Kaleva: pedofiilinaisia luultua enemmän
" Pedofiilinaisia on oletettua enemmän. Kuopion poliisin rikoskomisario Jorma Makkonen kertoo, että poliisin tietoon tulevat harvat tapaukset ovat tekotavoiltaan törkeämpiä kuin miesten tekemät.
" Naisilla on suoranuottisempaa toimintaa. He käyvät ronskisti suoraan asiaan, siinä missä miehillä hyväksikäyttö voi olla esimerkiksi koskettelua" , Makkonen kuvailee perjantain Savon Sanomissa.
Naisten tekemiä lievempiä seksuaalisia hyväksikäyttöjä ei aina mielletä rikoksiksi ja lievät tapaukset voivat jäädä piiloon.
" Hyväilyä ei välttämättä mielletä samalla tavoin uhkaavaksi kuin miehillä, jotka ovat viime vuosina olleet suurennuslasin alla" , Lastensuojelun keskusliiton tutkija Heikki Sariola valottaa. Hänen mukaansa lapsilta itseltään täytyy kysyä mahdollisista hyväksikäyttökokemuksista, jos halutaan tietää, mitä lasten elämässä oikeasti tapahtuu. Sariolan mukaan Suomessa aloitetaan tällaiset tutkimukset ensi vuonna.
Tilastoihin perustuvien tutkimusten mukaan lapsiin kohdistuvista seksuaalisista hyväksikäytöistä naisten tekemiä on alle viisi prosenttia. Makkonen sanoo, että naiset koskettelevat lapsia miehiä enemmän äitiyden puolestakin.
" Mutta jossain kulkee se hämärä raja, milloin koskettelu on seksuaalista hyväksikäyttöä" , rikoskomisario huomauttaa.
Savon Sanomien mukaan lapsiin kohdistuvista hyväksikäytöistä ilmoitetaan aiempaa enemmän. Tapausmäärät ovat kasvaneet noin sadalla tapauksella vuodesta 1999.
Varkaudessa tuomittiin keskiviikkona 22-vuotias kuopiolaisnainen kahden lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä 60 päivän ehdolliseen vankeuteen. Hän oli sukupuoliyhteydessä vuoden 2006 keväällä 13- ja 15-vuotiaiden poikien kanssa. Nainen määrättiin maksamaan kummallekin uhrilleen henkisestä kärsimyksestä 1000 euroa sekä oikeudenkäyntikuluja 1400 euron verran. Oikeudenkäyntiaineisto määrättiin salassa pidettäväksi 60 vuoden ajaksi."
Kommentit (14)
Mutta hyi helvetti sanon kaikista pedofiileistä! Sairaista sairaimpia otuksia!!!
Jos olisi ryöstänyt nakkikioskin rahat, olisi varmaan saanut 6 vuotta linnaa. Outoa.
En tiedä onko poika ollut kuinkakin halukas, mutta lapsi on lapsi ja aikuisen pitäisi tajuta oma vastuunsa --> pitää näppinsä irti.
Vierailija:
Jos olisi ryöstänyt nakkikioskin rahat, olisi varmaan saanut 6 vuotta linnaa. Outoa.
... tai pahoinpidellyt marsua.
mutta henkilökohtaisesti olisi ollut teininä seitsemännessä taivaassa jos parikymppinen nainen olisi harrastanut seksiä kanssani.
Siinä olisi ollut syytteen nostamiset kaukana.
Jutussa ei myöskään mainittu oliko miehellä jotain aiempia tuomioita jotka saattoivat koventaa rangaistusta.
Vierailija:
... tai pahoinpidellyt marsua.
Vierailija:
mutta henkilökohtaisesti olisi ollut teininä seitsemännessä taivaassa jos parikymppinen nainen olisi harrastanut seksiä kanssani.
Siinä olisi ollut syytteen nostamiset kaukana.
miehen kalun saa seisoon vaikka mies ei haluaisi sen seisovan ja sitten hyväksikäyttö on mahdollista
että miestä pystyy kyllä hyväksikäyttämään, mutta ns. väkisinmakaaminen on eri juttuu siinämielessä, kun miehet harvemmin pistää vastaan jos on naista tarjolla. Voisin kuvitella näin.
Eikö tämä ollutkin kakkosen pointti?
Vierailija:
miehen kalun saa seisoon vaikka mies ei haluaisi sen seisovan ja sitten hyväksikäyttö on mahdollista
Vierailija:
että miestä pystyy kyllä hyväksikäyttämään, mutta ns. väkisinmakaaminen on eri juttuu siinämielessä, kun miehet harvemmin pistää vastaan jos on naista tarjolla. Voisin kuvitella näin.Eikö tämä ollutkin kakkosen pointti?
komppaan
- ei 2
7-vuotiaana pojan piti tyydyttää nainen suullaan....:' (
Miehestä tulikin siten väkivaltainen alkoholisti.
Sydäntä särkee kun ajattelee.
tuo 60 päivää on jo suomessa paljon. Kun ajattelee miten paljon suomessa raiskausjutut jää kokonaan selvittämättä. Suurin osa raiskaus jutusta ei mene oikeuteen kun ei ole ollut silmin näkijää.
VAikka siis kaikkien testien tuloksest, lääkärin lausunto yms viittaa raiskaukseen niin uhria ja tuloksia ei uskota.
Tiedän monia tapauksia mitkä olleet aivan selvät mutta syyttäjä jättää nostamatta syytettä. Se on niin surullista näiden uhrien kannalta, toipuminen hidastuu jne.
Ei suomessa pedofiilit ja raiskaajat saa juuri koskaan kunnon tuomiota, mutta jos teet veropetoksen niin siitä istut vuosia ja maksat kauheita korvauksia!
Suomen oikeuslaitos on mätä!
Jos omalle 13- vuotiaalleni joku nainen noin tekisi, niin kyllä syyte napsahtaisi oli poika mitä mieltä hyvänsä...
Tämän takia varmaan kun kysyt pojaltasi mitäs teitte " Villen" kanssa tänään. Vastaus on: " Eeei mitäään. Pelattiin vaan pleikkaa"
Ja osta elämä