Mitä kieliä puhut?
Minulta sujuu venäjä, ruotsi, englanti ja suomi tietenkin!
Kommentit (22)
englanti, ruotsi, italia ja jonkin verran saksaa.
Arabiaakin olen opiskellut mutta enpä muista siitä enää mitään.
on kyllä aika venyvä juttu. Esim. 20 kertoo puhuvansa saksaa suhteellisen hyvin, vaikka ei ole käyttänyt kieltä viiteen vuoteen ja ilmeisesti lukenut lukiossa lyhyen saksan. Itse puhun kyseistä kieltä joka päivä, mutta en uskaltaisi luonnehtia kielitaitoani täydelliseksi vaan kohtuullisen hyväksi. Ja pohjalla on syventävät opinnot yliopistossa.
sulla turkkilainen mies?
Mulla oli, ja vielä ymmärrän turkkia, mutta en osaa kauheasti puhua.
lisäksi englanti, ruotsi, espanja ja ranska
Kaikki muut kielet olen unohtanut, vaikken niitä kovin hyvin koskaan osannutkaan (yo-tasolla). Jso ei puhu kieltä viiteen vuoteen, ihan varmasti ei puhu sitä edes kohtalaisesti, ellei kyseessä ole äidinkieli.
suomi, espanja ja englanti. Puhun näitä kolmea sujuvasti. Asun Espanjassa.
Ruotsin kieli on tosi ruosteessa=(. Tiukan paikan tullen onnistun ilmaisemaan itseäni.
Lisäksi ymmärrän arabiaa, mieheni äidinkieli ja lasteni toinen kieli.
Suomi, englanti, tanska, ruotsi, saksa, venäjä
ruotsia kohtalaisesti, lähinnä ymmärrän ja puhuminen hankalaa kun sanat unohtuu, koska tätä kieltä ei tarvitse!
Saksaa perusteet, ranskaa ja espanjaa muutamia sanoja ja sanontoja.
eli puhun ihan mitä kieliä tahansa, jos vaan joku ymmärtäis ja onnistuis kuuleen oikeaan aikaan.
Oikeasti enkku ruotsi ranska saksa ja suomi. Arvaamalla muut skandinaaviset kielet ja vähän italiaa.
Hieman ymmärrän kirjoitettua viroa, ranskaa ja italiaa.
Siinä ne ja näillä tiedän tulevani toimeen.
Ruotsia olen lukenut 3 vuotta, mutta se on mulla kyllä tosi heikko. Ymmärrän jotenkuten, mutta puhua en osaa juuri ollenkaan.
nykyään kutakuinkin alkeet. Monta vuotta olen kieltä opiskellut, mutta taito on kadonnut jonnekin käyttämisen puutteen vuoksi. Tämän lisäksi taipuu turisti-kreikka sekä paremmin albania, joka on mieheni äidinkieli.
Tyydyttävät/hyvät: ranska, saksa, venäjä, italia, ruotsi
kohtalaisesti italiaa, espanjaa, portugalia,
heikosti ruotsia
Minulla ainoa oikeasti vahva kieli on englanti. Ruotsia puhun jonkinverran, espanjaa puhun turistitasolla ja saksaa ymmärrän vähäsen.
Nykyään ihmiset opiskelevat paljon enemmän kieliä kuin ennen. Muiden maiden kulttuureista saa paljon enemmän irti, kun osaa paikallista kieltä. Olen itse luokanopettaja, ja omassa koulussani on paljon maahanmuuttajia. On paljon helpompaa tehdä yhteistyötä oppilaan ja hänen vanhempiensa kanssa, kun osaa heidän kieltään. Kielten osaaminen on myös sivistystä.
(Olinkohan) 13
-Suomen lisäksi:
-Englantia sujuvasti. Puhun hyvin, ymmärrän ja kirjoitan todella hyvin. Katselen mm. dvd-leffoja ym. ilman tekstitystä tai sitten enkku tekstien kanssa (esim. Tehistä).
-Saksaa suht hyvin. En ole käyttänyt kyseistä kieltä sitten lukio aikojen ja taito on vähän ruostunut näiden viiden vuoden aikana, mutta ymmärrän hyvin, kirjoitan ok ja puhun hyvin.
-Ranskaa ok. Sama juttu tämän kanssa, puhun heikosti, ymmärrän ok ja kirjoitan ok.
Sitten ymmärrän espanjaa, vaikken ole koskaan kyseistä kieltä lukenutkaan :D Ja osaan muutaman lauseen espanjaa ja läjän yksittäisiä sanoja. Haaveissa olisi oppia kunnolla espanjaa, mutta nuo opiston kurssit ovat niin paskoina päivinä :(
Ja ruotsin olen unohtanut kokonaan viiden vuoden aikana :D En puhu, en ymmärrä, saatikka kirjoita kyseistä kieltä.