Osapäivähoito alle 5h, monesta moneen lapsi on yleensä hoidossa?
Puheterapeutti sekä foniatri suosittelivat nelivuotiaalle tytöllemme osapäivähoitoa päiväkodissa puheenkehityksen viivästymän vuoksi. Kuinka tuo osapäivähoito oikein toteutetaan normaaliryhmässä?
Kommentit (13)
Kysy oman kunnan päivähoidosta asiaa, saat oikeaa, omaa lastasi koskevaa tietoa.
Riippuu pk:n rytmistä. Meillä esim päiväuniaika klo 12 eteenpäin. Lapsen tulee lähteä joko ennen sitä tai vasta sen jälkeen.
Tietenkin riippuvat päiväkodin rytmistä. Ja mitä hyötyä on viedä puheviiveinen päiväkotiin nukkumaan?
Vierailija:
Tietenkin riippuvat päiväkodin rytmistä. Ja mitä hyötyä on viedä puheviiveinen päiväkotiin nukkumaan?
Tuo klo 8 alkava päivä kuulostaa vain minusta aika aikaiselta, haluaisin lapselleni kiireettömiä aamuja koulun alkuun asti (eskarikin alkaa täällä yhdeksältä, järjestetään kouluilla). Mutta siihen on toki tyydyttävä jos pk:n rytmi niin vaatii. Osaan kuitenkin kysyä olisiko jossain päiväkodissa mahdollisuutta tuohon 9-13 hoitoon.
ap
Kokopäiväryhmässä 9-13 lienee hiukan hankala toteuttaa lasten unien takia? Näin olen ainakin käsittänyt, mutta kai käytäntö vähän vaihtelee.
nettisivuilla. En usko että kello 13:een saat pitää, koska 12 - 14 on koko lailla kaikissa sitä uniaikaa.
kunnasta suosittelivat sitä aikaa(säästy aamup ja välip kunnalta)
Itselläni lapsi oli osa-aikahoidossa eli 12 päivää/kk. Osa-aikahoito oli mahdollista toteuttaa joko 9-13 joka päivä tai 8-16 kolmena päivänä viikossa. Valitsin tuon kolme kokonaista päivää viikossa.
Vierailija:
eli menee aamiaiselle, osallistuu aamun puuhatuokioon ja ulkoiluun ja lähtee lounaan jälkeen kotiiin.
Meillä ei saa, olisi aamut paljon helpompia ja voisimme kaikki nukkua pitempään, jos saisivat syödä pk:ssa.
Meidän lapset ovat pk:ssa 8.30-13.30 (käyn töissä). Virikehoidossa olivat toisessa pk:ssa tätä ennen 8.30-12.
Ei kai ne nyt yhtä lasta voi jättää ilman aamiaista sinne kun joka tapauksessa tulee aamulla samaan aikaan kuin muutkin.
Tämä kuulemma vaihtelee kunnittain.
eli menee aamiaiselle, osallistuu aamun puuhatuokioon ja ulkoiluun ja lähtee lounaan jälkeen kotiiin.