Hei te, joiden yli 1-vuotias nukkuu vielä päiväunet ulkona rattaissa!
Ulkoiletteko myös muuten taaperon kanssa?
Tuntuu vähän hassulta, kun lapsi on aamusta pitkälle iltapäivään näillä keleillä ulkona, kun ensin ulkoillaan muuten aamupäivällä, ja sitten ruokailun jälkeen nukkuu vielä pari-kolmekin tuntia parvekkeella.
Ei varmaan vielä haittaa näillä keleillä, mutta ehkäpä pitää talven tullen alkaa totutella sisälle unille? Miten teillä muilla?
Kommentit (3)
kahden tunnin päiväunet. Sitä ennen ulkoiltiin aamupäivällä 1,5-2 tuntia (sekä kotona että päiväkodissa) Lisäksi iltaisin riittää omakotitalossa pihatöitä, joten iltaisinkin oltiin ulkona noin 1-2 tuntia.
En usko raittiista ilmasta olevan mitään haittaa, ainakin meillä tyttö oli reipas ja virkeä, ei sairastanut yhden ja kahden ikävuoden välillä kuin yhden nuhan. Ruoka maittoi myös hyvin. Jos lapsi nukkuu hyvin ulkona niin anna ihmeessä nukkua, jos se ei vaadi muuten mitään erityisiä järjestelyjä.
Yleensä ollaan ulkona aamuisin puolitoista tuntia, sitten syödään ja tyttö nukahtaa päikkäreille pariksi tunniksi. Illalla ulkoillaan n. tunti tai puolitoista. Sama tahti jatkunee kesään saakka, ja kesällä päikkäreistä joko luovutaan tai opetetaan tyttö sisälle nukkumaan.
Olen samaa kyllä joskus päivitellyt, että tuohan on koko päivän ulkona, mutta parempi kai se niin on, kuin että jos olisi liikaa sisällä. Eihän elämää taaperon kanssa kestä kukaan, ellei tarpeeksi ulkoile! Lapsi syö hyvin, nukkuu hyvin, on lähes aina hyväntuulinen eikä ikinä kipeä, joten sikäli on kaikki kunnossa.
Poika on 1v2kk ja nukkuu päiväunet ulkona. Joskus käydään (yleensä vkonloppuisin että isä saa nukkua) ulkona aamusta, syödään ja sit päikkäreille.
Jos aamupäivästä ei käydä ulkona niin sitten yritetään iltapäivästä käydä leikkipuistossa piipahtamassa.
Olen miettinyt kans että pitäisikö tuota poikaa alkaa nukuttamaan päivällä sisälle, mutta kun ulkona unet kestää jopa yli 2h ja sisällä nukkuu max. 45min niin...
Meille ei tuo ulkoilu muuten ole ongelma, mutta vaatteiden laitto on taistelua! Ei jaksais kovin montaa kertaa päivässä pukea rimpuilevalle mustekalalle haalareita päälle.