Vauva puree kun imetän=(
Oisko kellään vinkkejä,mitä tehdä kun vauva puree kauheesti kun yritän imettää ja nauraa päälle.Oon kovalla äänellä sanonut että EI;mutta siitä vauva vaan rupeaa itkemään=(Taitaa nyt loppua koko imetys tähän=(
Vauva on kohta 7kk
Kommentit (4)
Meillä poika alkoi jo 5kk ikäisenä purra kun oli ensimmäiset 4 hammasta jo tuolloin ja pääsin puremisesta eroon sillä että otin tissin pois suusta ja en hetkeen imettänyt.
Eli parin kerran jälkeen huomasi että jos puree niin ruoka loppuu...
Tietysti sitten jo muutaman minuutin jälkeen imetin lisää,mutta huomasi tauon kun puri.
Montaa kertaa ei mennyt kun lopetti puremisen.
Kiitos vinkeistä täytyy testata niitä.Poika on niin virkee,ettei malttais juoda tisua ja kun äiti tuputtaa niin sit puree=)
meillä poika 8kk, aloitti puremisen n viikko sitten ainoalla hampaallaan. Luin imetystukilistalta vinkkejä,oli tyyliin älä välitä, great!! ei multa ainakaan onnistunut. vauva alkoi itkeä aina kun purasi ja mä vaistomaisesti säpsähdin ja sanoin AI. meillä ongelmaan auttoi seuraava: imetän vain kun hän on menossa nukkumaan, ulkovaatteet jo päällä, väsyneenä ei niin pure. ja heti jos meinaa päästää irti niin otan äkkiä ite tissin pois suusta, muuten purasee. ja sit laitan tissin takaisin syvälle suuhun. kokeile!!!
tepa
Älä lopeta imetystä puremisen takia jos suinkin mahdollista. Omat rintani tottuivat siihenkin, eikä ottanut enää niin kipeää.