Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lisätietoa noista bakteerikuolemista?

Vierailija
01.11.2007 |

mikä on tappava suolistobakteeri? miten se tarttuu ja kenelle on vaaraksi?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
01.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jotain ikävää tiedossa kun eivät enempää uutisoi :(

Vierailija
2/8 |
01.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomeen kantautunut joku suolistobakteeritauti. Kolme sairastunut HUSin alueella ja käsitinköhän oikein, että kaikki nämä kolme myös kuolleet... Pelottavaa!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
01.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ainakaan. Sen siitä saa, kun ihmiset matkustelee nykyään niin paljon noissa kaukomaissa....

Vierailija
4/8 |
01.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija:


mikä on tappava suolistobakteeri? miten se tarttuu ja kenelle on vaaraksi?

Vierailija
5/8 |
01.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kolme kuollut suolistobakteeriin



Kyseessä ei ole Husin mukaan sairaalabakteeriepidemia. Kolme kuollutta ovat eri puolilta Etelä-Suomea.



Kolme ihmistä on kuollut suolistobakteeriin Etelä-Suomessa. Tapaukset ovat sattuneet Husin alueella, mutta eivät sen sairaaloissa. Kyseessä ei ole Husin mukaan sairaalabakteeriepidemia.



Clostridium difficile -nimistä suolistobakteeria esiintyy kaikkialla, mutta viime kuussa sen vaikeaksi muuttunut kanta eristettiin ensimmäistä kertaa.



Bakteerikuolemista saadaan lisätietoja myöhemmin illalla, kun Kansanterveyslaitoksen sekä Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin asiantuntijat järjestävät asiasta tiedotustilaisuuden.



Vierailija
6/8 |
01.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

on todella helppoa tehdä haut suomalaisiin tiedotusvälineisiin:



http: //www. ampparit. com/





Ja tässä alkuperäinen uutinen Yleltä:



" Pelätty suolistobakteerikanta levinnyt HUS:iin

Julkaistu 01.11.2007, klo 09.58 (päivitetty 01.11.2007, klo 14.04)



Pelätty suolistobakteerikanta on levinnyt muutamiin Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin sairaaloihin. Varmoja tautitapauksia on löytynyt kolme ja kaikki kolme potilasta ovat kuolleet.







Potilaista yksi oli keski-ikäinen mies ja kaksi muuta olivat monisairaita, laitoshoidossa olleita vanhuksia. He kuolivat elo-syyskuun vaihteessa.



Keski-ikäisen miehellä bakteeri todettiin noin viikko sitten, vanhusten tapaukset löytyivät jälkikäteen selvitystyön kautta. Potilaista kahta hoidettiin Länsi-Uudenmaan sairaanhoitoalueella ja yhtä Porvoon sairaalassa.



HUS:in ylilääkärin Ville Valtosen mukaan epidemian torjumista vaikeuttaa vaarallisen suolistobakteeritartunnan erottaminen normaalista ripulista. Ripulibakteeri on aiheuttanut laajoja epidemioita Euroopassa ja Yhdysvalloissa. Vaarallinen suolistobakteeri on antibioottihoidon jälkeen ilmenevä sairaalabakteeri.



Kansanterveyslaitos ja HUS ovat käynnistäneet selvitystyön estääkseen bakteerin leviämisen.



YLE Uutiset "



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
01.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

" Pelätty ripulibakteeri levisi Suomeen



[Maria Tojkander 1.11.2007, 08:31]





Ärhäkkä suolistobakteerikanta Clostridium difficile on on levinnyt Suomeen. Varmoja tautitapauksia on kolme, ja ne kaikki ovat Husin alueella. Kaikki kolme potilasta ovat kuolleet.



Kansanterveyslaitos ja Hus ovat käynnistäneet mittavan selvitystyön bakteerin kitkemiseksi. Husin vanhat kannat testataan, ja uudet tautitapaukset tutkitaan tarkkaan. Tapauksista on tiedotettu kaikkia sairaanhoitopiirejä.



Bakteerikannan löytyminen ei ole aiheuttanut muita toimenpiteitä Husissa. Esimerkiksi käsihygienia on ylilääkäri Ville Valtosen mukaan Husissa hyvin korkeatasoista jo ennestään. Varsinainen ongelma epidemian torjumisessa on eristyspaikkojen puute.



- Antibioottiripulipotilaat pitäisi eristää, mutta ripulitapauksia on vuosittain tuhansia. Paikat eivät millään riitä, Valtonen kertoo.



Hypervirulentti bakteeri tuottaa suolistomyrkkyjä kymmenenkertaisen määrän tavalliseen Clostridium difficile -bakteeriin verrattuna.



Laajuutta ei tiedetä



Husin lääkärien epäilykset herätti päivystykseen viikko sitten saapunut keski-ikäinen mies, joka menehtyi poikkeuksellisen rajuun suolistotulehdukseen. Tarkempi tutkimus paljasti, että miehen tappoi pelätty o27 -kanta.



-Olimme pelänneet tätä pitkään, sillä kanta on aiheuttanut laajoja epidemioita Euroopassa, Yhdysvalloissa ja Kanadassa.



Kaksi muuta tapausta löytyi selvitystyössä. Molemmat olivat kuolleet elo-syyskuun vaihteessa. He olivat monisairaita, laitoshoidossa olevia vanhuksia. Valtosta huolettaa, että potilaiden väliltä ei ole löytynyt suoraa kontaktia.



- Se viittaa epäsuorasti siihen, että tapauksia on voinut olla jo aikaisemmin. Kanta on voinut levitä laajemmalle kuin tällä hetkellä osataan edes pelätä. "

Vierailija
8/8 |
01.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

http: //www. gastrolab. net/s95pmcf. htm

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kolme kolme