Haluttomuus pettämisen jälkeen
Eli historia lyhyesti: Olen 34v, yhdessä mieheni kanssa 8 vuotta joista 4 aviossa ja yksi viisivuotias lapsi. Haluttomuuteni alkoi raskaaksi tultuani, eikä halut ole juurikaan parantuneet. Eli kuusi vuotta on seksin suhteen ollut hiljaisempaa. Mies on ollut kyllä kärsivällinen, hyvä isä ja muutenkin tehnyt kotitöitä jne. mutta on mielestäni muuttunut paljon kärttyisemmäksi jne. eli parisuhteessa on ollut ylä- ja alamäkiä ihan riittämin.
Alkukesästä (silloin liitossani oli huonompi vaihe menossa), ihastuin ja petin miestäni. Tunnontuskani olivat sen verran suuret että kerroin tästä miehelleni ja mikä pahinta vähän turhan yksityiskohtaisesti. Eli huumassa oli tullut tehtyä kaikenlaista erikoisempaa, asioita mitä mieheni kanssa en koskaan ollut tehnyt.
Nyt sitten miehelläni tuntuu olevan jatkuvasti seksi mielessä, ja minua ei haluta edelleenkään. Muutaman kerran olen seksiin suostunut ja sitä nauttinutkin, mutta normaalisti ei tee mieli yhtään. Mieheni on sanonut ettei halua enää toista kuutta vuotta elää puutteessa ja haluaa myös vaihtelua seksielämäämme. Hän ei ymmärrä sitä että ne asiat joita pettäessäni tein, eivät ole sellaisia joista oikeasti nautin. Seksiä meillä on miehen mielestä harvoin, n. 1 x kk, joka kyllä riittäisi minulle. Enkä oikein halua suihinkaan ottaa vain sen takia että miehelläni tekee mieli.
Muuten meillä kai menisi ihan kohtalaisesti, mutta tämä seksiasia hiertää kyllä jatkuvasti. Rakkautta on kuitenkin molemmilla vielä jäljellä, mutta onko seksi miehelle tosiaan näin tärkeää?
N1973
Kommentit (17)
Vierailija:
Voisiko kyse olla siitä että mies ei tunne olevansa " sujut" kun ei ole saanut samaa mitä humalapäissäni menin pettäessäni antamaan. En kyllä pettäessäni seksistä nauttinut samalla tavalla kuin mieheni kanssa, mutta ei se taida asiaa yhtään auttaa.
N1973
Mitä siis menit humalassa antamaan? Ensinnäkin se pettäminen on tietenkin loukannut miestäsi, ja se ei auta asiaa että suostut tekemään jotain pettäessäsi mutta ett miehesi kanssa.
Miehesi vois tietenkin hakea " sitä" muualta...
Vierailija:
Mitä siis menit humalassa antamaan? Ensinnäkin se pettäminen on tietenkin loukannut miestäsi, ja se ei auta asiaa että suostut tekemään jotain pettäessäsi mutta ett miehesi kanssa.
Miehesi vois tietenkin hakea " sitä" muualta...
Suuseksiä ja peppua. Enkä edes kummastakaan pidä, enkä tiedä miksi suostuin silloinkaan.
N1973
Mun mielestä sun pitäis nyt vaan kiltisti paneskella sen miehes kanssa kun se on katsellut sua 6 vuotta noin vähäisellä seksin määrällä, ja antanut vielä anteeksi vieraissa käynnin.
Ihmetyttää vaan miksi sä menet pettämään ja harrastamaan seksiä jos sua ei oo haluttanut. Vai olisko niin, että toinen mies halutti oma ei.
mitä voit tehdä on antaa suuseksiä ja peppua miehelles, jos hän sitä haluaa. Pieni lohtu miehelle...
Ja vittu kun tyhmää kertoa miehelle yksityiskohtia pettämisestä, " ... imin hänen munaa ja pani mua peppuun..."
koska tekemättömäksi ei tota saa. Mielestäni toimit väärin kertoessasi miehellesi. Helpotit kenties omaa oloasia kaatamalla kärsimyksen miehesi niskaan...
Noh mutta tehty mikä tehty. Ensimmäiseksi sinun tulee itse miettiä miksi päädyit pettämään? Mitä hait siitä? Itsetunnon kohotusta? Ja Kun olet selvittänyt sen itsellesi, kerrot miehellesi niin hyvin kun pystyt miksi teit niin ja mikä sai sinut jopa tekemään sellaista mihin et miehesi kanssa suostu.
Jotenkin kuulostaa siltä että et ehkä kuitenkaan ole oma itsesi miehesi kanssa, ette uskalla todelliseen läheisyyteen. Vaikka seksi onkin aivan oma maailmansa parisuhteessa voi olla niin että haluttamana ikäänkuin pitää etäisyyttä kumppaniinsa, ei uskalla heittäytyä tuntemaan halua toista kohtaan ja opettelemaan ja nauttimaan siitä.
Toisen kanssa sitten mennään pitkälle koska vaaraa todellisesta lähestymisestä ei ole.
Kannattaa alkaa tosissaan pohtia ja panostaa liittoon. Mielestäni vähäinen seksi ja haluttomuus on aina oire jostain. ..
Ja kumpikinhan tuosta sitten kärsii...
Vierailija:
Ihmetyttää vaan miksi sä menet pettämään ja harrastamaan seksiä jos sua ei oo haluttanut. Vai olisko niin, että toinen mies halutti oma ei.
Niin no meillä oli aika huono vaihe suhteessa siinä vaiheessa. Olin ihan oikeasti ihastunut ja siinä huumassa sitten tuli seksiä harrastettua. Ei minulla itse seksiin oikein haluja ollut, lähinnä kai yritin vain miellyttää ihastustani. Arvaan jo kommenttinne kun kerron että se mies lemppasi minut heti sen jälkeen kun oli saanut mitä halusi. En ole yhtään ylpeä teostani ja varmaan tein väärin kun miehelleni näistä kerroin.
Miestäni tuntuu tuo juttu vielä aika lailla vaivaavan, tai ainakin tuo suu- ja peppuseksi. Kyllä se muuten tuntuu asian jotenkuten anteeksiantaneen, meillä kun silloin meni tosi huonosti. Mies on myös muuttunut laiskemmaksi, ei viitsi enää siivota tai muuten osallistua kotitöihin ja se kyllä vaikuttaa haluihini myös. Riitoja on aina silloin tällöin ja niiden yhteydessä saan kuulla pihtaamisestani. Ymmärrän että mies on ollut vuosikausia puutteessa, mutta en vaan halua seksiä vaikka haluaisinkin haluta. Miehen tyydyttäminen muuten tuntuu taas jotenkin epämiellyttävältä toimenpiteeltä enkä sitäkään halua.
N1973
laittais kotona tikkuakaan ristiin jos oma muija toisten vehkeitä imuttelisi ja persettä antaisi ja kun itse vielä jäisin ilman. Ihme että äijäsi sinua vielä katsoo, minulta olisit saanut jo lähtöpassit. Pistää vihaks tuollainen käytös ja sit vielä täällä ihmettelet että mikä siihen miehen on menny!!! KATSO PEILIIN ja mieti omia tekojasi ja käytöstäsi!!!
Siis ei helvetti.. En viitsi miestäni tyydyttää kun se on vastenmielistä haha voi saatana.. tämmöset naiset pitäs lopettaa ladon takana ja sitä ennen raiskata joka reikään kaks viikkoa kiitos hei :)
Jos seksi oman miehen kanssa tuntuu noin vastenmieliseltä ja sitten vielä harrastat seksiä toisen kanssa, niin minkä ihmeen takia olette edelleen yhdessä? Tottumuksen voimasta ja lasten takia? Kyllä asia on mielestäni niin, että suhteessa molempien osapuolien tulisi saada vähintäänkin tyydyttävää seksiä. Jos oikeasti rakastaa toista, sitä myös haluaa toiselle antaa. En minäkään aina jaksaisi, mutta ei se niin iso homma ole sen verran innostua (se juttu on omien korvien välissä ja siihen voi vaikuttaa), että seksi oman rakkaan miehen kanssa tuntuu ihan kivalta ja usein suorastaan loistavalta - käytännössä lähes joka päivä. Minusta miehesi on ollut todella kärsivällinen kuusi vuotta ja palkkioksi sinä petät ja vielä omaa oloasi helpottaaksesi kerrot miehelle. Vähintä mitä voit tehdä on päättää, ettet jatka entiseen malliin ja joko
a) selvitätte yhdessä miten saisitte seksielämänne toimimaan molempia tyydyttävästi (jos ei muu auta, niin vaikka terapeutin avulla) ja toivot että miehesi antaa sinulle anteeksi
b) sovitte avoimesta suhteesta, jossa molemmat voivat hakea tyydytystä muualta
c) sovitte eroavanne, koska pidemmän päälle seksuaaliset tarpeet jotka eivät kohtaa tulevat kuitenkin hajottamaan liittonne joko pettämisen tai turhautumisen ja syyttelyn takia.
N-72
Itse en katsoisi moista muijaa enää päivääkään, omalle ei anna eikä haluta mutta muille jakaa, huh huh!!!!! Kyllä sua on siunattu uskomattoman kärsivällisellä ja anteeksiantavaisella miehellä kun vielä sua katselee ja sinä kehtaat vinkua täällä kun mies ottaa asian esille ja vaatii samaa kohtelua kuin hoitosi sai, onpa kohtuuton mies....
Päästä miehesi piinasta ja ehdota reilusti eroa, etsi joku toinen yhtä haluton vain siivoojaksi ja elättäjäksi, sitähän sinä haet?
t. nainen itsekin
Tarkoitin että en oikein pidä miehen tyydyttämisestä suuseksillä tai käsin. Seksi itsessään ei mieheni kanssa tunnu mitenkään vastemieliseltä, mutta haluja ei silti ole. Ne loppuivat aika selvästi kun tulin raskaaksi. Ei minulla ole haluja muitakaan miehiä kohtaan.
N1973
Voi miesparkaasi mitä hän on joutunut kärsimään ja edelleenkin pidät häntä jalkarättinäsi. Uskomaton tyyppi että vielä on jäänyt suhteeseen.
Kuten moni muukin mies, niin minäkin olisin jo lähtenyt. Jo useampi vuosi seksittömyyttä olisi ajanut minut luultavasti pois, mutta viimeistään tuo pettäminen olisi katkaissut kamelin selän.
Kerta kuukaudessa seksiä on seksittömyyttä, koska luultavasti sekin on vaimon puolelta velvollisuusseksiä.
Vierailija:
Tarkoitin että en oikein pidä miehen tyydyttämisestä suuseksillä tai käsin. Seksi itsessään ei mieheni kanssa tunnu mitenkään vastemieliseltä, mutta haluja ei silti ole. Ne loppuivat aika selvästi kun tulin raskaaksi. Ei minulla ole haluja muitakaan miehiä kohtaan.N1973
No olihan sulla, tuskin se toinen mies sinua raiskasi?
Päästä jo miehesi menemään.
Kyllähän se mies ansaitsee naisen, joka kunnioittaa ja haluaa sitä.
Minua jos olisit pettänyt, en varmaankaan olisi antanut hevillä anteeksi. Etenkin tuo anuksen jakaminen on aika paha juttu. Moni mies haaveilee, että vaimo antaisi anustakin. Jos vaimo sitten antaa sitä lopulta nimenomaan vieraalle, niin se on hel**tin suuri loukkaus!
Vaihtoehtona nyt siis joko miehen vapauttaminen kahleista, tai aktiivinen kolmen reiän tarjonta 1-2 kertaa viikossa. 1 kerta kuussa normaalia seksiä on miehen näkökulmasta silkkaa vi**uilua...
Voisiko kyse olla siitä että mies ei tunne olevansa " sujut" kun ei ole saanut samaa mitä humalapäissäni menin pettäessäni antamaan. En kyllä pettäessäni seksistä nauttinut samalla tavalla kuin mieheni kanssa, mutta ei se taida asiaa yhtään auttaa.
N1973