Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mikä maistui alkuraskauden pahoinvointiaikoinasi?

26.10.2007 |

Kyselee kuvotusolosta kärsivä :-~

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
26.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Mulle ei oikein maistunut mikään. Mutta jäisillä marjoilla (pakkasesta puolukkaa, mustikkaa jne) pääsin aamuisin alkuun. Söin paljon mandariineja, omenoita, kurkkua ja kaikkea raikasta ja mehukasta. Toisaalta huomasin, että leipä tai muu tuhti hiilihydraattinen auttoi pitämään kuvotusta pidempää poissa ja esti oksentelua. Ja toisaalta, mehukeitot ja muut sokeriset kuten jogurtit tms, ne tuntuivat nostavan verensokeria liian nopeasti jolloin kuvotus iski tosi voimallisesti.



Ostin apteekista niitä raskaus-inkivääri-kapseleita ja söin uskollisesti koko paketillisen. En tiedä auttoivatko, mulla keski kuvottava olo lähes 10 viikon ajan (rv 4-13), joista oksentelin pahiten ehkä rv 7-9 aikoihin.



Sun kannattaa kuunnella omia tuntemuksiasi, että mikä maistuisi ja mitä tekisi oikeasti mieli. Tähän oloon ei taida oikein olla yleispätevää hoitoa, vaan yksilöllisesti eri asiat maistuvat ja pysyvät sisällä.



Parempaa vointia toivotellen,

Niipa (13+3)

Vierailija
2/13 |
26.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla kans maistuu parhaiten raikkaat ja kylmät syötävät, ykkösenä tomaatti. Salaatteja olen syönyt ja jugurttia vehnänleseiden kanssa. Ruisleipä menee myös. Väkevät karamellit auttavat myös mulla pahaan oloon, olen nykyään sisu hornan suurkuluttaja vaikkei tuota salmiakkia saisi rajattomia määriä popsia.



Tosiaan hankalaa kun koko ajan on tunne että jotain pitäisi syödä mutta mitään ei haluta. Eilen olin oksentaa kun anoppi oli tuonut lohen ja se piti sitten uunissa paistaa.. se haju *yöks* en pystynyt edes maistamaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
26.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuten appelsiini ja satsumat. Mutta jos jotain tiettyä ruokaa söi monta päivää peräkkäin, alkoi sekin maistumaan pahalta. Puuro, lähinnä 4 viljan hiutaleista, maistui myös (ja piti sen verensokerin tasaisena). Ruisleipä menetti makunsa, kuten myös tee, jota yleensä juon paljon.

Vierailija
4/13 |
26.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aika lailla samoilla eväillä ollaan menty :)

Paitsi mulla tuli syötyä näkkäriä ja hapankorppua yms. Jotenkin ne meni aina ja pysyikin sisällä vaikkei muu olisikaan maittanut.

Vierailija
5/13 |
26.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja piimä!



Niiloakseli rv 20+4

Vierailija
6/13 |
26.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ekalla kerralla mustikkakeitto oli ykkönen. sitä meni litrakaupalla päivittäin...



toisella kerralla sen sijaan mustikkakeitto oli yöks ja appelsiinit ja riisikakut jees.



Molemmilla kerroilla teetä olen voinut juoda hyvin vaikka muuten nestemäinen teki huonon olon.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
26.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

näkkileipä, tuoremehu ja marjat. Kylmä syöminen oli parasta. Onneksi tuo aika on jo takanapäin! Hui että se oli kurjaa aikaa...

Vierailija
8/13 |
26.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

sekä kylmät mehut. Siinäpä ne, mitkä maistui edes vähäsen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
26.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yritän torjua tätä ihanaa kuvotusta näkkäreillä, mandariineilla, omenoilla ja kurkulla. Rasvainen ja makea ruoka ei maistu millään, herkutkin ovat jääneet syömättä.



Vierailija
10/13 |
26.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikka pahoinvoinnista on vasta vähän aikaa, en oikein muista, mitä sain alas pahimpina viikkoina. Yhtään mitään ei tehnyt mieli, joten väkisin söin. Lääkäri neuvoi Osmosalilla korjaamaan neste- ja suolatasapainoa ja pahasta maustaan huolimatta se toikin voimia takaisin.



Voileipäkekseillä, korpuilla ja mansikkakeitolla kokeilin ihan ensi alkuun, kun kuvotus oli kamala, mutten vielä oksentanut. Noita em. tuotteita tuskin saan pitkään aikaan alas, niihin jäi joku traumaattinen leima ja ajatuskin niistä oksettaa, vaikkei pahoinvointia enää olekaan.



Kun ihan kamalin vaihe oli ohi, mutta pahoinvointia kuitenkin vielä oli, alkoi tehdä mieli paneerattuja kullanrapeita seitifileitä ja kalapuikkoja perunamuussin kanssa. Pinaattikeitto oli toinen (pakastetiiliskivi). Leivistä alkoi toimia ruisnäkkäri juustolla ja kalkkunaleikkeellä.



Pahoinvointi alkoi rv 6+0 ja oli koko lailla ohi rv 12+0.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
26.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hedelmät jääkaappikylminä, laimeahkoa mehua, niillä tässä mennään, kuvotus iskee yleensä kaupan hajujen keskellä. Ja miehen haju tupakalle on ihan hirvee..... vaikka itse olenkin polttanut. Jäiset vadelmat on myös ollu ihania......

Vierailija
12/13 |
27.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luin päiväkirjaani ja sieltä löytyi merkintöjä vielä letuista ja pannukakusta. Nyt muistankin, että niitä söin vaihtelevalla menestyksellä siinä vaiheessa, kun piti käydä oksentamassa muutaman tunnin välein. Söin tavallisia lettuja ja pinaattilettuja. Kerralla ei voinut syödä kuin kolme pientä lettua.



Riisipuuroa teki tuolloin mieli monta päivää, mutten ollut missään vaiheessa siinä kunnossa, että olisin voinut olla hellan ääressä vaadittavaa aikaa. Ostin kaupasta jonkun valmisriisipuuron, mutta se oli ihan kamalaa.



Ennen pahoinvointia ihan alkuraskaudessa maistuivat greippi- ja appelsiinimehut. Se olikin sitten kurjaa, kun pahoinvoinnin aikaan en löytänyt yhtään mehua, jota olisin saanut alas. Kokeilin monenlaista. Mehuista olisi ollut tosi iso apu, mutta minkäs teit. Kraanavesikin maistui ihan homeelta - mikähän siinäkin oli.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
27.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ihmettelin että ompahan ihme kysymys ja nyt sit vihdoin oli pakko kattoo et mitä ihmettä tarkotat sillä :D