Onkohan lapseni (3v11kk) hiukan kömpelö ikäisekseen?
Olen pitänyt häntä ihan " normaalisti kehittyneenä" ikäisekseen mutta nyt olen alkanut miettiä onkohan hän sittenkin vähän kömpelönpuoleinen. Hän ei mm. osaa seisoa tai hyppiä yhdellä jalalla, ottaa keinussa vauhtia ja juoksukilpailuissa hän tuntuu olevan aina se kaikkein hitain. Muuten hän kyllä tykkää esim. kiipeillä ja tasapainotella hiekkiksen reunalla ym.
Miten teidän samanikäiset, onnistuuko nämä asiat vaivatta?
Kommentit (12)
Mutta se nyt ei vielä merkkaa mitään. Lapset ovat yksilöitä.
eikä oikein osaa seistä tai hyppiä yhdellä jalalla. Kahdellakin hyppiminen nopeasti tuottaa vaikeuksia.
Eihän tuo yksi taito nyt vielä mitään tietysti merkkaa. Ajattelin vain että pitäisikö lasta alkaa jotenkin tukea enemmän liikunnassa. Mieheni on kyllä hyvin sporttinen ja pelailee ja muuten touhuilee ja liikkuu paljon lapsen kanssa. Äidille vaan tulee itku silmään kun lapsi tulee pettyneenä sanomaan että aina hän häviää muille :( ap
Vauhtia osasi ottaa jo alle 2 vuotiaana. Oli päiväkodissa jossa hoitajat ei koskaan keinuttanut eli siperia opetti;)
Teidän lapsellanne saattaa olla hienomotorinen kehitys tai vastaava, joka on vienyt kaiken kapasiteetin. Saattaa olla että parin kuukauden sisällä hän oppii ikäänkuin itsekseen uusia taitoja.
Poika 4v. halusin välttämättä konkata huoneeseen sisään. Lääkäri totesi " Ahaa, tulet tuolla tavalla. Tuon taidon olisin halunnut nähdä vasta vuoden päästä, mutta oletpa sinä taitava." Eli käsitin niin, että vasta 5v. neuvolassa " pitää" osata konkata.
Minunkin kaverini lapsen piti vasta 5 v. neuvolassa hyppiä molemmilla jaloilla (siis yhdellä kerrallaan) mutta virallisen neuvolaoppaan mukaan se kuuluu jo 4-vuotistarkastukseen. No, kaipa se siitä oppii jossain vaiheessa. Kiitos rohkaisevista kommenteista. ap
Kummatkin sanat täysin tuntemattomia minulle.
Vierailija:
Kummatkin sanat täysin tuntemattomia minulle.
Olen asunut koko ikäni samalla seudulla Varsinais-Suomessa, konk/kinkkaaminen taitaa olla muiden murrealueiden sanontoja?
Ihan uteliaisuuttani kysyin, koska todellakaan en ollut koskaan kuullut ko. sanoja - eikä näköjään joku muukaan. Suomeen mahtuu monenlaista kielialuetta :)
Osaa seisoa ja hyppiä yhdelllä jalalla tosi pitkään. Mutta EI osaa ottaa keinussa vauhtia. Ei halua edes yrittää. On aika vikkelä kintuistaan ja kova kiipeilemään ja temppuilemaan ja tasapainottelemaan.