ovulaation tikuttaneet,kuinka monella tärpännyt heti sen jälkeen :)
moikka!
eli ihan mielenkiinnosta kyselen että ketkä ovat tikutelleet ovulaatiota ja bonganneet sen, niin kuinka monella tärpännyt heti? ja kuinka monesti ja minä päivinä harrastitte petipuuhia kyseisen oviksen aikaan?
itse tikutin plussan perjantaina aamulla ja hommailtiin samana iltana sekä seuraavana iltana.olikohan riittävästi. aattelin vain että miten pitkään munasolun irtoaminen voi kestää tuosta ekasta plussasta
kertokaapa kokemuksianne näin maanantain ratoksi :)
Kommentit (4)
Eli esikoista tehtiin kauan ja hartaasti, silloin en tiennyt mitään ovis tikuista. Kakkosta kun ruvettiin yrittä en halunnut että kestää niin kauan. Kun olitiin yritetty n 5kk ilman tulosta hommasin ovis tikut ja silloin myös tärppäs. En tiedä oliko siksi tai sitten olis muutenkin tärpännyt.
Kun tikuttelin niin alku kierrosta ei hommailtu juurikaan mutta kun ovis ajankohta läheni hommailtiin joka toinen päivä.
-A- nyt kera 3lapsen
tärppäsi heti ekan kanssa kun aloitin tikuttelun. Esikoista oltiin kyllä jo yritetty 2 vuotta (2km:a). Hetkinen, olin kylä varmaan peri kiertoa ensin tikutellut, mutta sitten kun tuli kunnon ovisplussa, niin tärppäsi. Siitä poika joka nyt 2 vuotta.
Me yritettiin toista lasta reilu vuosi ennen kuin aloin tikuttelemaan ovista ja sitten tärppäsikin tikkujen kanssa heti toisesta kierrosta. Yllättävän hyvin toivat siis tulosta meillä!Olin aivan ihmeissäni, että en sen enempää joutunut ovista bongaileen, kun olin jo reilun vuoden jälkeen valmis luovuttaan, ettei sitä vauvaa tule lainkaan.
Ja yrityskertana, jolloin tärppäsi niin aamulla sain plussan ovistestiin ja petipuuhissa samana illalla ja seuraavana aamuna. Siitä sitten tasan 2vk ja positiivinen raskaustesti, nyt raskaana vk7+5.
ovulaatiotestejä, ei heti tärpännyt, mutta ainakin lohdutti kovasti kun ovisplussa löytyi.
Tuttavapiirissäni on niitäkin, että heti kun aloitti ovistikkujn käytön, tärppäsi.