osta 68 nyt ja alennuksesta isompi, kasvun mukaan (liian pienessä on kuitenkin kamala olla).. tai sitten jos kevät sattuukin yllättämään aikaisin ja lapsesi touhuilee ja viihtyy maassa, niin vaikka kosteussuojatun version (jolle olisi käyttöä sitten seuraavan talven alussa.. mikäli mahtuu vielä!) :D
Ottaisin kyllä 74cm puvun. Alle laitetaan kuitenkin kovemmilla pakkasilla villaa tms. niin tuo olisi liian tönkkö ja mielestäni Reimat ei silloin ole mitenkään reiluja, jos lapsella on pitkä selkä. Meidän todella pitkäselkäinen tyttö oli 3kk neuvolassa 64,5cm ja meillä on sekä 68 ja 74 Reiman haalarit ja tuo pienempi on niska-haara-mitastaan ihan jämpti eikä alle mahdu edes ohut fleecepuku. Hihoissa on sitten kuitenkin varaa ja leveyssuunnassa vaikka muille jakaa.. Mittasin nopeasti, että 68 puvussa tuo mitta 45cm ja 74 puvussa 47cm.. Eipä siis juurikaan eroa.
No mutta, ottaisin siis sen isomman, varsinkin jos tarkoitus on mennä sillä kevääseen.. :D