Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi Tehy:n tilanteessa, unohdetaan vaalilupaukset

Vierailija
02.11.2007 |

Herrat antoi isoja lupauksia hoitajille ja sitten peruivat kaiken. Minusta sairaanhoitajat on oikealla asialla he ovat ansainneet palkankorotuksen ja se on heille julkisesti luvattu.



Jos nyt tulee lakko pidän vastuussa näitä jotka sen lupauksen antoivat vaalipuheissaan, enkä taatusti äänestä samasta sakista ketään uudelleen eduskuntaan.

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
02.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kokoomuksen puheenjohtaja, valtiovarainministeri JyrkiBoy Katainen on pettänyt vaalilupauksensa. Katainen lupasi korkeasti koulutetuille naisvaltaisille aloille 20%:n tasokorotukset, mutta antoi vain pari prosenttiyksikköä.











Suorassa vaalikeskustelussa JyrkiBoy Katainen lupasi hoitajille 20%:n korotuksia(rahassa reilut 500¿)

Heinäluoma totesi samassa keskustelussa sen kustannuksen olevan valtiolle yli 800 milj. euroa ja kyseli JyrkiBoylta mistä tämä ottaa sen rahan. Laskutaidoton ei osannut vastata. Ei tainnut ymmärtää lupauksensa merkitystä. Minusta on erinomainen asia, että oppositio muistuttaa annetuista vaalilupauksista. Sehän on yksi opposition tehtävistä







Vierailija
2/12 |
02.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja kuntatyönantaja ne korotukset maksaa

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
02.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kultaseni, yritäppä nähdä sieltä Tehy lasien takaa todellisuus ja tajuta, että Jaana-täti on tässä sössinyt ja pahasti, tosin 105 000¿ vuosituloilla voikin vähän sössiä ;D Et voi olla noin tyhmä että vieläkin jauhat petetyistä vaalilupauksista? Ei hyvää päivää, toivottavasti henkeni ei tule koskaan olemaan sinun käsissäsi.



Eräs kokoomuksen edustaja on luvannut maksaa sen 500¿ kun näytät, missä ja milloin Katainen lupasi 500¿ hoitsuille, hopihopi pienoinen eduskuntatalolle.

Vierailija
4/12 |
02.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaan naisvaltaisille aloille. Naisia on muuallakin kuin sairaanhoidon piirissä!

Vierailija
5/12 |
02.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

siksi myös muutkin naisvaltaiset alat vaatimaan lupauksen pitämistä.



Mun mielestä tuo on tyhmää että, annetaan lupauksia joita ei edes aiota pitää. Mä ainakin tsemppaan täysillä hoitsuja



Ja turha vinkua että olen terve ihminen, en ole: vaan sairastan sydäntäni joka voi pysähtyä milloin tahansa ja odotan tällä hetkellä tahdistimen asentamiseen pääsyä.

Vierailija
6/12 |
02.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

voinhan mäkin luvata sulle vaikka kolmen tonnin palkankorotuksen mutta ei sun työnantajas varmaan sitä silti maksa. iIte oot tyhmä jos uskot.



Miksi oi miksi ihmiset ei suhtautuneet kriittisesti niihin vaalilupauksiin ja miettineet että kuuluuko sellaiset asiat ylipäänsä eduskunnan tai hallituksen toimivaltaan?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
02.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Katainen ja Kokoomus ei luvanneet kertakorotuksena tuota 500 euroa vaan vähitelleen muutaman vuoden aikana. Se ei ahneille hoitajille käynyt, vaan vaativat nyt yli 20%korotusta kerralla...



Ja sotku on valmis.



Ei MIKÄÄN työala vaadi yli 20 prossaa palkkaa lisää kerralla, se tehdään monivuotisena sopimuksena!!!!

Vierailija
8/12 |
02.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikki poliittiset puolueet esittivät vaalien alla mm. Tehy-lehden lukijoille, jäsenillemme, hyvin yksilöityjä lupauksia terveydenhuollon ja vanhustenhoidon turvaamisesta sekä hoitohenkilöstön palkkatason korjaamisesta.



- Terveys- ja sosiaalialan ammattijärjestö Tehy vaatii tulevan hallituksen ohjelmaan selkeää sitoutumista hoitohenkilöstön palkkaohjelmaan ja sen rahoituksen turvaamiseen korvamerkityin valtionosuuksin. Terveydenhuolto ja vanhustenhoito kärsii pian kroonisesta sijais- ja työvoimapulasta eikä tuhansia uusia hoitajia todellakaan ole, ellei palkkatasoa korjata, sanoi Tehyn puheenjohtaja Jaana Laitinen-Pesola tänään Kemissä Tehyn Yhdessä enemmän -tapahtumapäivässä.



- Kaikki poliittiset puolueet esittivät vaalien alla mm. Tehy-lehden lukijoille, jäsenillemme, hyvin yksilöityjä lupauksia terveydenhuollon ja vanhustenhoidon turvaamisesta sekä hoitohenkilöstön palkkatason korjaamisesta. Niistä välittyi vahva sitoutuminen palkkaongelman korjaamiseen. Tehy tulee seuramaan hallitusohjelmaneuvotteluja suurennuslasilla ja vaikuttamaan kaikkiin tahoihin, jotta uusi hallitus toteuttaa kansalaisille ja hoitohenkilöstölle annetut lupaukset, sanoi Laitinen-Pesola.



-Poliittisella päättäjän vastuu on suuri, sillä hyvät terveys- ja sosiaalipalvelut kuuluvat perustuslain mukaan kansalaisten perusoikeuksiin. Palvelujen järjestämisestä vastaavat kunnat ja palkat neuvotellaan työmarkkinapöydässä. Mutta on selvää, että ilman valtion mukaantuloa kuntasektori ei pysty hoitamaan hoitohenkilöstön peruspalkkatasoon selkeää tasokorotusta. Ilman lisäresursseja sopimuspöydässä ei ole jaettavaa.



-Viesti jäseniltämme on selvä. Hoitohenkilöstön palkkatason selkeä korottaminen on seuraavan neuvottelukierroksen ykköskysymyksemme. Varsinaiset neuvottelutavoitteet Tehyssä asetetaan myöhemmin keväällä.



-Tehy tuomitsee jyrkästi Kemin ja Keminmaan suunnitellut henkilöstön lomautukset. Toteutuessaan ne halvaannuttaisivat terveydenhuollon toiminnan. Lomautukset eivät myöskään tule tuomaan todellisia kustannussäästöjä, kun potilaat on kuitenkin hoidettava tavalla tai toisella, totesi Tehyn alueasiamies Erja Korteniemi-Poikela Kemissä.



Tehyn teemapäivän keskusteluissa nousi esiin myös hoitotyön johdon asema ja merkitys valmistelussa olevassa uudessa sosiaali- ja terveyspiirissä. Tulevassa sosiaali- ja terveyspiirissä tullee Korteniemi-Poikelan mukaan olemaan noin 1 300 hoitotyöntekijää.



Tehy pitää erittäin lyhytnäköisenä, että eri puolilla maata ollaan valmistelemassa organisaatioita, joissa kelpoisuusehdoissa ylimmästä johdosta rajataan pois hoitotyön johtajat. Tämä heikentää samalla hoitotyön lähiesimiesten ja keskijohdon toimintaedellytyksiä. Uudistukset eivät tule onnistumaan, jos lähellä potilasta työskenteleviltä viedään johdon tuki. Uudistajat eivät monin paikoin tunne riittävästi käytännön hoitotyötä eivätkä sen johtamistarpeita. Tehy korostaa, että hoitohenkilöstön johtajina on oltava hoitotyön osaajia.



* * *



Tehy ry on maamme suurin koulutettua hoitohenkilöstöä edustava ammattijärjestö, johon kuuluu 124 000 jäsentä. Jäsenet työskentelevät terveys- ja sosiaalialalla ja noin 80 % jäsenistä on kuntien ja kuntayhtymien palveluksessa. Tehy on Toimihenkilökeskusjärjestö STTK:n jäsen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
02.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Katainen on jo tyyppinäkin niin epärehellisen näköinen ja kuuloinen että en uskoisi mitään mitä se sanoo.

Vierailija
10/12 |
02.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

lupauksista on silkkaa sopaa, pienituloisia kyykytetään kunnolla, ja herat poistaa omista tuloistaan veroja, että saavat enemmän fyffeemassii omaan taskuun.



Koko tuo porukka joutaisi pihalle.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
02.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

että samasta työtsä pitää maksaa sama palkka vedoten siihen että jos sairaanhoitajat saavat nyt sen 24% korotuksen niin se kuuluu kaikille. Ok, ei siinä mitään. Eikös tuolla logiikalla jo se saatu n.12% + jouluraha kuulu myös sairaanhoitajille? Ja missä ovatkaan kaikki ne korotukset mitä esim lääkärit ovat vuosien varrella saaneet, miksi sairaanhoitajat (ja muut kuntatyöntekijät) eivät ole saaneet niitä, jos kerran samasta työstä pitää maksaa samat korvaukset????

Vierailija
12/12 |
02.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Järkyttävän suuri summa niillä vasta-alkajillakin. Mitäköhän palkkaa ne nostaa siltä ajalta kun ovat vielä lääkiksessä mutta saavat jo työskennellä terveyskeskuksessa? 4500¿ -20% ?