Mistä johtuu, että mulla on aina päiväunilta herätessä kamalan paha olla?
Nukuin kupuksen kanssa kahden tunnin päiväunet puolilta päivin. Nyt päätä särkee, väsyttää ja on todella paha olo.
Tämän takia en yleensä nuku päiväunia vaikka kuinka väsyttäisi.
Kommentit (8)
Lapsesta asti olen ollut tällainen - minulle ei vain päiväunet sovi.
voisiko olla, että olet nukkunut liian pitkään? oikeastihan aikuisen päikkärit sais olla vaan jotain 20-30min, että ne virkistäis sopivasti, eikä sekottais unirytmiä.
vai onko sama juttu myös pikkutirsojen jälkeen?
Aina ihan pökkeröinen olo, ja suussa maistuu pahalle.
ja panikkiolo. Tällainen olo ei aamuisin, yleensä.
Siksi en otakaan yleensä päikkäreitä. Mistähän johtuu??
Vierailija:
ja panikkiolo. Tällainen olo ei aamuisin, yleensä.
En tosin ollut aiemmin ajatellut että siinä olisi jotakin tavallista poikkeavaa, kai siihen on niin tottunut. Ja tosiaan, ei niin tapahdu aamulla herätessä vaan vain päikkäreiden jälkeen. Ja nukun usein (ainakin viikonloppuisin) lasten kanssa päiväunet. Mutta kun olen noussut niin kyllä olo tuntuu virkeämmältä vaikka oisin nukkunut parikin tuntia.
Pienet 15-20 minuutin unet virkistävät ja kroppa ei ehdi mennä täysin lepotilaan...
aikuisille oikeesti suositellaan 20min-30min päikkäreitä, kuten joku jo aiemmin sanoi. Voi olla myös mahdollista, että vaikka nukut, et silti lepää. Mut ei pitkiä unia.